Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #wynajem #mieszkanie #pytanie #prawo #pytaniedoeksperta #przegryw #wychodzeniezprzegrywu #bezdomnosc

Jest jakiś prosty sposób na wynajem z najmem okazjonalnym jak się nie ma miejsca do wskazania do ew. eksmisji? Bo ja nie mam niestety, nie znam nikogo, kto by mnie tak zabezpieczył, rodzice nie mają żadnej nieruchomości sami. A wynajmujący mieszkania tego wymagają, w rezultacie czego trudno mi wynająć.

Ale w sumie to nigdy nie przeszedłem dalej do rozmowy niż dowiedzenie się, że chodzi o okazjonalny (jest to nie jako zakładane przez najemców i trzeba specjalnie pytać, wielu nawet nie wie, że to się nazywa najem okazjonalny, chociaż go chcą). Jak to jest sprawdzane? W teorii to chyba umowa jest podpisywana z udziałem notariusza, który sprawdza, kto jest właścicielem lokalu pod wskazanym przeze mnie adresem i czy ten właściciel wyraził zgodę na wskazanie tego lokalu. Ale w praktyce może oni tego nie sprawdzają? Może wpisuję cokolwiek?

A jakby przypadkiem udało mi się zawrzeć umowę i nie sprawdzili tego, to to jest pewnie bardzo ryzykowne, ale pytanie jak bardzo dla mnie. Jak będę płacił to pewnie nikt nigdy się nie dowie, ale co się wtedy dzieje jak jest eksmisja i nagle się okazuje, że umowa była błędna, trafiasz pod most po prostu?

I jeszcze, są jakieś może opcje, że jakaś opieka społeczna czy schronisko dla bezdomnych czy coś takiego za mnie tak poświadczy?
  • 12
@NotAtencion: Spróbować jak? Ja nie mam wyboru, albo tak albo do widzenia, mam 10 Ukraińców na pana miejsce. Próbowałem raz czy 2 tricku, że pytałem czy za większą kaucję ew. czynsz by się zgodzili, ale nie.
@staryhaliny: Ja to rozumiem z ich perspektywy, pytam co zrobić w takiej sytuacji. Mam wrażenie jakby tacy ludzie jak ja jakoś zostali pominięci przez system (zakładam, że jest więcej ludzi w podobnej sytuacji).
W teorii to chyba umowa jest podpisywana z udziałem notariusza, który sprawdza, kto jest właścicielem lokalu pod wskazanym przeze mnie adresem i czy ten właściciel wyraził zgodę na wskazanie tego lokalu.


@blargotron: nie
@Adams_GA: A jak to wygląda? A co jak chcę notariusza, aby było większe bezpieczeństwo? To wtedy on sprawdzi pewnie. Więc rozumiem, że kosztem ryzyka można taką umowę podpisać bez notariusza, bez weryfikacji, wpisując randomowy adres po prostu?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blargotron:
https://tur-nieruchomosci.pl/blog/najem-okazjonalny-krok-po-kroku/

Umowa najmu okazjonalnego nie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, gdyż wystarczy zwykła forma pisemna. Natomiast załącznik do umowy, czyli oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę będzie ważne tylko wtedy, gdy zostanie ono złożone w formie aktu notarialnego


Jest jeszcze taka furtka: podpisujecie normalną umowę najmu, ale idziecie do notariusza, gdzie do tej umowy spisujecie akt dobrowolnego poddania się egzekucji przez najemcę z wydania lokalu (art.
@Adams_GA: @staryhaliny: Mówicie sprzeczne rzeczy (?). W każdym razie, czy notariusz sprawdza czy pod tym adresem co wskazałem ktoś mieszka, kto i czy jest dokument, na którym ten ktoś oświadczył, że się na to zgadza, czy może nie, tylko ja oświadczam, że ten i ten adres, podpisuję, ze wywalcie mnie tutaj i tyle?

Aha, a jeszcze jak już mieszkam, to takie pytanie. Jak takie coś podpisane ale to była fikcja,
W każdym razie, czy notariusz sprawdza czy pod tym adresem co wskazałem ktoś mieszka, kto i czy jest dokument, na którym ten ktoś oświadczył, że się na to zgadza, czy może nie, tylko ja oświadczam, że ten i ten adres, podpisuję, ze wywalcie mnie tutaj i tyle?


@blargotron: notariusz nic nie będzie sprawdzał chyba że jest nadgorliwcem, ale oświadczenie musi być od właściciela lokalu, nie od Ciebie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@blargotron:

procesie egzekucji, przechodzimy efektywnie an tryb normalny jak w zwykłym najmie czy po prostu od razu fizyczne usuwanie pod most czy gdzie tam wyrzucają ludzi?


Najem okazjonalny to de facto ta sama podstawa co dobrowolne poddanie się egzekucji z lokalu, czyli 777 kpc (przed wszelkiej maści dłużników zwane "trzema kosami").

Z takim notarialnie spisanym poddaniem się egzekucji, w razie braku wydania lokalu, wynajmujący udaje się do sądu w celu uzyskania
@Adams_GA: Przepraszam was, mam trudności w poruszaniu się w tym. Czyli musi być pismo od właściciela lokalu, który wskazuje, chociaż notariusz nie sprawdzi, czy ten ktoś jest właścicielem. OK. To nie wiem. dobra będę szukał bez okazjonalnego nadal. W końcu znajdę mam nadzieję. Dziękuję wszystkim za pomoc.