Wpis z mikrobloga

Jak Cesarstwo Rzymskie broniło się przed barbarzyńcami? ️

Limes rzymski nierozerwalnie kojarzy się z dwoma wielkimi rzekami, Dunajem oraz Renem, a także z wałem Hadriana. W miejscach tych w okresie cesarstwa (I – III wiek) wzniesiono liczne obwarowania, wały, mury oraz forty, które chronić miały granice imperium przed najazdem ludów z północnej Europy oraz stepów azjatyckich. Ta linia obronna nie była jednak jedyną i wystarczającą barierą mogącą powstrzymać najeźdźców zmierzających na żyzne tereny Italii. Coraz silniejszy napór barbarzyńców w III stuleciu spowodował powstanie systemu mającego chronić bezpośrednio Półwysep Apeniński od strony Panonii i Noricum. Umocnienia te określane były w źródłach, jako Claustra Alpium Iuliarum, a ich relikty znajdują się w Słowenii i Chorwacji.

I o tym jak ów system obronny powstał, oraz co dotrwało do naszych czasów, przeczytacie w aktualnym numerze #az81, który możecie zamówić bezpośrednio u nas pod tym linkiem: https://ibhik.pl/sklep/archeologia-zywa-3-2021/

Jego autorem jest dr Adam Jakub Jarych, który na naszych łamach gości już po raz kolejny! Tekst ten, to nie tylko prezent dla pasjonatów starożytności, ale i odskocznia dla wszystkich którzy nie przepadają za mumiami i kośćmi. Są tacy wśród naszych Czytelników?

Na zdjęciu: rekonstrukcja fortu Ad Pirum dzięki uprzejmości projektu Claustra Alpium Iuliarum, a jej autorami są P. Kos i I. Dolinar. Jeśli temat Was zainteresował, to zachęcamy do odwiedzenia ich projektowego profilu Facebook i strony, która robi wrażenie!

#archeologiazywa #czytajzwykopem #archeologia #historia #starozytnosc #slowenia #chorwacja #starozytnyrzym #rekonstrukcjahistoryczna #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_16300491487mWzHygSoF7W4ZsxKmLGyT.jpg
  • 2