Wpis z mikrobloga

Nie kumam tego BIK'u. Nie mam żadnego kredytu aktywnego, wszystkie spłacone, bez opóźnień. Ostatnie 12 miesięcy - jedno zobowiązanie zamknięte (przed terminem, raty 0 procent) oraz jedno zapytanie o leasing (dwa miesiące temu). Ni z dupy wskaźnik spadł o 3 punkty, chociaż w między czasie nic się nie zdarzyło. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak jest? Ewentualnie jaki jest algorytm to liczący? albo chociaż gdzie mogę o tym przecztać więcej?

Dodatkowo widzę, że znowu #!$%@?łem 100 PLNów na raporty, ale zamiast 12 jest ich 6. #!$%@? downsizing.

#bik #pieniadze #kredyty #kredythipoteczny
  • 11
@mrcoldfire: te ratingi są trochę głupie. Posiadanie kredytu który sumiennie spłacasz jest wyżej oceniane niż brak kredytu.

Limity obniżają Twój scoring, dopóki ich nie spłacisz. Umiarkowane wykorzystanie limitów wpływa pozytywnie na ocenę punktową.

source
Nie kumam tego BIK'u. Nie mam żadnego kredytu aktywnego, wszystkie spłacone, bez opóźnień. Ostatnie 12 miesięcy - jedno zobowiązanie zamknięte (przed terminem, raty 0 procent) oraz jedno zapytanie o leasing (dwa miesiące temu). Ni z dupy wskaźnik spadł o 3 punkty, chociaż w między czasie nic się nie zdarzyło. Może mi ktoś wyjaśnić dlaczego tak jest? Ewentualnie jaki jest algorytm to liczący? albo chociaż gdzie mogę o tym przecztać więcej?


@mrcoldfire:
@DeoLawson: Rozumiem, że pracujesz w banku i jak będę chciał zaciągnąć gruby kredyt firmowy, na kilka baniek to mi pomożesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°) na ten gówno scoring patrzy Pani Gienia na pierwszym spotkaniu, i gruby Marek dyrektor regionalny. Nie wbijam sobie levela for fun, nie mam na to czasu. Ma tam być porządek i już.
@mrcoldfire: nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy klucza jak liczony jest scoring w bik - specjalnie tego nie ujawniaja, aby nikt nie byl w stanie sobie zrobic idealnego scorginu sztucznie i wyłudzić kredyt.

Punktacja działa mniej wiecej tak ze porównuje cie do innych klientów podobnych do Ciebie pod względem demograficznym, zarobkowaym, wiek, miasto, wykształcenie itp - i porównuje z nimi szanse wystąpienia różnych zjawisk jak np. nie spłacenie zobowiązania czy opóźneinie w
@mrcoldfire: Nie pracuje w banku więc nie pomogę, ale dla twojego scoringu najważniejsze jest żebyś spłacał zobowiązania w przeszłości bez opóźnień + miał dobre wyniki ( ͡° ͜ʖ ͡°), reszta to sztuka dla sztuki
@mrcoldfire: za wcześniejsze spłaty (także kart kredytowych) rating też jest niższy niż spłacanie ich zgodnie z terminem. Miałem podobnie przy staraniu się o hipotekę. Doradca finansowy sugerował właśnie by NIE spłacać kredytówki przed terminami (co notorycznie robiłem, by 'nie zapomnieć'.

Mechanizm w tym przypadku jest chyba taki, że narażasz bank na 'stratę' w postaci mniejszych zysków (spłacając kredyt przed czasem) z twojego kredytu.