Wpis z mikrobloga

- im większa antena tym lepiej


@PowerfulTransistor: znaczy ja słyszałem, że długość anteny powinna być dostosowana do długości fali (1/2 lambda dla dipolu i 1/4 dla monopolu z uziemieniem czyli dla tych częstotliwości odpowiednio 100 i 50 cm) i w ten sposób kierowałem się przy doborze anteny. Wydłużenie nie nosi za sobą jakichś negatywnych efektów (jakieś niepożądane szumy i zakłócenia)?

- względnie krotki kabel, jak najmniej przejściówek


na ten moment ~50-70cm
znaczy ja słyszałem, że długość anteny powinna być dostosowana do długości fali


@grappas: to prawda, jeśli będzie niedopasowana to sygnały z danego zakresu będziesz odbierał słabiej. Ale w paśmie, które podałeś antena nie powinna być za duża, sprawdź sobie jakimś kalkulatorem online. Do rtl-sdr to chyba monopole jest lepsza niż dipole z tego względu, że daje niesymetryczny sygnał i takie też wejście ma ten sdr ale 100% pewny nie jestem tego
jeśli będzie niedopasowana to sygnały z danego zakresu będziesz odbierał słabiej. Ale w paśmie, które podałeś antena nie powinna być za duża, sprawdź sobie jakimś kalkulatorem online. Do rtl-sdr to chyba monopole jest lepsza niż dipole z tego względu, że daje niesymetryczny sygnał i takie też wejście ma ten sdr...

#zloto

:) no super

@grappas: a tymczasem:

Kolega chciał powiedzieć, że antena im dłuższa, tym lepsza. 2x5/8....3x5/8 o to chodzi, aby
@medevacs: Jutro mogę rozkręcić antenę która od niego kupiłem na początku przygody. Ale widziałem już jak inni wrzucali „dipol” od tego gościa