Wpis z mikrobloga

#elektryka

Jako że temat trochę zgłębiłem i w sumie rozwiązałem, ale ciekaw jestem czy Wy również wiecie, bo ja niby wiedziałem a jednak nie do końca :)

Czy zwarcie N-PE wyrzuca różnicówkę (RCD)?

  • Tak, zawsze - jeśli nie wyrzuca to coś jest źle 38.1% (16)
  • Nie wyrzuca, tylko zwarcie L-PE to robi 0% (0)
  • Tak, ale tylko gdy w obw. podł. do RCD płynie prąd 47.6% (20)
  • Może tak, może nie - trudno powiedzieć 14.3% (6)

Oddanych głosów: 42

  • 35
  • Odpowiedz
@Mirkomil: w zasadzie to różnicówka nie jest od zabezpieczeń przeciwzwarciowych, i na tym temat powinien się zamknąć. Różnicówki nie wyzwala też prąd płynący w przewodzie PE, a różnica prądów między L i N. I dopóki różnica nie jest większa niż prąd zadziałania RCD, to nic jej nie wyzwoli. Samo zwarcie PE z N nie musi wywołać różnicy w płynących prądach, choć zakładając, że prąd w obwodzie będzie mniej więcej 2x większy
  • Odpowiedz
@wojniz: nie martw sie, teraz jestem taki madry a godzine temu sam nie wiedzialem jak to jest. bys zobaczyl moja zdzwiona mine jak na wylaczonych wszystkich odbiorach przy zwarciu N-PE wywalilo mi RCD... stad idea wziecia miernika i pomierzenia pradow...
  • Odpowiedz
A co bedzie jesli nowe odejscie jest o innej rezystancji?


@Mirkomil: jeśli odejścia nie są obciążone to rezystancja nie ma znaczenia, bo spadków napięcia nie ma na obu.

To co jest przed punktem rozdizalu N-PE też nie ma znaczenia. Odpowiedzi ze musi płynąć prad w obwodzie jest prawdziwa o ile uzna się obwód jako całość od punktu rozdziału N-PE
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: czyli doszlismy do porozumienia ze odpowiedz 3 jest nieprawidlowa, bo chodzilo w niej ze musi byc obciazenie na RCD, a moze byc obciazenie np u sasiada w mieszkaniu obok. Prawidlowa jest odpowiedz 4, bo nie znamy obciazen sasiadow wiec nie wiemy czy zadziala.

W wolnej chwili musze przemyslec czy punkt rozdzialu tutaj ma znaczenie, moze dorwe jakis domek z ukladem TN-C-S i porządnym uziemieniem i ponowie pomiar pradu zwarciowego przy
  • Odpowiedz
moze dorwe jakis domek z ukladem TN-C-S i ponowie pomiar pradu zwarciowego przy braku obciazen...


@Mirkomil: bliskie 0, coś tam będzie bo roznicowka swoje podkrada, chyba że jest jakaś bez aktywnej elektroniki. Może wieczorem coś uezezbie w symulatorze obwodów
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: tez mi sie wydaje ze bedzie bliskie 0, przyznam ze sam jeszcze dwie godziny temu bym zaznaczyl 3 a tych co mowia inaczej uznalbym za debili :) bo jak robie domki to nigdy przy braku odbiorów w domu mi zwarcie N-PE nie wyłaczyło RCD, a kable sie tnie przecież cały czas. Chcialem to udowodnić w biurze i pyk, wywalilo :)

@Zarzutkkake: nieprawidlowy, nie tylko sasiedzi ale i odbiory na
  • Odpowiedz
@Mirkomil normalka, że sprawne rcd wyłączy obwód przy I∆, a czy to będzie N-PE bez obc w TT, czy obciążony TN albo jakieś prądy wyrównawcze N-PE to nie już mało istotne. Prawa fizyki i tyle.
  • Odpowiedz