Wpis z mikrobloga

Grałem w swoim życiu w wiele gier, pierwszą było Return To Castle Wolfenstein 20 lat temu w wieku 6 lat, wcześniej jakieś Doomy u ojca w pracy; potem się nazbierało, od gówienek z Cybermychy, po klasyki jak GTA Vice City, poprzez CODy, NFSy, Assasyny, dosłownie wszystkie lepsze tytuły na PC, zawsze najbardziej ceniłem otwarte światy jak Wiesiek 3 czy Skyrim, ale nigdy, przenigdy nie ceniłem żadnej innej gry tak bardzo jak RDR2, to jest po prostu nadgra. #gry #pcmasterrace #rdr2
Pobierz Karp_Molotow - Grałem w swoim życiu w wiele gier, pierwszą było Return To Castle Wolf...
źródło: comment_1631968132G2LQLI1ChT1SYLYezXN6eo.jpg
  • 63
Czy to pójdzie na PC z taką konfiguracją?


Intel Core I3-2120 3.3Ghz

Nvidia GeForce GTX970

RAM: 8GB


@Krzysztof_Ibisz: Serio masz taki komputer? Dziwna konfiguracja. Karta graficzna da radę, 8 GB RAMu też może być, ale procesor to antyk i to z dolnej półki, mocno odstaje od minimalnych wymagań. Może w otwartym terenie mimo to gra będzie działała, ale w miastach będzie słabo.

szkoda tylko, że nie szanuje czasu gracza jak żadna
@Jan_K: na początku dodam, że gra mi się podobała ale... Szybko załatwiłem sobie torbę z limitem miejsca 99. Smażenie mięsa czy robienie napojów no to był istny dramat. Czas jaki rozkłada się obóz aby zrobić szybką podróż jest chory. Brak możliwości biegania po obozie. Konieczność klikania przez menu żeby zrobić save i load, które i tak wyrzucają gracza w innym miejscu. Konieczność ustawiania broni co chwilę bo się restartuje na koniu.
@Krzysztof_Ibisz: Wymieniając na i5, bądź i7 tej samej generacji to nie. Część płyt (H61, H67, P67, Z68) wspiera też generację wyżej. Ewentualnie jak płyta jest też najniższym modelem to może mieć wydajnościowe problemy. Więc najtańszym rozwiązaniem jest i7-2600 bądź i7-3770 z olx, czy allegro. Tylko to oczywiście dalej antyk, tylko mocniejszy.

Z nówek to najtaniej jest i3-10100F za jakieś 370 zł + płyta za podobną cenę i RAM koło 300, więc
@Krzysztof_Ibisz: Moim zdaniem zły pomysł. Możesz brać i7-3770, ew. i7-2600 (oba 4 rdzenie, 8 wątków), na tę nazwę wyskakują płyty P67, które pozwalają na podkręcanie, więc mógłbyś też wziąć procesor z literą K na końcu. Natomiast to są 9+ letnie konstrukcje, 7-8 generacji do tyłu, szału nie robią. A o ile na olx wyrwiesz taki procek za 250 zł, o tyle "nówkę" kupisz od jakichś ok. 550 zł za 3. gen.,
@Krzysztof_Ibisz: *Kupić RAM. Stary możesz spróbować sprzedać, ale to DDR3, a do jakiejkolwiek nowej platformy potrzebujesz DDR4 (a pod koniec roku pojawi się DDR5, ale to raczej będzie pod sporo droższe zestawy).

i3-10100F/i3-10105F - 380 zł
MSI B460M PRO-VDH - 370 zł
Vero L3 500W - 220 zł
RAM 2x8 GB 3000/3200 CL16 - 320 zł (na tej płycie i tak pójdzie na 2666 MHz)

Wychodzi ok. 1300 zł albo bardziej
@Krzysztof_Ibisz: Ogólnie spoko, ale na ten moment zasilacz wziąłbym jednak ten - https://www.pepper.pl/promocje/zasilacz-asus-tuf-gaming-550w-6-lat-gwarancji-otp-437918, taniej, 50W więcej, dłuższa gwarancja, tryb pasywny

RAM do B560 prędzej Crucial Ballistix, z 320 zł jest często 3200 CL16, za 370 3600 CL16 - https://www.pepper.pl/search?q=crucial%20ballistix, obecnie aktualna jest tylko na allegro.

Z płytą mam pewien problem, bo niestety z 10. generacją na tej płycie nie działa jeden slot M.2, ale na ten moment nie widzę
Przy czym ogólnie obie te płyty B560 to raczej na zasadzie, że zestaw płyta + procesor zostają, bo jedyne co wyżej to można wsadzić i5-11400F, a to za mały przeskok, żeby się bawić. Trzeba by lepszą B560 albo Z490 żeby móc w razie czego wsadzić i7.


@Jan_K:

No to możę jednak, kupić taką płytę aby można było przeskoczyć na I7 za jakiś czas?
@Krzysztof_Ibisz: Hmm, z jednej strony sam mam i7, ale kupiłem promocyjnie, za 1099 zł, ogólnie z czasem topowe procesory trzymają wysokie ceny i po latach niezbyt opłaca się na nie przechodzić, bo nowe są już sporo lepsze i lepiej zainwestować w całą nową platformę. Sam długo miałem platformę na DDR3 i i5-4690K, który jednak zaczął niedomagać, a i7 pod to, to było 500-700 zł. Sam procesor droższy i słabszy (bądź w