Wpis z mikrobloga

1807 + 1 = 1808

Tytuł: Polska Piastów
Autor: Paweł Jasienica
Gatunek: historyczna
Wydawnictwo: PIW
Ocena: 9/10

Polska Piastów – pierwsza część znanego cyklu esejów historycznych Pawła Jasienicy, to – według słów samego autora – swobodne literackie opowiadanie o dziejach Polski w okresie formowania się jej państwowości. Oglądamy tu losy kraju i narodu, który rządzony przez przedstawicieli jednego rodu królewskiego zdobywa sobie poczesne miejsce na mapie Europy.


Historia w szkole nie interesowała mnie za bardzo, trochę przez nauczycieli i ich wymagania wykucia dat, przyczyn i skutków danych wydarzeń, trochę przez małą liczbę godzin lekcyjnych i inne, bardziej wymagające przedmioty.

W ramach nadrabiania zaległości przeczytałem Polskę Piastów i ta książka bardzo mi się spodobała. Napisana żywym językiem, wywołuje emocje w czytelniku i skłania ku refleksji. Pobudza do patriotyzmu bez pewnych wypaczeń, serwowanych np. przez pewne partie polityczne. Mimo pewnych wad wynikających z pewnych nowych ustaleń po latach, książka została napisana około 60 lat temu (może nowsze wydanie ma przypisy poprawiające autora, ja czytałem to starsze), mogę ją śmiało polecić wszystkim, a ja rozpoczynam kontynuację przygody z historią poprzez Polskę Jagiellonów tegoż autora.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #historia #sredniowiecze
Czlowiekiludz_zarazem - 1807 + 1 = 1808

Tytuł: Polska Piastów
Autor: Paweł Jasienica...

źródło: comment_1632607944KPFAqOBqWD9hYTMgkLTMnx.jpg

Pobierz
  • 5
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★★ (8.5 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-10-01 12:00 tag z historią podsumowań »
W abonamentach: www.legimi.pl
Kategoria książki: historia, archeologia, polityka
Gatunek książki: monografia

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-01-06 - Użytkownik panpikuss ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Polska jagiellonów
Pobudza do patriotyzmu bez pewnych wypaczeń, serwowanych np. przez pewne partie polityczne


@Czlowiek_i_ludz_zarazem: Nie, książka przeszła przez cenzurę polityczną i zdecydowanie jest bardzo wypaczona faktami historycznymi które są przeinaczone przez autora pod tezę. Jeszcze gorzej wypada polska jagiellonów jasienicy. Czytałem i kiedyś byłem zachwycony ale z jakiegoś powodu każdy szanujący się historyk nie poleca tej książki i sam zrozumiałem że ta książka nie była pisana przez osobę zainteresowaną faktami ale pisaniem