Wpis z mikrobloga

Czy na chromebooku można programować normalnie jak na linuchu? Chodzi o bash+python. Generalnie mam dwa stare kompy ktore bym chcial sprzedac i ogarnac sobie dobrego <14cali chromebooka. Widze, ze sa mega tanie i baterie niby po 10h trzymają. Mozecie sie cos wypowiedzieć w temacie? Bo niby do 1.5k mozna kupic naprawde fajnego chromebooka, czytaj - bedzie chodził plynnie bateria 10h lekki.
#chromebook #python #linux #bash #komputery
  • 15
@ruum: Tak, można odpalić kontenerka z linuxem ale nie wszystkie chromebooki to mają. Trzeba by się przed zakupem konkretnego modelu zorientować. Ja akurat mam i działa to całkiem spoko.
@ortaliontrenera: Mam Acer Chromebook 315, w którym da się odpalić środowisko linuxa. Jest to debian. Bez problemu da się w nim zainstalować chyba każdą dowolną aplikację, która jest dostępna na linuxa i odpalić. Masz normalnie terminal i robisz co tam potrzebujesz. Oczywiście trzeba by w takim przypadku brać pod uwagę chromebooka z więcej niż 32 G dyskiem, bo jednak trzeba trochę wykroić miejsca na kontenerek z linuxem.
@dict: Nie korzystam z pycharm ale wydaje mi się, że instalacja tego w kontenerze linux na Chromebook to niczym nie różni się od instalacji na dowolnym linuxie.
@ortaliontrenera: za pieniądze które warty jest taki zabawkowo-polutowany chromebook lepiej kupić poleasingowy komputer w dobrym stanie i na tym korzystać z wszystkich dobrodziejstw Linuxa.

Miałem kiedyś w rękach jakiegoś taniego Chromebook i naprawdę szkoda było czasu żeby się z tym bawić w coś poważniejszego.
@ortaliontrenera: Brzmi dla mnie jak bardzo niestandardowe rozwiązanie, do tego polutowane, bez możliwości upgrade, za to zawsze inne niż mają inni.

Bo szczerze, jaką to ma zaletę względem normalnego laptopa w podobnej cenie?
@Ilythiiri: uzywam laptopow od okolo 15lat i nigdy nie bawilem się w upgrejdy. Tani ultrabook z darmowym systemem. Nie jestem fanem windowsa, a chciałbym kompa stworzonego pod konkretny system, a taki chromebook wydaje mi sie ze jest zoptymalizowany pod chrome os. Chrome os daje prawdopodobnie wszystkie te same mozliwosci co linux - ogladalem na necie wiec wyglada legit. Ale glos rozsadku mowi zeby popatrzec za ultrabookiem w cenie do około 2.5k