Wpis z mikrobloga

Mam następujące oferty (ceny wraz z montażem) na fotowoltaikę, chciałbym Was zapytać, którą byście wybrali i dlaczego?

1. MOC: 5.46
Viessmann Vitovolt M390WG x 14
Huawei
gwarancje: brak info
inne: brak info
cena: 23800

2. MOC: 5.32
AstroEnergy 380W x 14
Huawei
gwarancje: brak info
inne: brak info
cena: 22400

3. MOC: 6.0
Trina Vertex S TSM-DE09.08 400w x15
Sofar
gwarancje: 15 lat panele (gwarancja produktowa), 12 lat gwarancji na falownik (serwisant zabiera ze soba zapasowy falownik i jesli nie moze naprawic na miejscu awarii to podmienia falownik [chyba do czasu naprawienia?])
inne: system montażowy Novotegra, złącza MC4
cena: 25900

4. MOC 5.46
JA Solar JAM60S20-390 x 14
Huawei FusionSolar SUN2000-4KTL-M1
gwarancje:
3 - letnia na wykonane prace
25 - letnia producenta na wydajność liniową paneli fotowoltaicznych
12 - letnia gwarancja mechaniczna producenta na panele fotowoltaiczne
10 - letnia gwarancja producenta na inwerter fotowoltaiczny
inne: gniazda i wtyki mc4, konstrukcja K2,KENO lub BAKS
cena: 23000

5. MOC 5.79
JINKO JKM445M-6TL4 x 13
Sofar Solar 5.5KTL-X
gwarancje:
gwarancje na montaż , dach i dodatkowe ubezpieczenie OC na okres 10 lat,15 lat gwarancji na wady i usterki + 25 lat gwarancji na spadek efektywności liniowej,
inne: gniazda i wtyki mc4, konstrukcja K2,KENO lub BAKS
cena: 24840

6. MOC 4,895
JINKO JKM445M-6TL4 x 11
Sofar Solar 4,4 KTL-X
gwarancje:
gwarancje na montaż 20 lat.
panele 15 na produkt, 25 na wydajnosc liniowa
inne: brak
cena: 22580

7. MOC 5.53
Jinko JKM395N-6RL3-B 395W x 14
Inwerter FoxESS T5
gwarancje:
panele 25 lat produkt, 30 lat wydjanosc
inwerter 12 lat
brak info
inne: okablowanie ac/dc 4mm^2
cena: 22900

8. MCO 5,28
SERAPHIM SPR-440-BMA-HV x 12
GoodWe GW5K-DT seria G2
Gwarancje:
panel 15/25 lat
falownik 10 lat
cena: 27100

9. MOC 5,46
HYUNDAI HIE-S390VG FULL BLACK x 14
HUAWEI SUN 2000-5KTL-M1
Gwarancje:
panel 25/25 lat
falownik 10 lat
cena: 30500

10. MOC 5.6
HYUNDAI HiE-S400VG
Solaredge SE 5k + optymailzatory
gwarancje:
25/25 panele
12 falownik
konstrukcja 2
wykonastwo 5
cena: 29500

11. MOC 4,98
EXIOM 415
Solaredge 5k + optymailzatory
gwarancje
panele 30/30 lat
falownik 12 lata
roboty instalacyjne 3 lata

Instalacja w większości przypadków na stronę zachodnią i południową. Pojawiały się także oferty z inne oferty Solaredge, ale już wykraczały poza mój budżet. Pytanie czy Solaredge jest konieczne, paru instalatorów twierdziło, że nie ma takiej konieczności. Pozdrawiam i dziękuje za pomoc w podjęciu decyzji.

#fotowoltaika
  • 32
@tanderowsky: za 14 do 15 tys brutto kupisz zestaw 5-6kw na dobrych komponentach
Jakieś 4-5 zapłacisz za montaż ekipie na typowym dachu. Plus jakiś tysiąc na elektrykę typu zabezpieczenia

Czyli jakieś 21-22 tys z vatem 23%.

Firma robiąca komplet płaci VAT 8% czyli kilkanaście procent taniej.
@tanderowsky: O mirku, ileż ofert, daj znać skąd jesteś, może jakiś miras instalator ci dołoży 12 lub nawet 13 ofertę. Przy ostatniej ofercie nie dales ceny. Jakie poszycie dachu?
5 i 6 oferta - zły dobór inwertera do panela (prąd roboczy Sofara 11A, prąd maksymalny JINKO lekko ponad 13A),
Ogólnie drogo, lecz nie wiem jak wygląda miejsce montażu i jaki dach itd, a to są czynniki, które na cene wpływają. Jeśli
@tanderowsky: taki temat na dachowce na Solar Edge + Astro 375W chocby da sie ogarnac za 27500-28000, a nawet i pewnie taniej. Czyli ostatnia firma jest najbardziej sensowna z tych wszystkich.

Tylko dają tyle lat gwarancji co kot napłakał.
@tanderowsky: a gdybyś się pogodził z opcją że założysz mniejszą instalacje. Tylko na południe?
Upraszcza to konfiguracje. Inwerter może być zwykły.
Pewnie z 4kwp zrobi się.
Nie wyzeruje ci rachunku, ale mocno obniży.
Za to będzie taniej i najwyżej na taryfę G12 przejdziesz żeby rachunki były małe.
Oszczędzisz na instalacji, rachunki nie będą bliskie zeru, ale dużo mniejsze.

IMHO 4 panele na zachód to nie warte zachodu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mateos2: zastanawiam się, niestety jeszcze nie dostałem żadnej sensownej oferty na taka moc lub zbliżona.

Czy ktoś dysponuje jakimś porównaniem solaredge do innych inwerterów przy układzie podobnym do mojego (poludnie/zachod)?
Czytam i czytam, różne serwisy i spotkałem się z takim zapisem.
"Instalacja z panelami PV na różnych płaszczyznach tutaj diabeł tkwi w szczegółach, ale postaram się rzecz uprościć - jeśli masz instalację na dwóch płaszczyznach, standardowy inwerter szeregowy z 2 MPPT poradzi sobie równie dobrze, jak inwerter z optymalizatorami. Natomiast w przypadku skomplikowanych dachów na 3, 4 płaszczyznach, prawdopodobnie musisz zainwestować w mikroinwertery."

Czy w takim wypadku przy instalacji południe-zachód inwerter Huawei
@tanderowsky: Huawei potrzebuje min ok. 8 paneli na połać.
Jeśli do Huawei do jednego wejścia podepniesz 4 panele, to po prostu nie będzie działać.
Stąd powyżej proponowałem żebyś te 4 na zachód wogole odpuścił i to uprości.
Zwłaszcza że zachodnia połać to najniższy uzysk (ciepło)
ponowałem żebyś te 4 na zachód wogole odpuścił i to uprości.

Zwłaszcza że zachodnia połać to najniższy uzysk (ciepło)


@Mateos2: @mirekwirek: @tanderowsky: polecicie jakiś symulator do obliczenia szacunkowego uzysku domu ? Był przedstawiciel i pokazywał jakiś program online , ale zapomniałem nazwę
@adeo1987: Ja wiem, że jeżeli ktoś montuje Solar Edge to może fajny i dokładny raport przygotować w Solar Edge Designer. W ogóle stwierdzam, że raport z tej aplikacji montażyści powinni pokazać. W tym jest wszystko ładnie wyliczone.