Wpis z mikrobloga

jaram sie wspinaczką i himalaizmem, wiem że chce to trenować. zaczynam ofkors od ścianki. warto kupować od razu buty czy jakieś trampki czy może halówki jak BNT? nie chce wypożyczać sprzętu bo jestem pewny że będę chodził regularnie
co zakupić jak zacząć?

#wspinaczka #gory #himalaizm #scianka
  • 32
  • Odpowiedz
@wolter_wait: kup sobie coś. Wspinanie bez butów wspinaczkowych to nie wspinanie. Na pierwsze buty weź nie za ciasne, mają pasować do nogi jak skarpetka. Na tyle ciasne, że nie ma się w nich komfortowo chodzić, ale na tyle luźne, że wytrzymałbyś w nich 30 minut. Z rozmiarówką jest różnie. Celuj mniej więcej o 1 numer mniej niż butów w których chodzisz na co dzień - ale tutaj nie ma reguł, bo
  • Odpowiedz
@wolter_wait: na poczatku kup plaskie buty (np la sportiva tarantula, boreal joker, scarpa origin). ja powiem szczerze, ze jestem sceptykiem co do teorii, ze buty wspinaczkowe musza byc super male (a wspinam sie regularnie od kilku lat). pozniej, jak juz bedziesz lepszy, kupisz sobie buty z dobra asymetria i beda one dobre na malutkie stopnie nawet jezeli nie sa dwa rozmiary za male ;-) maja byc po prostu dopasowane i tyle,
  • Odpowiedz
@wolter_wait: No jak zacząć... kup sobie wygodne buty wspinaczkowe (idź do stacjonarnego sklepu i poprzymierzaj), takie żebyś mógł normalnie w nich chodzić (żadne obcisłe ani za małe). Potem ścianka standardowa albo bulderownia, na wiosnę idź sobie na kurs wspinaczkowy na własnej asekuracji (tzn sprzęt ma szkołą wspinania :) ) i walcz kolego :)
  • Odpowiedz
@wolter_wait: O butach jest już wyżej, do tego jak dosłownie nic nie chcesz wypożyczać to przyda się jeszcze uprząż, karabinek HMS i przyrząd asekuracyjno-zjazdowy (poradniki jakie firmy i modele wybrać do różnych zastosowań znajdziesz w Internecie). Jak mocno pocą Ci się dłonie to możesz też zaopatrzyć się w magnezję i woreczek.
A jak zacząć? Zależy od budżetu, jak jest duży to możesz od razu postawić na szybki rozwój i zapisać się
  • Odpowiedz
sports direct


@wolter_wait: Nigdy nie byłem w sports direct, ale na Twoim miejscu poszedłbym do sklepu stricte górskiego. Na pewno będzie większy wybór, weź raczej coś tańszego niż droższego.

Co do reszty sprzętu no to zależy jak chcesz zacząć, jak buldery to wystarczą buty - jak standardowa ścianka to jak @Hubsky_ napisał - HMS, uprząż, jakiś przyrząd asekuracyjny (w UK słyszałem że nie wpuszczają ze standardowymi kubkami ale to tylko słyszałem
  • Odpowiedz
@wolter_wait: Ja noszę codziennie 42, a buty wspinaczkowe 40, 40.5 i 40.5. Oprócz tego dochodzi profil stopy - niektórzy mają szerokie, inni wąskie. Dlatego powinieneś je przymierzyć. Ale jak mówiłem, tutaj nie ma reguł. Nie mogą być za duże, bo nie dasz rady dobrze haczyć piętą, czy stawać na małych stopniach, Ale na początku i tak tych rzeczy za bardzo nie będziesz robił, więc po prostu muszą być dopasowane. Jak będą
  • Odpowiedz
@wolter_wait: Lepiej sklepy turystyczne i to te bardziej ukierowane na gory i wspinanie typu skalnik czy polar-sport, najlepiej isc do stacjonarnego sklepu i przymierzyc zwlaszcza jesli to pierwszy but, obsluga tez ci pomoze w takich sklepach pracuja ogarnieci ludzie. Na poczatek polecilbym ci boulderownie, nie potrzeba zadnego sprzetu oprocz butow i magnezji, daje wieksza satysfakcje na poczatu i dosc szybko uczy techniki w porownaniu do drog sportowych. Na boulderach nie trzeba
  • Odpowiedz
@wolter_wait: Jak powyżej, na początek buty, uprząż, przyrząd do asekuracji (ja bym brał zwykł kubek na 2 liny, jak zamarzy Ci się taternictwo ;)) i mooże lina (ale to spokojnie później).
Znajdź jakąś senkcję lub ludzi co chodzą regularnie, większość pewnie jeździ też w skały więc będzie łatwiej.
Zima na panelu, na wiosnę kurs wspinaczki - robiłbym pełny, zarówno wspinanie sporotowe (na drogach ubezpieczonych) jak i na własnej. To jest przeważnie
  • Odpowiedz
@wolter_wait: nie pisz do BNT, są setki ludzi którzy więcej wiedzą o wspinaniu :P Poszukaj sklepu stricte wspinaczkowego, w UK masa ludzi się wspina, na pewno w takim miejscu ci pomogą.
EDIT: aaa USA, ale też znajdziesz :D
  • Odpowiedz
@pielgrzym_wladca_egiptu: @wolter_wait imho balderki na start wymagaja pewnego poziomu sprawnosci fizycznej. W sensie, ze lepiej nie isc na balderki prosto z kanapy. Na drogach do 6a najtrudniejsza sekwencja ruchow bedzie duzo latwiejsza niz latwy bald. Lepiej na poczatku robic metry w latwym terenie.
  • Odpowiedz
@skethoo: tu się nie zgodzę, teraz bulderownie są bardzo nastawione na osoby początkujące i można tam znaleźć „drabiny”, nie wymagają one ciągłego zmieniania się na drodze, ciagle masz jakiś nowy bodziec więcej możliwości - połóg, małe przewieszenie, pion - na linie ciężko zrobić coś co ma chociaż 15 stopniowe przewieszenie vs boulderek gdzie możesz chociaz spróbować zrobić ruch na takiej ściance i przedewszystkim nie jestes uwiązany do partnera którego często ciężko
  • Odpowiedz
@filozof900: I tak zapytam jaki poziom prezentujesz w skałach? Mówisz, że jesteś sceptykiem na temat teorii, że buty powinny być małe/ciasne? Nasza Jura jest mega wymagająca i w luźnym bucie tutaj nie podziałasz. Stopnie są precyzyjne już nawet na łatwych drogach i dobrze dopasowany but to podstawa. Nie mówię żeby kupować mega ciasne na sam początek ale im szybciej człowiek zacznie się wspinać w ciasnym bucie tym bardziej będzie czuł skałę
  • Odpowiedz
@fajq: w skalach wspinam sie ostatnio tylko na wlasnej wiec to troche inna bajka, na sciance wspinaczkowej do 7a. nie wiem, moze to po prostu jeszcze nie jest poziom na ciasne buty, ale jezeli nawet tak jest to tylko potwierdza moja teze, ze przez pierwsze kilka lat nie warto sie bawic w ciasne buty. jeszcze nigdy na zadnej drodze czy bulderze nie mialem tak, ze pomyslalem sobie "mam za duze buty".
  • Odpowiedz