Wpis z mikrobloga

@Lolenson1888 Chrystus nie miał nic wspólnego z biednym człowiekiem. Miał świetny zawód jak na tamte czasy, umiał pisać i czytać, co wtedy potrafiła jedynie elita. Nawet w ewangelii jest napisane, że żołnierze zdarli z niego wszystkie szaty zaraz po ukrzyżowaniu, więc szmat też nie nosił. Apostołowie, którzy byli jego ziomkami też umieli czytać i pisać, oni byli elitą tamtego społeczeństwa a nie żadnymi biedakami.
@Lolenson1888: Powiem więcej. Kapłani KK mają ZAKAZ żądać zapłaty za sakramenty wg Katechizmu. Czyli takie coś jak płacenie za ślub, chrzest, namaszczenie, bierzmowanie itd jest czysto dobrowolne. W teorii przynajmniej. W praktyce księżą którzy żądają zapłaty łamią ten zakaz.
@Lolenson1888: ja rozumiem oplate za dojazd ksiedza do chorego, z namaszczeniem, koscielnemu i ministrantom za przyjscie na slub, pogrzeb itd. pokrycie tych kosztow jak najbardziej. ale za sakramenty oplaty byc nie powinno, chyba ze ktos chce wspomoc funkcjonowanie kosciola - naprawy, schole, jakies zajecia dla dzieci itd to oki. ale w skrzyneczke wrzucasz i elo.
płacą, bo z moich podatków mimo iż nie uczestniczę w tym cyrku jest on dotowany.


@Jcdx Pisałem wyżej, że przecież piszemy o datkach a nie funduszu kościelnym itd.
@macabrankov: Pochowałem teścia miesiąc temu.... miejsce na cmentarzu rozumiem 500zl za 20 lat ok, ale łącznie kancelaria zażyczyła sobie 2900 xddd ( 500 zł miejsce na cmentarzu, 500 kopidol, 300 drewniany krzyż, 300 organy, 1300 wiadomo kto
@cocojambo210: O kurde, teraz dopiero skumałem jak bardzo PiS uderzył w Kościół xD Tam dotacje itp. swoją drogą, ale sam fakt, że jeszcze kilka/kilkanaście lat temu standardem było rzucenie 1zł/2zł na tace, gdzie czasem pojawiały się 5 w podobnej ilości co 50gr, nie wspominając o 10zł, które zawsze jakieś 2-3 osoby rzucił no to teraz nawet rzucenie takich 10zł wydaje się mało xDD A na pewno dalej królują 1-2zł choć nie
@cocojambo210 @macabrankov: Wielu rzeczy w kościele katolickim nigdy nie rozumiałem i nie rozumiem, ale najbardziej konieczności płacenia za chrzty, śluby, namaszczenia chorych jak za każdą inną usługę w życiu. Mija się to z wizerunkiem Chrystusa jako biednego człowieka, który i tak zawsze niósł bezinteresowną pomoc nie chcąc przy tym pieniędzy.

@Lolenson1888: Jedyne zarobki księdza to opłata za intencję mszalną [10 do 100 pln zależy jaki kto ma gest] plus opłata
@MarianoaItaliano

Jaka robocizna? przestawić dwie ławki i powiedzieć Zakonnicy żeby postawiła fioletowe sztuczne kwiatki na ołtarz. Potem zawiezienie i odwiezienie księdza żeby odprawił manę na cmentarzu, całość powinna zamknąć się w stówce a jak cmentarz przy kościele to i nawet mniej bo i tak już wystarczająco parafia bierze za grób.


A jak do swojego psychiatry prywatnie idziesz, to też mu mówisz, że nie zapłacisz bo on to nawet się z krzesła nie