Wpis z mikrobloga

@Kryspin013: W sumie ciekawe czy by mógł zastąpić mój aktualny serwer na dwrudzeniowym celeronie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Albo i więcej czy by mógł.

Zastanawiam się jak jest z chłodzeniem, bo często ludzie dają jakieś giga radiatory na raspberry z 2 razy większe od nich
Zastanawiam się jak jest z chłodzeniem, bo często ludzie dają jakieś giga radiatory na raspberry z 2 razy większe od nich


@fervi: bo ludzie je podkręcają pod jakieś pierdoły typu emulacja nie myśląc w ogóle o throtlingu. Czasami się okazuje, że obniżenie taktowania realnie daje ci większy boost do wydajności niż podwyższenie bo procek się nie dławi na temperaturach.

tylko przy OC, albo jak robi na 100% mocy nonstop.


@geuze:
W sumie ciekawe czy by mógł zastąpić mój aktualny serwer na dwrudzeniowym celeronie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Albo i więcej czy by mógł.


@fervi: a co na nim masz i do czego go używasz?
O wiele bardziej wolałbym jakiś mini komputerek np ze złączem nvme i bez robienia fikołków z przejściówkami czy shieldami.


@Kryspin013: no niestety, dlatego ja mam system na SSD USB. Na karcie chodzi jak gówno.
@ksiak: Aktualnie jednego bota własnej produkcji, ale czy węzeł Bitcoina by chodził przykładowo. W sensie kiedyś by się zsynchronizował, ale czy w ciągu 2 tygodni czy 2 miesięcy xd
no niestety, dlatego ja mam system na SSD USB. Na karcie chodzi jak gówno.


@geuze: na USB też trochę chodzi jak gówno. Rpi4 nawet na nvme nie potrafi wykorzystać połowy jego potencjału ( ͡° ͜ʖ ͡°)

ale czy węzeł Bitcoina by chodził przykładowo. W sensie kiedyś by się zsynchronizował, ale czy w ciągu 2 tygodni czy 2 miesięcy xd


@fervi: ¯\_(ツ)_/¯

Aktualnie jednego bota własnej produkcji,
@geuze: na USB też trochę chodzi jak gówno. Rpi4 nawet na nvme nie potrafi wykorzystać połowy jego potencjału ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Kryspin013: w porównaniu do karty to rakieta, 200Mb/s odczyt/zapis vs 20-30 na karcie ( ͡º ͜ʖ͡º) I nie trzeba się przejmować, że ci się wysypie z byle powodu, jak to system na SD lubi, albo karta się zajedzie.
Największą wtopą jest stawianie NASa na RPI.


@ksiak: no zależy co chcesz robić - do domowej sieci i trzymania zdjęć lub multimediów to starcza z palcem w nosie i skompletujesz to znacznie taniej niż nawet najtańszego NAS, mając do tego jeszcze mnóstwo innych funkcjonalności. A jak potrzebujesz RAID i dużą wydajność to i tak tego nie stawiasz na RPI.
Czemu nie daje rady?

sam napisałeś:

Rpi4 nawet na nvme nie potrafi wykorzystać połowy jego potencjału ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Kryspin013: zobacz sobie jak jest zrobiony shield. Tam po prostu brakuje chociażby SATA normalnego a nie przez kontroler USB. Niestety ale USB obciąża CPU tutaj RPI musi obsłużyć nie tylko sieć co przy 1Gbps już daje trochę pracy, ale także szynę dla USB. Stare firewire dałoby lepszą
Czemu nie daje rady?

sam napisałeś:

Rpi4 nawet na nvme nie potrafi wykorzystać połowy jego potencjału ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@ksiak: No tak, ale NAS-a kojarzę raczej do jakiś pierdół i że nie musi być szybki.

zobacz sobie jak jest zrobiony shield. Tam po prostu brakuje chociażby SATA normalnego a nie przez kontroler USB.


@ksiak: W rpi4 compute module możesz podpiać przez PCI kontroler sata (w
No tak, ale NAS-a kojarzę raczej do jakiś pierdół i że nie musi być szybki.


@Kryspin013: no jednak jak chcesz pchać 1Gbps to potrzeba trochę mocy.

W rpi4 compute module możesz podpiać przez PCI kontroler sata (w sensie te shieldy go mają) więc tam już jest ok bo pomijasz całkowicie kontroler usb. Maja też nvme ale i tak rpi z nvme nie daje rady na 100% chociaż jest ok - w
nie zerkałem ale pytanie czy to się opłaca w ogóle?


@ksiak: Raczej nie. Bo używkę thinkcentre z miejscem na dwa nvme i gniazdo sata 3 kupiłem dużo taniej niż dostałbyś compute module z tym shieldem. Chyba coś około 600-700 zł by wychodziło za całość, tymczasem za thinkcentre mini zapłaciłem chyba 200 zł z Intelem G4400T.
Chyba coś około 600-700 zł by wychodziło za całość, tymczasem za thinkcentre mini zapłaciłem chyba 200 zł z Intelem G4400T.


@Kryspin013: za około 700 to można składać nowego kompa powoli o dużo dużo wyższej wydajności.
Na NAS się to nie nadaje jeżeli chcesz mieć szyfrowane dane i jako taką wydajność. Na zwykłym celeronie otrzymujesz około 110MB/s na sieci 1Gbps na Raspie jak dobrze pamiętam nawet połowy tego nie zrobisz. Zatem do multimediów tym bardziej się nie nadaje - brakuje mu trochę.


@ksiak: większość w domowej sieci nie szyfruje (w tym ja), do multimediów z palcem w nosie wystarczy, filmy nawet w 4k nie przekraczają bitrate 50Mb/s,
filmy nawet w 4k nie przekraczają bitrate 50Mb/s, zakładając, że masz 1:1 BRrip

@geuze szeregowiec Ryan w 4k z Atmosem w pierwszej scenie dochodzi do 125Mbps. 50 Mbps to mają filmy ale FHD z BD. Ewentualnie 4k ale z bardzo statycznymi scenami. Reszty nie czytam bo widać, że nie do końca wiesz jak to wygląda.