Wpis z mikrobloga

Wpływ inflacji na portfele Polaków.

Kolejne, kluczowe dla najbliższych miesięcy posiedzenie Rady RPP już jutro. Jeśli nastąpi znaczący wzrost stóp procentowych co to będzie dla nas oznaczać? Czy jest to możliwe i do jakich poziomów może wzrosnąć inflacja oraz skorelowane z nią stopy procentowe. Z racji na wcześniejszą tematykę hipoteczną skupimy się na sytuacji konsumentów oraz potencjalnych interesariuszy na rynku nieruchomości. Warto jednak spojrzeć na sytuację w bardziej złożony sposób.

Wzrost cen to nie jest zjawisko chwilowe, ma charakter ciągły i kroczący do momentu uderzenia w nie odpowiednim bodźcem. W zakresie własnej polityki monetarnej mechanizmem takim są stopy procentowe. Sytuację cenową kształtują także gospodarczy hegemoni którzy rozdysponowują energię, paliwa, surowce czy po prostu wpływy polityczne. W Polsce najmocniej na tle Europy nałożyły się oba czynniki i spowodowały najwyższą inflacje właśnie u nas. Nieprzerwanie przez długie miesiące ceny rosną u nas najszybciej i średnia za ostatnie miesiące oscyluję w granicach 6%. Na pewno wzrośnie i próg 10% nie jest nierealny. Dochodzi jeszcze kwestia realności odczytów GUSu oraz indywidualnej inflacji każdego z nas Aby załagodzić sytuację rząd nie może jednak podejmować dużego ryzyka. Polityka zadłużania utrzymującego wzrost gospodarczy może być kontynuowana. Podniesienie stóp procentowych więcej niż 2-2.5 p.p to właśnie to ryzyko. Obsługa długu, spowolnienie gospodarcze, chęć forsowania Nowego Ładu który doprowadzi do upadłości firm. Taka spirala może skończyć się tragicznie i rządzący o tym wiedzą. Moim zdaniem stopy zostaną podniesione i nie przyniesie to określonego rezultatu. Raczej stabilizację na wysokich już poziomach 5-7%. Wzrost cen dla partii która opiera swoją retorykę na propagandzie sukcesu może być elementem polityki. W końcu ich nieświadomy elektorat nie do końca rozumie mechanizmy ekonomiczne, utratę siły nabywczej zarobionych oraz skumulowanych oszczędności. Utrzymanie aktualnego poparcia przy jednoczesnych wpływach w każdym obszarze funkcjonowania państwa daję szansę PiSowi rządzić nawet przez kolejną dekadę. Szczególnie w obliczu braku scentralizowania opozycji oraz jej autentycznej słabości. To może oznaczać asekuracyjne decyzję oraz pogłębianie przyszłych potrzeb.

Dość polityki Istotą mojej pracy i działalności jest wsparcie dla zwykłych ludzi. Przeważnie tych bardziej zamożnych i przede wszystkim bardziej rozsądnych. Powstaje wiele pytań. Jak mogą wzrosnąć raty kredytów hipotecznych? Jak planować wydatki oraz inwestycję, czy aktualizować strategie ochrony majątku i płynności finansowej. Przy bezpiecznych portfelach które wybiera większość z was inflacja jest najważniejszym czynnikiem który definiuje wynik oraz całokształt. Utrata 10% wartości aktywów co roku jest niedopuszczalna. A właśnie to spotkało ponad 900 mld zł Polaków ulokowane na depozytach. Co z cenami nieruchomości? Jak interpretować ich ceny w obliczu inflacji szczególnie tej bezpośrednio związanej z budownictwem? Czy 5-15% wzrostu cen w rok przy niemal identycznej, a może wyższej inflacji to tak naprawdę powód do spekulacji? Udział coraz większych podmiotów, ustawy wpływające na mieszkalnictwo, coraz wyższe opodatkowanie zarówno budowy jak i wynajmowania mieszkań. Ceny mogą ulec korekcie, 10% spadku to realna perspektywa, a to oznacza 20% realnej utraty wartości. Gdy stopy zostaną podniesione do najwyższych poziomów taki scenariusz może się spełnić. Osoby które po prostu kupiły mieszkanie dla siebie i nie planują kupna kolejnego nie będą się nad tym zastanawiać. Ważniejsza jest obsługa kredytu, zachowanie płynności i rozsądne planowanie. Osoby które chcą kupić będą musiały finansować się droższym kredytem. Mimo obniżki cen zakup może nadal być trudny i nie dla wszystkich realny.

Wzrost stóp procentowych o 2.5 p.p to rata kredytu na 30 lat wyższa o 25-35%. Czy każdy sobie z tym poradzi? Pewnie nie. Od zawsze doradzając w kredytach i realizując je wskazywałem, że w momencie zawarcia musi być nas stać na minimum 140-150% raty. Nie tylko stać, ale także te pieniądze sukcesywnie odkładać i sensownie inwestować. Pozwala to zbudować większą poduszkę bezpieczeństwa, wykorzystać ją gdy stanie się to konieczne. Wzrost stóp procentowych ma charakter koniunkturalny, tak było od zawsze i będzie. Kłopoty w płynności finansowej mogą powstać, ale w 3 lata najpewniej sytuacja się poprawi. Ludzie będą się ratować kolejnym długiem, państwo będzie ratować swoich wyborców, dług się zroluje i masowe wyprzedaże nie nastąpią. Nawet jeśli tak będzie po nie kolejka chętnych. W kwestii hipotek warto także przypomnieć o możliwości obniżenia raty o nawet 0.5 p.p gdyż marżę banków będą obniżane.

To wszystko przewidywania i scenariusze. Pozwoliłem je sobie zamieścić bo obserwuje mnie ponad 700 osób i często oprócz kwestii praktycznej obsługi finansów pytacie mnie o moje ekonomiczne przeczucia. Co do cen nieruchomości przewidziałem już całkiem dokładnie, że wzrost cen nieruchomości od początku pandemii do teraz będzie oscylował w granicy odczytów inflacji. Pomagając wam obsługiwać wasze finanse tego typu tematy często poruszamy. Czasami to wasza wiedza i spostrzeżenia są inspiracją dla mnie. Na ten moment z racji na duże zainteresowanie postanowiłem obsługiwać tylko użytkowników wykopu. **Pozwala to na lepsze spersonalizowanie moich kompetencji oraz oferty. Zachęcam więc do zwracania się do mnie w wiadomości prywatnej lub poprzez stronę na którą was zapraszam. Tam to czeka na was wiele treści które poszerzą waszą wiedzę na temat finansów osobistych. [finansedlaswiadomych.pl/]( https://finansedlaswiadomych.pl/)

Kilka wskazanych wyżej tematów będę omawiał w następnych wpisach. Wołanie jak zawsze dotyczy osób które zaplusują pierwszy komentarz.

droetker4 - Wpływ inflacji na portfele Polaków.

Kolejne, kluczowe dla najbliższych...

źródło: comment_1635858556MJPo0mPdZq34YJ9N5sZS5L.jpg

Pobierz
  • 18
@prezeskuliziemskiej Wszystkie przytoczone zjawiska dotykają bardziej lub mniej określone poziomy życia. Do tej pory pensje rosły równie szybko, to fakt. Ale gdy inflacja będzie coraz wyższa, wraz z nią będą wyższe stopy sytuacja się zmieni i każdy odczuje wzrost cen. Drugi aspekt to przytoczone 900 mld na depozytach. Gdy ktoś ma 200-500 tysięcy złotych traci rocznie o wiele więcej niż wzrasta jego wynagrodzenie, i w obecnym układzie sił jest tak zawsze gdy
@prezeskuliziemskiej: Problem w tym że spirala inflacyjna dojeżdża finanse firm. Stagflacja w USA doprowadziła do znacznego obumarcia gospodarczego w znacznej części kraju co wraz z kryzysem energetycznym i późniejszym zarzuceniem kotwicy inflacyjnej przez Paula Volckera doprowadziło do powstania niesławnego Pasa Rdzy.
@droetker4: tak ale to wciaz jest procent spoleczenstwa, a podnoszac stopy jak sam pisales zaciagamy hamulec gospodarce.

@marek-krakow: o widze debilu, ze jak ktoś nie zgadza się z Balcerowiczowskim podesjciem do inflacji czyli podnoszeniem bezrobocia i zmniejszaniem inwestycji przez zwiekszenie kosztu kredytu. To wytlumacz mi proszę jak stopy procentowe w Polsce wplyna na rozwalony lanuch dostaw i wysokie ceny paliw?
@BenAffleck waluty obce umacniają się w dość wolnym tempie. 50 groszy różnicy w kursie to dopiero 10% a na to potrzeba co najmniej dwóch lat. Występuje ryzyko zmiany kursu, opłata za przewalutowanie. Do tego pieniądze na wkład muszą być elastyczne i dostępne. W zależności od ryzyka zalecam rozwiązania funduszowe bez opłat, platformy inwescyjne, fundusze pieniężne. Docelowe rozwiązanie pod rozpoczęcie kredytu a po wykorzystaniu wkładu na ponowne kumulowanie środków powinno wyglądać na przykład
droetker4 - @BenAffleck waluty obce umacniają się w dość wolnym tempie. 50 groszy róż...

źródło: comment_16358745509pxXZg08vTVM6oSbljCsDb.jpg

Pobierz
@BenAffleck Co do wspomnianej wcześniej spłaty kredytu warto decyzję podejmować z jak największym opóźnieniem. Przy niskim oprocentowaniu wcześniejsza spłata nie jest opłacalna, lepiej posiadać kapitał, czerpać z niego korzyści. Przy podniesieniu stóp zyski również mogą się zwiększyć, większa poduszka bezpieczeństwa daje również zabezpieczenie gdy sytuacja staje się niepewna. Docelowo kredyt warto spłacać i należy to robić, ale wymaga to odpowiedniego zaplanowania. Środki lokować można między innymi na wskazanych wyżej rozwiązaniach. Oszczędności na
droetker4 - @BenAffleck Co do wspomnianej wcześniej spłaty kredytu warto decyzję pode...

źródło: comment_1635874842XSsl3XRA5hKndYO1QqgWM4.jpg

Pobierz
@droetker4: hmm, trochę co innego miałem na myśli - chodziło mi o to czy uciec przed inflacją warto w ten sposób, zakładając że ta może być wyższa niż 10%. Wiem, że w innych krajach inflacja również szaleje, ale raczej nie aż tak i tam spodziewam się stabilizacji na nowy rok, a u nas niekoniecznie. Nie chodzi mi o powiększenie zasobów a jedynie ich zabezpieczenie przed utratą wartości.
@BenAffleck moja odpowiedź co do walut jest jednoznaczna. Według mnie nie warto. Są lepsze rozwiązania i wygodniejsze. Jeszcze inną alternatywą mogą być na przykład inwestycje w nieruchomości, ale jako equity, rodzaj crowdfundingu. Za rok można uzyskać 6-7% z zabezpieczeniem notarialnym.
@mammalegopenisaijestemtakibrzydki

Jeśli fundusze to na pewno nie te z banku. To jeden z gorszych dystrybutorów. Zewnętrzne fundusze mają wysokie opłaty, a ich wewnętrzne są niskiej rentowności i po prostu słabe na tle konkurencji. Przykładem może być rozwiązanie które przedstawiłem kilka komentarzy wyżej na temat wkładu własnego. Waluty obce też są obarczone inflacją, ich zakup oraz przechowywanie to dodatkowe utrudnienie. Na pewnym etapie gdy mamy pokaźny majątek i nie do końca mamy pomysł