Wpis z mikrobloga

#szwajcaria
Mam pytanie, czy 4900 CHF (net) za prace w #zurych wystarczy zeby przezyc? Jakie macie koszta zycia w tym miescie?

Pierwotnie patrzac po jakichs ogloszeniach widze ze mieszkanie to koszt 1500-2000 CHF, czy za reszte da sie w miare normalnie przezyc? A moze ceny mieszkan ktore widzialem sa bardzo wysokie?

Ogolnie mam opcje wyjazdu z PL, ktora bardzo kusi ale boje sie ze za takie pieniadze w Szwajcarii moge miec o wiele gorszy poziom zycia niz w PL.
  • 41
mieszkanie to koszt 1500-2000 CHF


@admiral88: weź poprawkę na to że miesięczna zapłata za twoje lokum nie może przekraczać 1/3 twojej pensji więc mieszkanie za 2k chf już ci odpada. Mieszkać w Zurychu jest bez sensu bo można mieszkać w wiosce pod zurychem i mieć 15 minut pociągiem do samego centrum, a przynajmniej mieszkania będą trochę tańsze.

ale boje sie ze za takie pieniadze w Szwajcarii moge miec o wiele gorszy
@d1sconn3cted: Dzieki za odpowiedz!

Mieszkać w Zurychu jest bez sensu bo można mieszkać w wiosce pod zurychem i mieć 15 minut pociągiem do samego centrum, a przynajmniej mieszkania będą trochę tańsze.


Masz moze jakas strone na ktorej moglbym to sprawdzic? Moze dodatkowo jakies lokacje warte polecenia zeby sie rozejrzec?

to już zależy ile zarabiasz w polsce. Koszty w zurychu i okolicy to prócz mieszkania, które jest największym wydatkiem to wydasz koło
@admiral88 dzielone mieszkanie w centrum 1200 chf, ubezp 330, silka 70, tel 20, szama i d2d wydatki 600, bilet jednorqzowy 3, dzienny 9. Da sie zyc za to co podales choc zalezy jaki charakter pracy zeby sie nie #!$%@? w jakas forever junior role.
@StanTheMan:

dzielone mieszkanie w centrum 1200 chf

W sensie ze jak bys chcial sam to 2400 CHF?

Da sie zyc za to co podales choc zalezy jaki charakter pracy zeby sie nie #!$%@? w jakas forever junior role.

Nie lubie podawac szczegolow w internecie ale mocne miedzynarodowe korpo, perspektywa awansu mysle ze jest w ciagu roku, dwoch.

@StanTheMan @d1sconn3cted
Zakladajac ze bede miec mieszkanie za 1000 CHF (co widzialem jest do
@admiral88: do mieszkania trzeba doliczyć kaucję, która najczęściej wynosi równowartość 3 miesięcznych czynszy. Może na początek poszukaj pokoju, bo mieszkania w Zurychu i okolicy są drogie, a jak będziesz pewien ze zostaniesz to wynajmiesz sobie mieszkanie. Pokój będzie Ci łatwiej wynająć niż mieszkanie. Jest duża konkurencja o mieszkania w spoko cenach, a ponieważ dopiero się przeprowadzasz to jesteś na końcu kolejki. Szwajcarzy wolą wynająć komuś kto mieszka już parę lat, bo
@messageinabottle: Problem jest taki ze juz jestem stary i smiedze (33 lata) wiec ciezko mi moze byc zaczac znow zyc ze wspolokatorami, ostatnim razem mialem ich z 8 lat temu.
Serio jest tak ciezko znalezc mieszkanie samemu? Nawet jesli szukalbym gdzies poza Zurychem tak jak mowil kolega @d1sconn3cted?
Pracodawca proponuje mi 50CHF dziennie w dniach pracy na wyzywienie- czy to jest cos co faktycznie pomoze czy pudrowanie trupa?


@admiral88: jeżeli nie odejmuje Ci tego od tych 4900 net to jest to spoko oferta która pozwoli sporo zaoszczędzić

Zakladajac ze bede miec mieszkanie za 1000 CHF (co widzialem jest do zrobienia nawet jak bede chcial mieszkac sam) to czy reszta 3900 CHF wystarczy na poziom zycia inny niz wegetacja tj.
@admiral88: Serio jest bardzo ciężko, ale pewno coś się znajdzie pod Zurychem :) poszukaj na comparis.ch na północ od Zurychu, w okolicy lotniska albo w okolicy Winterthur. Na południu (okolice jeziora) jest dużo drożej, u mnie w Wädenswil, czy w Thalwil, Horgen jest bardzo dużo chętnych i mieszkania znikają bardzo szybko.
@admiral88: Przygotuj się na to, że szukanie mieszkania to długotrwały proces - musisz zapisać się na oglądanie mieszkania krótko po wrzuceniu ogłoszenia, złożyć aplikację i czekać.

- Im dalej od centrum tym łatwiej, ale droższy dojazd - ZVV ma na stronie bardzo ładną i czytelną mapę stref komunikacyjnych. Bilet miesięczny po Zurychu to 85 CHF (dwie strefy, Zurych liczy się podwójnie), a trzy strefy to już 125 CHF. Jeśli zaczynasz pracę
@wolodia: Wow, dzieki wielkie! Serio, dales mi teraz do myslenia i mam nowe pytania.

- Ładne i tanie mieszkania = będzie 30-40 osób na oglądaniu.

Mam problem, ale nie wiem czy dobrze rozumuje. Z tego co wywnioskowałem to każde wynajęcie mieszkania warto poprzedzić oglądaniem- jest to logiczne z pkt widzenia i właściciela i osoby wynajmującej. Teraz pytanie: czy myślisz że faktycznie możliwe jest umówić się na oglądanie X mieszkań (wcześniej np.
@d1sconn3cted: Nie wiem kto jest autorem listy, ale jest miejscami strasznie nierzetelna. Cały czas przemieszane są po obu stronach marki własne i marketowe, a w dodatku w niektórych miejscach wybiera się produkty BIO, które zazwyczaj są w Szwajcarii 20-30% droższe, a w Polsce z opisu wynika iż wybrano zwykły produkt. Rozumiem, że ktoś preferuje warzywa i owoce bio, ale wtedy do porównania musi wybrać porównywalny produkt w Polsce.

Dla przykładu:
-
Mam problem, ale nie wiem czy dobrze rozumuje. Z tego co wywnioskowałem to każde wynajęcie mieszkania warto poprzedzić oglądaniem- jest to logiczne z pkt widzenia i właściciela i osoby wynajmującej. Teraz pytanie: czy myślisz że faktycznie możliwe jest umówić się na oglądanie X mieszkań (wcześniej np. ogarniając airbnb na pare dni) i w pare dni znalezc mieszkanie i podpisac umowe? Moja praca miałaby zacząć się z nowym rokiem a raczej nie widzę