Wpis z mikrobloga

#szwajcaria
Mam pytanie, czy 4900 CHF (net) za prace w #zurych wystarczy zeby przezyc? Jakie macie koszta zycia w tym miescie?

Pierwotnie patrzac po jakichs ogloszeniach widze ze mieszkanie to koszt 1500-2000 CHF, czy za reszte da sie w miare normalnie przezyc? A moze ceny mieszkan ktore widzialem sa bardzo wysokie?

Ogolnie mam opcje wyjazdu z PL, ktora bardzo kusi ale boje sie ze za takie pieniadze w Szwajcarii moge miec o wiele gorszy poziom zycia niz w PL.
  • 41
@d1sconn3cted: Myślę, że tak. Nie można moim zdaniem porównywać piersi z kurczaka za 13-14 CHF/kg, która jest najtańszym, budżetowym kurczakiem importowanym z UE (głównie Słowenia), z łososiem kanapkowym za 66 CHF/kg, który jest produktem premium i z połowu, a w dodatku sprzedawanym pod marką i w małych opakowaniach (które zazwyczaj są droższe i mają wysoką cenę za kilogram). A nawet to jest moim zdaniem wysoką ceną, gdyż dziki łosoś alaskański kosztuje
@wolodia: Siemanko, to moja lista ( ͡ ͜ʖ ͡) Od razu mówię że zgadzam się że jest robiona pode mnie, i każdy dostanie inne wyniki w zależności od swojego stylu życia.

Wziąłem listę artykułów które regularnie kupuję. Specjalnie unikałem rzeczy z półki budżetowej i z półki premium. Jest jedna rzecz budżetowa - pierś z kurczaka, bo tylko taka była na stronie, i dwie rzeczy bio -
@wolodia: Znow, wielkie dzieki za odpowiedzi. Ogolnie dzieki nim nabieram pewnosci i czuje ze jednak sie zdecyduje na ten krok. Ale znow mam pare dodatkowych pytan :)

IMO w końcu znajdziesz, może na początek tylko podnajem pokoju albo kawalerkę.


Czy poza grupami FB z expatami, pisanie przez strony typu immoscout/flatfox/comparis do ogłoszeń o wynajęcie pokoju w mieszkaniu ma większy sens? Czy tutaj podobnie jak w przypadku wynajmu dlugoterminowego najlepiej pojawić się
Czy poza grupami FB z expatami, pisanie przez strony typu immoscout/flatfox/comparis do ogłoszeń o wynajęcie pokoju w mieszkaniu ma większy sens? Czy tutaj podobnie jak w przypadku wynajmu dlugoterminowego najlepiej pojawić się osobiście?


@admiral88: Nie szukałem pokoju tutaj, w Niemczech zazwyczaj zapraszali na rozmowę aby poznać osobę. Może teraz przejdzie Zoom :-)
@admiral88: Co do zarobków to jeśli dostałeś kontrakt z kwotą roczną, to sprawdź czy jest dzielone na 12 czy 13. Bo jeśli 13 to twoje comiesięczne wpływy będą trochę niższe, co może mieć wpływ na twój budżet na początku.

Jeśli szukasz poza Zurychem to weź pod uwagę nie tylko podatki jak wyżej, ale też czy okolica jest ładna. Na wschód i południe jest ładniej (jezioro, góry) niż na północ.

Co do
@admiral88: Tak - i z tego co czytam to przede wszystkim 1 kwietnia i 1 października, chociaż nie wiem czy to taka tradycja, czy rzeczywiście umowy mają taki zapis. Ja akurat wprowadziłem się 1 grudnia. Wyprowadzić się mogę na koniec dowolnego kwartału.

Częste jest też podnajmowanie. Możesz znaleźć umeblowane mieszkanie, w lepszej cenie i z bardziej elastycznymi terminami, ale na ograniczony czas np. kilka miesięcy. Ja bym nie chciał ale mam
@admiral88: Hej tak w ogóle to skoro twoja firma to korporacja, sprawdź czy nie oferują tymczasowego mieszkania na start. Moja firma oferuje na 2 miesiące, znajomi z innych firm mieli taką możliwość nawet do roku. Szczerze mówiąc to nie wyobrażam sobie jak mógłbym znaleźć mieszkanie nie mając na start tymczasowego.
@gjoef: Niestety, nie mogę się wypowiedzieć gdyż mam bardzo nieregularny tryb zakupów - warzywa i owoce ogarniam zazwyczaj w lokalnym Hofladen, produkty długotrwałe kupuję w Niemczech przy okazji wizyt u rodziny (oliwy, przyprawy, puszki, słodycze), a resztę w Migros i Coop.

Natomiast myślę że się zgodzicie, że dla wielu produktów średnia półka w CH to wyższa jakość niż średnia półka w PL i to chyba właśnie @wolodia chce zaznaczyć.


@gjoef:
@admiral88: Z kwartałami też jest różnie. Niektórzy właściciele i agencje nie stawiają żadnych limitów oprócz długości okresu wypowiedzenia, inne określają cztery daty w roku, a jeszcze inne tylko dwie.

W dodatku wyprowadzić się możesz zawsze w każdym momencie (tzw. ausserordentliche Kündigung), o ile tylko dostarczysz im osobę która przejmie umowę (tzw. Nachmieter). Ale faktycznie zgadzam się z @gjoef, przy końcu kwartału ruch jest największy.
Jeśli szukasz poza Zurychem to weź pod uwagę nie tylko podatki jak wyżej, ale też czy okolica jest ładna. Na wschód i południe jest ładniej (jezioro, góry) niż na północ.


@admiral88 @gjoef: Mieszkam nad Greifensee i także polecam :-) Unterland jest dużo nudniejszy, pola i wsie, a także blisko lotnisko. Albis także mnie nie zachwycił mimo górzystego regionu - mam wrażenie że mieszkania są tam dużo droższe, a Adliswil wywołało na
@wolodia: Tak z ciekawości dlaczego nie może przekroczyć 1/3 brutto czynsz? Jeśli w Szwajcarii bym zarabiał 6k to mogę tylko wynająć mieszkanie za 2k? A co jeśli w Polsce mam kilka mieszkań które wynajmuje i do ręki wpada mi drugie tyle? Biorą to pod uwagę czy nie?
Tak z ciekawości dlaczego nie może przekroczyć 1/3 brutto czynsz?


@ekond: Taka zasada praktykowana przez praktycznie wszystkich właścicieli mieszkań i zarządców nieruchomości. To nie jest tylko wymysł Szwajcarów, podstawową zasadą finansów osobistych w USA jest to aby czynsz nie przekraczał 30% dochodów (także kraj z dużą liczbą osób wynajmujących mieszkania i domy).

Nie wiem czy to lokalna tradycja czy zaimportowana zasada.

As defined by the Census Bureau and the U.S. Department
@wolodia sory że po takim czasie ale jak to czynsz nie może przekroczyć 1/3 pensji brutto? Nie można wynająć zbyt drogiego mieszkania?
Ktoś sprawdza ile zarabiasz przed podpisaniem umowy?
@xqwzyts: Aplikując na każde mieszkanie składasz formularz z swoimi danymi, gdzie opisujesz kim jesteś, gdzie pracujesz (+ numer telefonu referencyjny do weryfikacji), gdzie mieszkałeś wcześniej i dlaczego opuszcza to mieszkanie (+numer telefonu referencyjny do właściciela obecnie wynajmowanego mieszkania), ile masz dzieci, czy grasz na instrumentach oraz oczywiście ile zarabiasz. Czasami formularze pytają wprost, czasami, trzeba zaznaczyć jeden z przedziałów, czasami jest tylko krzyżyk do postawienia przy pytaniu "Czy czynsz nie przekracza