Wpis z mikrobloga

Czy wiecie w jakim celu dodaje się kofeinę do leków przeciwbólowych? ()

Kofeina jest dodawana jako adiuwant, czyli substancja, która nie wykazuje własnego działania przeciwbólowego, ale wzmacnia działanie leku, do którego została dodana. Najczęściej można ją spotkać w połączeniu z paracetamolem lub kwasem acetylosalicylowym, rzadziej z metamizolem. Badania wykazują też wzmocnienie działania przeciwbólowego ibuprofenu, ale takiego połączenia w postaci jednej tabletki jeszcze nie widziałam.

W pojedynczej dawce zazwyczaj znajduje się zazwyczaj 30-65 mg kofeiny, czyli około połowę mniej niż zawarte jest w 1 szklance kawy (zależy oczywiście od rodzaju kawy i sposobu przygotowania) i troszkę więcej niż w 1 szklance herbaty czarnej.

Kofeina jest antagonistą receptorów adenozynowych. Mechanizm potęgowania działania przeciwbólowego leków nie został dokładnie poznany. Uważa się, że kofeina zwiększa absorpcję leku na skutek obniżenia pH żołądka i nasilenia przepływu krwi oraz osłabia klirens metaboliczny leków w wyniku zmniejszonego przepływu krwi przez wątrobę. Ponadto poprawia nastrój i oddziałuje na stan emocjonalny, co może wpływać na odczuwanie bólu.

Czasami pacjenci sami tworzą połączenie leku przeciwbólowego z kofeiną popijając lek kawą. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że kawa może działać drażniąco na żołądek. Podobnie jak leki z grupy NLPZ, a szczególnie zażywane na pusty żołądek. Przede wszystkim powinny się tego wystrzegać osoby mające problem z wrzodami czy zgagą.

Więcej medycznych wpisów: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #zdrowie #leki #farmacja #infografika #ciekawostki #lekarz #kawa

dwa_fartuchy - Czy wiecie w jakim celu dodaje się kofeinę do leków przeciwbólowych? (...

źródło: comment_1637445248BnlN3ACRRExb7AzlZ3xObO.jpg

Pobierz
  • 78
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: zejdę trochę z tematu, bo to wykop więc mogę. ( ͡º ͜ʖ͡º) D3 10000 IU bierze się raz na kilka dni w przypadku niedoboru tej witaminy? 2000 IU (Devikap D3) biorę codziennie, a jak to wygląda w większych dawkach? Cholerny niedobór D3. (°°
Badania wykazują też wzmocnienie działania przeciwbólowego ibuprofenu, ale takiego połączenia w postaci jednej tabletki jeszcze nie widziałam.


@dwa__fartuchy: Empirycznie też potwierdziłem. Bardzo, bardzo rzadko biorę cokolwiek przeciwbólowego, ale jeśli już, to właśnie ibuprofen popity kawą lub energetykiem. Działa perfekcyjnie za każdym razem.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dwa__fartuchy: mam 9 ng/ml. ( ͡° ʖ̯ ͡°) Przy okazji w pakiecie były inne 3 badania, ale one są na szczęście w normie. Na receptę dostałem jedno opakowanie Devikap i zostało mi jeszcze 17 kapsułek. Po wzięciu wszystkich planuje ponowić badanie chociaż nie przeczuwam spektakularnego wzrostu.