Wpis z mikrobloga

Załóżmy, że odziedziczę 100 000 PLN po babci

Pytanie co zrobić z tą kasą? Jak ja oszczędzić / zainwestować?

Co rekomendujecie?

Odpada:
- Nie prowadzę firmy i nie zamierzam - więc w nią reinwestować / nie będę jej zakładał
- Sam grać na giełdzie nie będę - grałem przed poprzednim kryzysem nie zamierzam znów w to wchodzić
- Mam zdrowie OK więc nie za bardzo mam jak w to inwestować
- Nie muszę inwestować w szkolenia - pracodawca daje mi elastyczny budżet na szkolenia, więc też to odpada
- #bitcoin / #altcoin tego się boje
- Nie chcę wrzucić tego na lokate 1% ;-( ale tak się to skończy jak nie znajdę jakiegoś fajnego rozwiązania

Cel:
- Nie chce rozwalić tej kasy.
- Nie planuje rozwalić to "dziwki koks i wódę"
- Chce bezpiecznie to ulokować
- Lub spokojnie zainwestować (4 - 8 % to by było coś!)

Tak wiem jestem biedakiem programista15k / programista30k / programista50k tyle mają po jednej wypłacie.

#inwestycje #oszczedzanie #pieniadze #zloto #akcje #gielda
Pobierz Turysta10 - Załóżmy, że odziedziczę 100 000 PLN po babci

Pytanie co zrobić z tą ka...
źródło: comment_1640633871wokHiN6hI0rd0K7QEBid3d.jpg
  • 104
@hu-nows: ja nikomu złota i bitcoina nie sugeruje, nie wiem czemu mi to imputujesz. Chłop chce ulokować 100k a ty mu proponujesz otwarcie żabki jakby to był jakiś złoty biznes albo "studencki startup" szczególnie że 9 na 10 startupów upada. Za 100k nawet tej meliny nie kupisz i z góry zakładasz że zarobi na remoncie xD. Jedyną sensowną opcją z tego co wymieniłaś/eś wydaje sie kupno garaży.

Jak już sugerujesz komuś
@Ghost2: no to niech będzie, ustaliliśmy dzięki twojej przenikliwości rynków, że op powinien właśnie teraz kupić ETF na sp500. Wątek można zamknąć i pozostaje kliknąc KUP jak tylko wpadnie kasa, leżeć i czekać.

A teraz najlepsze - podaj procent prawdopodbieństwa, że w następnym roku indeks sp500 spadnie o co najmniej 30%. Rzuć dowolną liczbą od 0 do 100. Jeżeli op zaakcetuje to prawdopodbieństwo to macie deal, jego zyski za twoją niechybnie
@hu-nows: jako ze duzo tutaj jakichś z dupy rzeczy to zrobie to w punktach

1. nikomu nie mowilem że teraz jest najlepszy moment na kupno, kazdy moment na kupno sp500 jest dobry
2. nie wiem o co chodzi z tym z czapy procentem prawdopodobieństwa ale grubo widze xD
3. reszta to jakies z dupy twierdzenia że jak spadnie mocno to anon sprzeda w dołku, większosc nowicjuszy trzyma straty i keszuje małe
kazdy moment na kupno sp500 jest dobry


@Ghost2: kompromitujesz się

nie wiem o co chodzi z tym z czapy procentem prawdopodobieństwa


zatem polecasz inwestycje w produkt o nieznanym poziomie ryzyka bo jak poczekasz odpowiednio długo to wg danych historycznych "na pewno" na tym zarobisz. Ta strategia pasuje do każdego inwestora, przecueż to genialne, że też nikt na to nie wpadł, po co w ogóle istnieją inne giełdy!

Doprawdy nie wiem po
"na pewno" na tym zarobisz


@hu-nows: nigdzie tak nie napisalem

mieszkania na wynajem


100k powodzenia + mała opłacalność, ryzyko niepłacącego lokatora, jego śmierci i remontu mieszkania

wystarczy w dowolnym momencie kupić SP500 i liczyć zyski na emeryturze


nigdzie tak nie napisalem

edukację


thanks captain obvious
@Ghost2: te przykłady z żabkami były z dupy, więc tego ciężko się czepiać.

Moje i potencjalnie Twoje, odruchowe myślenie o inwestycjach jakichkolwiek może być takie, że masz kupować regularnie.
Tutaj nie ma tego założenia, bo komuś wpada 100k na raz.

Więc @hu-nows poza swoim aspołecznym tonem i sposobem rozmowy charakterystycznym dla wykopu, czyli wyśmiewaniem wszystkiego ma sporo racji.

Ja kupuje szeroki etf, troche obligacji , odrobine złota i btc od lat
@Turysta10: opie i co sądzisz, jesteś już przekonany do ETF na SP500? Padły tu z klawiatury @Ghost2: niepodważalne argumenty i nawet @ChrzanCzlowiek: potwierdza, że warto, rozumiem więc, że twój problem inwestycyjny jest ostatecznie rozwiązany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

czasami nie wiem czy z wykopków się śmiać czy im współczuć..
@Ghost2: w Polsce A może nie wystarczyć ale jest od groma budynków w miastach powiatowych gdzie bez problemu dobijesz transakcję za 2k/metr. Był nawet na Wykopie tag gdzie jakiś Mirek wrzucał takie tanie rudery. Żeby daleko nie szukać, niecałe 29 tys. zł i masz mieszkanie za 1,5k/metr
https://www.otodom.pl/pl/oferta/mieszkanie-19-19-m-sosnowiec-ID4aHWM

Na tym właśnie polega inwestowanie w nieruchomości, żeby tanio kupić coś co wygląda jak kibel z Desperado ale ma potencjał i da się
@Turysta10: na defi spokojnie zrobisz 5%+ na USD (defi czyli takie aplikacje bankowe ale oparte o kryptowaluty). BTC tez mozna troche kupic na long-term. Ewentualnie rzuc okiem na crypto.com
A najwazniejsze: dywersyfikacja
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Turysta10: zamień to sobie na jakąś bardziej stabilną walutę np. Franki i poczekaj aż tutaj ludzie zaczną bankrutować i za tę kasę kupisz sobie jakieś mieszkanie na licytacji komorniczej za 1/3 ceny rynkowej. To plan na 2, 3 lata.