Wpis z mikrobloga

Mirki, orientujecie się do kiedy mogę złożyć pismo do ceidg w celu zmiany formy opodatkowania, jeśli firmę otworzyłem o grudniu 2020 i pierwsza FV wystawiłem 31 grudnia 2020? Czy mogę złożyć oświadczenie o zmianie formy opodatkowania do 20 stycznia czy musiałem to zrobić w grudniu? Pytam, bo co strona to inne informacje znajduje.. #b2b #ceidg #podatki #nowylad #ksiegowosc
  • 12
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sphere: teoretycznie do 20 lutego, z tego co kojarzę. W ceidg podajesz od kiedy zmiana i wpisujesz tam 01.01. Ale proszę upewnij się, bo nie jestem doradcą i to nie jest porada.
@sphere:
Podatnik może dokonać zmiany formy opodatkowania na:

19% stawki podatku (podatek liniowy) lub ryczałtu w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy w roku podatkowym przychód albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu roku podatkowego;

na inne formy opodatkowania - w terminie do 20 stycznia, jeżeli w poprzednim roku podatnik opodatkowany był w formie karty podatkowej.
@n_____S: Dzięki za odpowiedź. Czyli jak dobrze rozumiem, jak chciałbym teraz zmienić formę opodatkowania to już nie mogę tego zrobić, bo miałem czas do grudnia 2021?
@n_____S: Ja założyłem jdg w czerwcu i też wtedy miałem pierwszy przychód. Teraz w tym roku pierwsza faktura wpadnie w styczniu i też chciałbym przejść na ryczałt. Rozumiem, że analogicznie będę miał czas do 20 stycznia?
@n_____S: czyli wystawie dziś pierwszą fakturę w tym roku i przejść na ryczałt mogę dopiero w lutym, dobrze rozumiem? Ten miesiąc będę musiał się jeszcze rozliczyć na liniowce?
@derczy: dokładnie tak jak pisze @n_____S czyli zmienić możesz do 20 lutego i za styczeń płacisz wtedy podatek dochodowy wg nowej formy opodatkowania już w lutym (też do 20 lutego - więc dobrze jest się zdecydować chwile wcześniej żeby księgowość wiedziała jak liczyć podatek).
@kuta_senator: Dzięki. A więc w styczniu fakturę puszczam już jako ryczałtową, a w lutym aktualizuje wpis w ceidg zmieniając formę opodatkowania i rozliczam już podatek za styczeń na nowych zasadach. Chyba tak to ma dokładnie wyglądać, a księgowość prowadzę sam, tak więc pozostaje się samodzielnie wszystkiego doinformować.