Wpis z mikrobloga

@Kadet20: @Syn_Tracza: @alteron: Można cisnąć bekę, ale faktem jest to, że kredyty o zmiennej stopie procentowej to traktowanie ludzi jak bydło i w normalnych krajach nie występują. Nadużywanie monopolu państwowego przez banki skończy się podobnie jak z frankowiczami - seria wygranych spraw sądowych. Niby widziały gały co brały, ale banki faktycznie tuszują w umowach ryzyka związane z kredytem o zmiennej stopie, bagatelizując ich znaczenie, kryjąc konsekwencje, co konsumentowi niemal
@Syn_Tracza: Nie tyle, że nie występują, co są w mniejszości albo ściśle regulowane. W Polsce kredytów o stałej stopie nie ma. Hiszpania, USA, nawet Chiny - tu mam pewność, że są i dominują, Francja, Niemcy prawdopodobnie też.

w jaki sposób banki tuszują informację o zmiennej stopie procentowej? Klient podpisuje informacje, że zapoznał się z informacją o zmiennej. W przypadku pożyczek gotówkowych dostaje nawet potencjalne harmonogramy podwyżek stóp. Co więcej ma bank
łykacie takie bejty xDDDDD


@Issac: Gdzie tu widzisz jakąś niezgodność? Ja na pierwszy rzut oka widzę że wszystkie stawki i kwoty się zgadzają, chociaż sam wzrost z 2,5 na 5,29 jest jakiś dziwnie wysoki, WIBOR nie wzrósł aż o 2,79 ale niewiele mniej, więc może mieć jakieś 0,1 - 0,4 podwyższenia wynikające z innych zapisów umowy. No ale reszta wzrostu wynika z wiboru no i kwoty się zgadzają - skoro oprocentowanie
Nie tyle, że nie występują, co są w mniejszości albo ściśle regulowane. W Polsce kredytów o stałej stopie nie ma. Hiszpania, USA, nawet Chiny - tu mam pewność, że są i dominują, Francja, Niemcy prawdopodobnie też.


@niepodszywamsiepodbiauka: Finlandia, Szwecja to sa normalne kraje czy nie? Bo tam również większośc kredytów jest na zmiennej stopie dawana.
Ogólnie się zgadzam z tym co piszesz, w sensie, że oferta kredytów o stałej stopie jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 20
@niepodszywamsiepodbiauka: przykro mi ale to nie jest prawdą, pracowałem kiedyś w banku i klient dostaje kartkę z rozpiska o tym co się stanie jeżeli stopy wzrosną i jest tam podanych kilka wariantów. Każdy klient musi to podpisać, więc nawet jak nie czyta umowy to z tabeli jasno wynika co się stanie przy wzroście o x p.p. Zgadzam się też, że brak możliwości wzięcia kredytu na cały okres ze stała ratą to
no okej, rata odsetkowa wzrosła o około 800 zł, a rata całościowa już o 500. Wytłumacz dlaczego?


@Sszymon: Przecież napisała że jest w okresie karencji, czyli spłaca same odsetki, gdyż zapewne nie zostały wypłacone jeszcze wszystkie transze kredytu. Przy oprocentowaniu 2,5 to jest 743 zł a po wzroście oprocentowania na 5,29 to jest 1570 zł czyli wszystko OK, dwukrotny wzrost oprocentowania skutkuje dwukrotnym wzrostem odsetek.

Potem pisze o racie docelowej, czyli
@Syn_Tracza: Co by ci dala ekonomia i przedsiebiorczosc jak cie panstwo i banki ruchaja w dupe w PL?

Nie rozumiem wykopkow cisnacych beke z ludzi ktorzy chcieli miec wlasne mieszkanie, wzrosty na racie o tyle % to sa jakies jaja, dobrze ,ze wyjechalem z tego chorego kraju

@Syn_Tracza: mam kredyt w UK na staly %, nie wyobrazam sobie zeby mi rata skoczyla x3

Z tego co czytam tutaj w komentarzach,
@niepodszywamsiepodbiauka brałeś jakiś kredyt w ostatnich 5 latach. Bo ja brałem rok temu na firmę a 3 lata temu hipotekę. Za każdym razem tłumaczono mi co to zmienna stopa procentowa mimo tego że doskonale to wiedziałem i liczyłem a wręcz byłem pewien że długo tak tanio nie będzie. Co więcej przy każdej umowie podpisałem że zostałem zapoznany z symulacja zmiany stopy procentowej (były takie wykresy ile wyniesie rata jak stopa będzie miała
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kadet20: Wincyj religii i nauki o patriotyzmie w szkole, mniej ekonomii i przedsiębiorczości. Pensja wytrzyma.

@Syn_Tracza: no tak, chłopak 16 lat z pasją będzie chlonal wiedzę o składowych kredytu hipotecznego, kiedy wydaje mu się, że mieszkanie będzie kupował za jakieś 64 lata i to za gotówkę, bo za 3 lata będzie milionerem.
To nie jest coś, czym warto truć głowy nastolatków, bo już teraz na wykopie znajdziesz sto wpisów o
no tak, chłopak 16 lat z pasją będzie chlonal wiedzę o składowych kredytu hipotecznego,


@Shatter: Pewnie też z pasją nie chłonie nierówności, ale to nie oznacza, że nie powinno się uczyć podstaw matematyki

To nie jest coś, czym warto truć głowy nastolatków, bo już teraz na wykopie znajdziesz sto wpisów o tym, że nikt ich nie uczył jak PIT wypełnić. A to po prostu słaba pamięć, bo na podstawach przedsiębiorczości było
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Syn_Tracza: nie chlonie matematyki z pasją, ale matematyka uczy cie logicznego myślenia, a nie pojęć ekonomicznych, które są dla ciebie na ten moment abstrakcją i które wyrzucisz z głowy ucząc się do matury czy idąc na studia.
A ja miałem podstawy przedsiębiorczości i cała jedna lekcja jest przewidziana na wypełnianie pitu.
Ale to ty piszesz ze powinni uczyć się akurat kredytów hipotecznych w szkole xd a szkoła daje ci narzędzia do
jak to jest ze jej miesięczne odsetki wzrosły z 750zl do 1570 co daje 770zl różnicy ,a caky kredyt z 1523 na 2060 gdzie jest wzrost 537zl?


@Ko_Otu: W racie 2060 zł również same odsetki wzrosły ponad dwukrotnie w stosunku do raty 1523 zł. To, że rata nie wzrosła aż o taką kwotę wynika ze specyfiki rat równych - w przypadku wzrostu oprocentowania kwota kapitału w ratach początkowych maleje ale w