Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Siema ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jak to jest z tym kredytem hipotecznym i stałym/zmiennym oprocentowaniem?

Czy ja to źle / lub jak bardzo źle to rozumiem? Mógłby mi ktoś wyjaśnić?

Sytuacja A
Kredyt 400k, zmienne oprocentowanie (stopy %) + prowizja banku (np. 1% - tylko jako przykład)

Sytuacja B
Kredyt 400k, stałe oprocentowanie (5 lat) + prowizja banku (tutaj chyba z 3% by było - w sensie więcej niż przy zmiennym)

No i nie zakładając dużej nadpłaty kredytu to nie jest tak, że w sytuacji B po 5 latach kredyt jest kredytem o zmiennym oprocentowaniu (czyli płacimy dodatkowo też przy zmianie stóp procentowych) + jeszcze większą prowizje banku?

Jest sens brania stałego oprocentowania przy tak krótkim okresie? Jeśli tak to na jakich warunkach? (np. tylko gdy się nadpłaca czy jak?)

#hipoteka #kredyt #nieruchomosci #kredythipoteczny

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61e48d88f7bdff000a926f89
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 21
Jest sens brania stałego oprocentowania przy tak krótkim okresie?


@AnonimoweMirkoWyznania: chodzi o przewidywalność. Przez pierwszych 5 lat będziesz wiedział jaka masz ratę, a po 5 latach:
1. Cześć kapitału będzie już spłacona, wiec ew wzrost oprocentowania będzie mniej groźny dla twojego budżetu
2. Twoje zarobki będą (zapewne) wyższe
3. Będziesz miał szanse przygotwać się zanim nastąpi przejście na wyższe oprocentowanie, gdyby tak się miało stać
Przy stałej nie można nadpłacać. Znaczy się można tak naprawdę ale płacisz tez wszystkie odsetki, a przy zmiennej nadpłacisz tylko kapitał
Gdzieś kiedyś wyczytałem ze jak masz stałe oprocentowanie w hipo to nadpłacając nadpłacisz całe odsetki z kapitalem zawsze. Jak mi się coś po*****o to Sorki
OP: @emesc:

czyli jak wibor+marża jest teraz niższy niż to co wziąłeś to Ci spada

Czyli jeśli to co teraz oferuje bank jest niższe, tak?

@michono

1. Cześć kapitału będzie już spłacona, wiec ew wzrost oprocentowania będzie mniej groźny dla twojego budżetu

2. Twoje zarobki będą (zapewne) wyższe

Tylko co jeśli ja teraz zarabiam na tyle, że ta różnica w racie (1500 - 2500) nie zrobi mi różnicy?

3. Będziesz
Kiki: My się staramy teraz o kredyt ze stałym, po 5 latach mamy określoną z góry jaka będzie marża w przypadku zmiennego plus aktualny wskaźnik WIBOR ale oczywiście możesz wziąć 5lat dalej stałego na obecnych warunkach, zależy od banku. Jak się coś zmieni w przypadku WIBORu to u wszystkich więc gadanie, że nie wiesz co będzie po 5 latach jest śmieszne, bo będąc na zmiennym też nie wiesz. Dodatkowo zawsze możesz
Siema ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak to jest z tym kredytem hipotecznym i stałym/zmiennym oprocentowaniem?

Czy ja to źle / lub jak bardzo źle to rozumiem? Mógłby mi ktoś wyjaśnić?


Sytuacja A

Kredyt 400k, zmienne oprocentowanie (stopy %) + prowizja banku (np. 1% - tylko jako przykład)


Sytuacja B

Kredyt 400k, stałe oprocentowanie (5 lat) + prowizja banku (tutaj chyba z 3% by było - w sensie więcej
@Klopsztanga: w PKO BP - jak chce nadpłacić stałe to.. muszę.. iść do oddziału, jak nie chce odsetek płacić to muszę w dniu raty, do godziny 13, bo nie mogę wyznaczyć daty na spłatę... Przy zmiennych mogłem normalnie jak człowiek przez aplikacje, dowolnego dnia bo miałem możliwość wybrania kiedy te odsetki będą wpłacone. Muszę powiedzieć że bardzo mnie to zdenerwowało.

@marcpol: ja w trakcie kredytu mogę/mogłem podpisać aneks zmieniając zmienne
@AnonimoweMirkoWyznania
@Tytanowy_Lucjan: gada bzdury

Nie ma to żadnego sensu, bo stały na 5 lat to nie stały. Potem i tak bank sobie policzy nowe parametry by nie był stratny.

W sensie te "nowe warunki po 5latach", o których wspominali @Ciecier8: @emesc: będą jednak "mniej korzystne"?

Nie, nie będą. Bank nie może sobie z sufitu wymyślić dla Ciebie innych warunków, dostaniesz dokładnie to samo co ludzie którzy biorą kredyt na
@Tytanowy_Lucjan ja w UK w kwestii dymania tylko w Polsce, choć faktycznie były chyba opcje na 10 już ale wkład własny chyba musiał być odpowiednio wysoki też, no i procent oczywiście też wyższy.
Pomimo to nie są to złe warunki, problemem jest branie kredytu na 25 lat, wtedy te 5 lat stałe faktycznie nie brzmi powalająco
Inna kwestia to max. kwota kredytu ze stałym oprocentowaniem.
W PKO BP widziałem że jest do 299.999 PLN.
Więc trzeba mieć duuuuuzy wkład własny żeby w tych czasach coś za to kupić/wybudować.
@Krzyszy @emesc @michono

To brali jak jeszcze rrso było na poziomie ok 5-6% więc wciąż spoko (znowu posiłkuję się ofertami pko bp). Teraz na zamiennej stopie najlepsze oferty są na rrso 4.8%.

Pytanie czy w perspektywie kilku miesięcy będzie się jeszcze opłacało brać kredyt na stałej stopie. Są prognozy że WIBOR dobije do 5% w tym roku (aktualnie 6M na 3.2%). Więc wtedy kredyt ze stałą stopą będzie pewnie w okolicach 8%.