Wpis z mikrobloga

Radosław Sikorski w rozmowie z Sierakowskim w Krytyce Politycznej:

“Rosjanie bardzo unowocześnili swoje wojsko, ciągle je ćwiczą, mają przewagę nad Ukraińcami. Ale jeśli Amerykanie będą dostarczali Ukraińcom rozpoznanie w czasie rzeczywistym na szczeblu taktycznym, czyli Ukraińcy będą wiedzieli dokładnie, co Rosjanie zamierzają i jak można temu zapobiec, to wtedy będzie inna wojna, niż prezydent Putin sobie wyobraża. Bo wtedy będzie to de facto wojna na odległość ze Stanami Zjednoczonymi”.

“O to się toczy gra. Nowy rząd Niemiec jest dla mnie rozczarowaniem. Zieloni niby się sprzeciwiali Nord Streamowi, a teraz zostali skutecznie zlobbowani. I minister spraw zagranicznych Zielonych walczy o to, aby właśnie Nord Stream nie trafił do pakietu sankcyjnego. A co odstraszy Putina? Zamknięcie Nord Stream 2 i dostawy broni na Ukrainę. Z pewnością nie żadne ogólne oświadczenia. Przecież Rosjanie mają najwyższą pogardę wobec zachodniego czczego gadania”.

“Jeśli to będzie prawdziwa inwazja ze zdjęciami bombardowań i tysiącami trupów, to psychologia w Europie Zachodniej się zmieni. Rozmawiałem o tym cały ten tydzień w Strasburgu z kolegami z Francji i Niemiec. Sondowałem ich, pytając wprost: co się musi zdarzyć, żebyście zaczęli traktować bezpieczeństwo Europy poważnie? Oni uważali, że inwazja rosyjska na Ukrainę spowoduje szok i doprowadzi do wzrostu budżetów obronnych i otrząśnięcie się Europy Zachodniej z tej drzemki strategicznej”.

“To jest właśnie nasz dramat, bo to my jesteśmy miną przeciwpancerną Zachodu. To my na własny koszt się zbroimy po to, żeby inni mogli się czuć bezpiecznie. Mamy pretensje do Niemiec, że są zbyt ugodowi, ale z punktu widzenia Niemiec oni nigdy nie byli w tak komfortowej sytuacji. Są otoczeni przez same kraje sojusznicze, więc jak ktoś najedzie na Polskę i na przykład zatrzyma się na Wiśle, to wtedy będą mieli czas, żeby się dozbroić. I stąd moje apele o obronność europejską. To byłoby nie tylko w naszym interesie geostrategicznym, ale też finansowym. Wtedy łożenie poprzez składkę europejską byłoby proporcjonalnie do PKB, a wydatki byłyby tam, gdzie jest zagrożenie, czyli na wschodzie i na południu”.

“Niemcy wiedzą, że w wypadku dużej wojny zmieni się kontekst i to, co do tej pory robią, stanie się nieakceptowalne. Oni chcą być dystrybutorem rosyjskiego gazu, chcą na tym zarabiać, chcą eksportować. Cała ich polityka zagraniczna to jest osłona polityki przemysłowej. Niemcy nie myślą geopolitycznie, myślą handlowo”.

“Cofnąłby się, gdyby zapowiedziano zamknięcie Nord Stream 2 oraz prawdziwą akcję zamrażania fortun jego, jego córek, oligarchów w tych wszystkich rajach podatkowych, do których należy Londyn, Luksemburg, Cypr, Arizona, Nevada i inne miejsca. Ja uważam, że takim bezkosztowym, a de facto przynoszącym nam same korzyści ruchem powinna być unia energetyczna, a precyzyjniej rzecz biorąc, unia gazowa. Nie wszyscy wiedzą, że Komisja Europejska uran kupuje w imieniu całej Unii Europejskiej i potem rozdziela na państwa członkowskie. To samo moglibyśmy robić z gazem jako praktycznie jedyny klient na rosyjski gaz. Wtedy my byśmy dyktowali ceny, a nie na odwrót”.

Całość: https://krytykapolityczna.pl/swiat/w-sprawie-ukrainy-powtarzamy-monachium-czy-1914-rok-sierakowski-rozmawia-z-sikorskim/

#ukraina #rosja #sikorski #niemcy #geopolityka #wywiad #wojna #europa #neuropa #4konserwy #polityka
Tom_Ja - Radosław Sikorski w rozmowie z Sierakowskim w Krytyce Politycznej:

“Rosja...

źródło: comment_16431951382ox8gloJR9DZaSRHZU1mD6.jpg

Pobierz
  • 135
@Tom_Ja: Pierwszy akapit jest bardzo trafny i mówi o kwestii, która może okazać się ważniejsza niż kolejna setka Javelinów. Jeżeli Ukraińcy poznają wcześniej dzień i godzinę ataku, główne kierunki natarcia, cele strategiczne, będą mieli regularne wiadomości o ruchach rosyjskich wojsk, to efektywność ich obrony wzrośnie wielokrotnie.
Cała ich polityka zagraniczna to jest osłona polityki przemysłowej. Niemcy nie myślą geopolitycznie, myślą handlowo”.


@Tom_Ja: I to jest ten pragmatyzm Niemców, którego nam brakuje. Rosja planuje zaatakować Ukrainę? Niemcy myślą co zrobić, żeby ich gospodarka nie ucierpiała, żeby dalej byli bogatym krajem. Dzisiaj na nich spada krytyka za takie podejście, ale za 20 lat dalej będziemy się zastanawiać dlaczego są bogatym krajem i dlaczego nasi obywatele wyjeżdżają tam za lepszym
Ale jeśli Amerykanie będą dostarczali Ukraińcom rozpoznanie w czasie rzeczywistym na szczeblu taktycznym, czyli Ukraińcy będą wiedzieli dokładnie, co Rosjanie zamierzają i jak można temu zapobiec, to wtedy będzie inna wojna, niż prezydent Putin sobie wyobraża. Bo wtedy będzie to de facto wojna na odległość ze Stanami Zjednoczonymi


@Tom_Ja: Bez wsparcia powietrznego nie wiele to zmieni. Zresztą bez amerykańskiego lotnictwa i dronów biorących bezpośredni udział, amerykanie nie będą mieć pełnej informacji
były minister spraw zagranicznych, obrony narodowej. Specjalista w zakresie stosunków miedzynarodowy, obronności. Kombatant wojenny. Jeden z najlepszych dyplomatów europejskich xxi wieku. Przyjdzie wykopek i powie że się nie zna

Czarmandery jakie wy głupie jesteście xD


@Azaajaszz: Powoływanie się na autorytet nie podparty żadną argumentacją nie ma żadnej wartości.