Wpis z mikrobloga

Radosław Sikorski w rozmowie z Sierakowskim w Krytyce Politycznej:

“Rosjanie bardzo unowocześnili swoje wojsko, ciągle je ćwiczą, mają przewagę nad Ukraińcami. Ale jeśli Amerykanie będą dostarczali Ukraińcom rozpoznanie w czasie rzeczywistym na szczeblu taktycznym, czyli Ukraińcy będą wiedzieli dokładnie, co Rosjanie zamierzają i jak można temu zapobiec, to wtedy będzie inna wojna, niż prezydent Putin sobie wyobraża. Bo wtedy będzie to de facto wojna na odległość ze Stanami Zjednoczonymi”.

“O to się toczy gra. Nowy rząd Niemiec jest dla mnie rozczarowaniem. Zieloni niby się sprzeciwiali Nord Streamowi, a teraz zostali skutecznie zlobbowani. I minister spraw zagranicznych Zielonych walczy o to, aby właśnie Nord Stream nie trafił do pakietu sankcyjnego. A co odstraszy Putina? Zamknięcie Nord Stream 2 i dostawy broni na Ukrainę. Z pewnością nie żadne ogólne oświadczenia. Przecież Rosjanie mają najwyższą pogardę wobec zachodniego czczego gadania”.

“Jeśli to będzie prawdziwa inwazja ze zdjęciami bombardowań i tysiącami trupów, to psychologia w Europie Zachodniej się zmieni. Rozmawiałem o tym cały ten tydzień w Strasburgu z kolegami z Francji i Niemiec. Sondowałem ich, pytając wprost: co się musi zdarzyć, żebyście zaczęli traktować bezpieczeństwo Europy poważnie? Oni uważali, że inwazja rosyjska na Ukrainę spowoduje szok i doprowadzi do wzrostu budżetów obronnych i otrząśnięcie się Europy Zachodniej z tej drzemki strategicznej”.

“To jest właśnie nasz dramat, bo to my jesteśmy miną przeciwpancerną Zachodu. To my na własny koszt się zbroimy po to, żeby inni mogli się czuć bezpiecznie. Mamy pretensje do Niemiec, że są zbyt ugodowi, ale z punktu widzenia Niemiec oni nigdy nie byli w tak komfortowej sytuacji. Są otoczeni przez same kraje sojusznicze, więc jak ktoś najedzie na Polskę i na przykład zatrzyma się na Wiśle, to wtedy będą mieli czas, żeby się dozbroić. I stąd moje apele o obronność europejską. To byłoby nie tylko w naszym interesie geostrategicznym, ale też finansowym. Wtedy łożenie poprzez składkę europejską byłoby proporcjonalnie do PKB, a wydatki byłyby tam, gdzie jest zagrożenie, czyli na wschodzie i na południu”.

“Niemcy wiedzą, że w wypadku dużej wojny zmieni się kontekst i to, co do tej pory robią, stanie się nieakceptowalne. Oni chcą być dystrybutorem rosyjskiego gazu, chcą na tym zarabiać, chcą eksportować. Cała ich polityka zagraniczna to jest osłona polityki przemysłowej. Niemcy nie myślą geopolitycznie, myślą handlowo”.

“Cofnąłby się, gdyby zapowiedziano zamknięcie Nord Stream 2 oraz prawdziwą akcję zamrażania fortun jego, jego córek, oligarchów w tych wszystkich rajach podatkowych, do których należy Londyn, Luksemburg, Cypr, Arizona, Nevada i inne miejsca. Ja uważam, że takim bezkosztowym, a de facto przynoszącym nam same korzyści ruchem powinna być unia energetyczna, a precyzyjniej rzecz biorąc, unia gazowa. Nie wszyscy wiedzą, że Komisja Europejska uran kupuje w imieniu całej Unii Europejskiej i potem rozdziela na państwa członkowskie. To samo moglibyśmy robić z gazem jako praktycznie jedyny klient na rosyjski gaz. Wtedy my byśmy dyktowali ceny, a nie na odwrót”.

Całość: https://krytykapolityczna.pl/swiat/w-sprawie-ukrainy-powtarzamy-monachium-czy-1914-rok-sierakowski-rozmawia-z-sikorskim/

#ukraina #rosja #sikorski #niemcy #geopolityka #wywiad #wojna #europa #neuropa #4konserwy #polityka
źródło: comment_16431951382ox8gloJR9DZaSRHZU1mD6.jpg
  • 135
@Marek_Licyniusz_Krassus:

I to jest ten pragmatyzm Niemców, którego nam brakuje. Rosja planuje zaatakować Ukrainę? Niemcy myślą co zrobić, żeby ich gospodarka nie ucierpiała, żeby dalej byli bogatym krajem.


Gdyby nie NS1 i NS2 to ich gospodarka by nie cierpiała a wojny na Ukrainie by nie było.
Ten facet to żart. Czasem zdarzy mu się coś mądrego powiedzieć pomiędzy murzyńskością i robieniem laski.

@Arkadian:

A niby co bylo niemądrego w opisie sytuacji jaki dał Sikor? Ty w ogóle rozumiesz tamte wypowiedzi?
Sikor powiedział prawdę o tym jak kolejne rządy PL wchodzily w dupę USA i nie jest to wina Sikora tylko tych rządów
Przy czym akurat gdy on był MSZ to targowal sie z USA ws tarczy, roszczen
I po takich przemyśleniach Radzia nadal mnie piecze dupa, dlaczego PO wystawiło Trzaskowskiego jako kandydata na prezydenta RP.


@agent_na_emeryturze: Bo myślisz po swojemu, a reszta narodu nie bardzo. Sikorski jako członek gabinetu Tuska i starego PO miałby tak silny elektorat negatywny że nie miałby szans przekroczyć 50% i tyle. A jeśli myślisz że takimi wypowiedziami jak ta wyżej jest w stanie przekonać polskich analfabetów do czegokolwiek to zazdroszczę różowych okularów.
@Tom_Ja fajnie czyli ten pacan powtarza teraz wszystko o czym mówił Trump już 7 lat temu w kampanii wyborczej, że Europa musi przeznaczać więcej na zbrojenie i że NS2 godzi w bezpieczeństwo energetyczne Europy. Brawo cepie, ale teraz jest już za późno
@Tom_Ja: No właśnie Niemcy dobrze myślą dla siebie geopolitycznie tzn robić dobrze sobie i wmawiać wszystkim dookoła, że to jest dobre dla innych. Teraz okazało się, że król jest nagi i Niemcy są uzależnieni od ruskich. Bez ich gazu leżą i kwiczą, gospodarka leży a bezrobocie idzie w górę.
@dasfinaleresultat: szkoda, że jak Niemcom coś się nie spodoba to wtedy będą leciały groźby o odcięcie gazu dla Polski. #!$%@? jak potrzaskani. W polityce każdy ma dbać o siebie, bo sojuszników nigdy nie było i nie będzie. Są tylko partnerzy biznesowi.
@Tom_Ja: Nowy rząd Niemiec jest dla mnie rozczarowaniem. Zieloni niby się sprzeciwiali Nord Streamowi, a teraz zostali skutecznie zlobbowani. I minister spraw zagranicznych Zielonych walczy o to, aby właśnie Nord Stream nie trafił do pakietu sankcyjnego. A co odstraszy Putina? Zamknięcie Nord Stream 2 i dostawy broni na Ukrainę. Z pewnością nie żadne ogólne oświadczenia. Przecież Rosjanie mają najwyższą pogardę wobec zachodniego czczego gadania

idealne podsumowanie obecnej polityki Niemiec, która prowadzi
Mamy pretensje do Niemiec, że są zbyt ugodowi, ale z punktu widzenia Niemiec oni nigdy nie byli w tak komfortowej sytuacji. Są otoczeni przez same kraje sojusznicze, więc jak ktoś najedzie na Polskę i na przykład zatrzyma się na Wiśle, to wtedy będą mieli czas, żeby się dozbroić. I stąd moje apele o obronność europejską. To byłoby nie tylko w naszym interesie geostrategicznym, ale też finansowym. Wtedy łożenie poprzez składkę europejską byłoby
@Tom_Ja: Pan Radek to jest dla mnie człowiek zagadka. Niby konserwa (początki kariery to rząd Olszewskiego) a rozjeżdża teraz pisowców tak brutalnie jak można. Niby od zawsze opcja anglosaska, a tu słynny cytat o robieniu laski i o tym, że to strategiczna katastrofa dla Polski. Niby żona Żydówka, a w MSZ gonił zdupywypadowe roszczenia nowojorskich cwaniaków. I teraz kiedy on sugeruje, że Ukraina z wsparciem amerykańskim może być trudnym orzechem do
Tyle, że żaden niemiecki, ani pewnie nawet francuski żołnierz w ramach "obronności europejskiej" nie będzie przelewał krwi nad Wisłą, gdy okaże się, że Rosja rzeczywiście ruszy na zachód, a pierwszym przystankiem będzie Polska.


@Serghio: Jeżeli dobrze rozumiem komentarz poprzednika to "niemiecki i francuski" nie, ale właśnie "unijny" - tak. Bo jeżeli będzie to jeden organizm pod nazwą "armia europejska" to ten żołnierz nie będzie miał nic do gadania. Będzie podlegał dowództwu
@Tom_Ja: Bardzo sensowna wypowiedź jak to zwykle w PO. Problem że to tylko teoria. A potem następuje praktyka gdzie wysyła się Pawlaka który negocjuje dla Polski takie ceny gazu że aż UE musi interweniować. Tak pięknie brzmiało słynne 3x15 Tuska że i ja się na to nabrałem. W praktyce okazało się że to jednak nie obniżka do 15% ale podwyżka VAT do 23%. Nigdy nie ufajcie temu co mówi ktokolwiek z
@Tom_Ja: Bardzo ciekawy wywiad. Sikorski na prawdę celnie ocenia sytuację, szkoda, że klasa polityczna w Europie jest na takim poziomie, że dopiero zdjęcia martwych ukraińskich dzieci na Insta celebrytów mogą skłonić ich do działania.

"o samo moglibyśmy robić z gazem jako praktycznie jedyny klient na rosyjski gaz", prawda, moglibyśmy, był taki plan, ale pani Merkel do uwaliła niestety.
@Tom_Ja: Było wielką tragedią dla Polski że PO wystawiła Trzaskowskiego a nie Sikorskiego w wyborach.

Szczególnie w sytuacji że lewa strona i tak głosowałaby na PO i walka była o niezdecydowany elektorat po prawej stronie...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Tom_Ja: Na początku bardzo sensownie ale im dalej tym bardziej #!$%@?.
Armia europejska, wydatki wspólne, wysyłamy tam gdzie potrzeba. Piękne życzenia ale kto będzie decydował gdzie wysyłamy? Francja, Niemcy i inne najbardziej wpływowe państwa. Zanim dojdzie do porozumienia gdzie wysłać i co to dawno będzie już za późno, a może w ogóle nie dojdzie bo pod naciskiem Niemiec unia zdecyduje że wysyłamy szpitale polowe.
Unia gazowa. Super pomysł ale nie do
Dobrze czyta to myślenie Niemców. Mój kumpel, (Niemiec) stwierdził że woli kupować gaz od Putina niż Trumpa, jak z nim gadałem kiedy jeszcze rządził Trump. Spytałem go dlaczego, skoro Trump to jest sojusznik, a Putin wróg - dostałem odpowiedź że on woli płacić Putinowi, niż Trumpowi bo jest chory psychicznie i może im zmienić ceny, a oni i tak maja juz ich wojska i za nie placa...
@Tom_Ja

Niemcy wiedzą, że w wypadku dużej wojny zmieni się kontekst i to, co do tej pory robią, stanie się nieakceptowalne. Oni chcą być dystrybutorem rosyjskiego gazu, chcą na tym zarabiać, chcą eksportować. Cała ich polityka zagraniczna to jest osłona polityki przemysłowej. Niemcy nie myślą geopolitycznie, myślą handlowo”.

Für Deutschland
źródło: comment_1643215837UaQLdlpv9bgVeh36JGeHy1.jpg
@Tom_Ja: Przy moim zażenowaniu jego brakiem kultury i ogłady w codziennym politycznym bagnie oraz obrzydzeniem wobec jego głębokiego konserwatywzmu podlanego religijnym gwoździem w mózgu (Opus Dei i te sprawy), nie mogę odmówić mu wybitnego talentu geopolitycznego oraz serca po właściwej stronie, co determinuje jego wartość w dzisiejszej polityce.

W czasie gdy spora część elektoratu i polityków środowiska dzisiejszego KO to naiwne dzieci z ustami pełnymi naiwnych, infantylnych, pustych frazesów i poddańczego,
Nie wszyscy wiedzą, że Komisja Europejska uran kupuje w imieniu całej Unii Europejskiej i potem rozdziela na państwa członkowskie. To samo moglibyśmy robić z gazem jako praktycznie jedyny klient na rosyjski gaz. Wtedy my byśmy dyktowali ceny, a nie na odwrót


@Tom_Ja: Ja nie znam się tak bardzo na polityce, ale po tym co robią Niemcy z Nord Stream, bałbym się wchodzić z nimi w jeszcze większą integrację naszczeblu energetycznym.
Teraz
@kiedysniebylembordo: To neokonserwatysta - zagorzały katolik, społeczna konserwa, liberał gospodarczy, a przy tym radykalny antypisowiec, proeuropeista i polski patriota z pozycji realistycznych. Nie jestem fanem tego środowiska, bo jego innymi tuzami są m.in. Matczak, Lis, Dulkiewicz, Grodzki, Kamiński, Bosacki, Giertych, Sienkiewicz, Szubartowicz, Komorowski... Ale Sikorski z tej grupy błyszczy, bo się zna na temacie bliskim akurat także liberałom, centrum i lewicy, czyli geopolityce proeuropejsko-antyrosyjskiej-antyautorytarnej. I tutaj można go lubić nie zgadzając
@Rolnikt: Sikorski wykręciłby lepszy wynik z bardzo prostego powodu - jest na prawo od Trzaskowskiego. Wszystko na lewo i tak zagłosowało by na Sikorskiego w II turze. Ale środek, który pomiędzy Trzaskowskim a Duda wiał pustką byłby dużo dużo węższy (patrz czemu sieciówki stawiają sie obok siebie i teoria gier).

Plus kwestia Konfedarcji dla których wyborców Sikrski jest dużo łatwiejszy do przełknięcia od Trzaskowskiego (to i tak cud, że głosy się
@agent_na_emeryturze: Bo myślisz po swojemu, a reszta narodu nie bardzo. Sikorski jako członek gabinetu Tuska i starego PO miałby tak silny elektorat negatywny że nie miałby szans przekroczyć 50% i tyle. A jeśli myślisz że takimi wypowiedziami jak ta wyżej jest w stanie przekonać polskich analfabetów do czegokolwiek to zazdroszczę różowych okularów.


@Serrrek: Trzaskowski miał za to elektorat negatywny Konfederacji która podzieliła się i tak cudem prawie 50/50. Jak się
źródło: comment_1643220906Jn9ea7U3WdJwPq1o8lfRNk.jpg