Wpis z mikrobloga

Planuje wymianę przełączników świateł na dotykowe z Zigbee. Takie jak te: https://allegro.pl/oferta/wlacznik-dotykowy-pojedynczy-zigbee-wifi-tuya-11281510428

Wymagają one przewodu neutralnego. Zajrzałem dzisiaj za wyłącznik jaki mam. Dodałem w komentarzach widok na aktualne podłączenie do przełącznika oraz to co mam w puszce. Wyłącznik ten akurat jest na dwa źródła światła (działa tylko jeden przycisk), w tym pomieszczeniu mam tylko jedną żarówkę w lampie. Widzę że mam żyle L (szara), druga żyła to chyba L1 (czarna) czyli do lampy, a ta brazowa to jakby L2 czy już neutral?
W głębi w puszce (drugie zdjęcie w komentarzu) mam przewody niebieskie złączone w złączkę. Zastanawiam się czy to właśnie z tej złączki nie powinienem wyciągnąć drut do neutrala nowego przełącznika?

#prad #elektryka #majsterkowanie #smarthome
  • 11
@Meh6969: nie łączyć L1 i L2 miałeś na myśli żeby aktualne L2 nie używać jako neutral w nowym przełączniku?

Rozumiem, że z tej złączki z niebieskimi przewodami mogę sobie wyjąć jedną dowolna żyle niebieska i wpiąć do N nowego wyłącznika.
Widzę że mam żyle L (szara), druga żyła to chyba L1 (czarna) czyli do lampy, a ta brazowa to jakby L2 czy już neutral?


@mare4e: Masz instalacje na 2 żarówki. Jak chcesz pojedynczy włącznik to albo jeden wyjściowy zostawiasz niepodłączony, albo łączysz oba razem.

Dodatkowo musisz wymienić wago od N (niebieski i twu siwy, bo paprak nie potrafił odpowiedniego kabla kupić) na potrójną i dać kawałek kabla do N we włączniku.
@wypokowy_expert: @Meh6969:
Okej, czyli wymieniam tą złączkę wago na trzy wejściowa, z czego jedno wyjście wyciągam do N nowego przełącznika.
A L1 łącze z jednym przewodem wyjściowym lub mostkuje te dwa wyjściowe.
Dobrze się rozumiemy? :)
@wypokowy_expert: @Meh6969:
Panowie, dziękuję. To jeszcze podpytam, czy orientujecie się może czy taka sama zasada dotyczy wentylacji mechanicznej?
Mam dokładnie taki sam wlacznik podłączony pod wentylację aktywną w łazience. Po wciśnięciu przycisku zwiększa się bieg wentylatora. Czy mogę użyć takiego samego dotykowego wlacznika pod taka instalacje?