Wpis z mikrobloga

Mam takie trochę przemyślenia o tym co akurat dzieje się z #tesla mimo fantastycznych wyników. Jestem bullem, pół mojego portfela to Tesla, mówię na wstępie.
Elon pierwszy raz był w sumie pesymistyczny. Żadnych nowych modeli w tym roku. Full FSD może w tym roku, może nie. Auta za 25k$ raczej nie będzie. Dalej nie ma baterii 4680 w modelu Y, może za 3, moze za 6 miesięcy. W tym roku tylko byleby naklepać jak najwięcej modeli aktualnie produkowanych i jak najbardziej ciąć koszta. To w sumie tyle. W cuda o Teslabocie uwierzę jak zobaczę.
Żadnego pompowania balona, żadnych obiecanek.
Ludzie po usłyszeniu takich rzeczy zareagowali jak na słynnego tweeta, że akcje są za drogie. Wydaje mi się również, że ulica będzie teraz z dużo większą dozą niedowierzania weryfikowała to co Elon mówi/pisze.
Nie zdziwię się, że zobaczymy jeszcze większe spadki. A jak będą wzrosty to na pewno dużo spokojniejsze niż akutalne.
Sporo ludzi wczoraj straciło wiarę w Elona i Teslę.
Jeszcze zastanawiam się co myśli dowódca bandy @anonimowy_programista .
Nie znam się, ale się wypowiedziałem. Who cares.
#gielda
  • 11
@gonzo91: a jakie wyniki w przyszłości dyskontuje obecna wycena? Microsoft, od pęknięcia banki dotcom cały czas dynamicznie polepszał wyniki. Powrót na ATH zajął mu ponad 10 lat. Warto mieć to na uwadze. Valuation matters ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@gonzo91: Tesla to scam auta elektryczne na tę chwilę to scam i oni o tym wiedzą, na horyzoncie nie widać na razie jak zwiększyć gęstość baterii i nie zapowiada się na to bez jakiegoś uber przełomu w fizyce, tak to jebnie że nie będzie co zbierać
@Sabarolus: Każdy myślę wiedział, że wycena była trochę w kosmosie. Ale każdy też widział progres z kwartału na kwartał i wielkie obiecanki.
Najbardziej mnie boli brak Cybertrucka w tym roku. Rivian się udał, mówią o tym wszyscy, tylko narazie mało ich robią. F150 Lightning to gra o wszystko dla Forda, i oni dobrze o tym wiedzą. To co przedprodukcyjnie objechało ludzi z branży automotive zrobiło na nich wrażanie. Za chwilę również
Każdy myślę wiedział, że wycena była trochę w kosmosie.


@gonzo91: a mimo to każdy by chciał by akcję dalej drożały w dwucyfrowym tempie niezależnie od wszystkiego? Tesla to świetna firma i sobie doskonale poradzi. Jej wycena giełdowa to zupełnie inna historia
przy takiej wycenie jaka była rynek chyba spodziewał się że Tesla na jedynym ładowaniu okrąży kulę ziemską xD


@gustowny_dzikus: myślę, że jest w tym dużo prawdy. Ludziska liczyli nawet na $3.00 EPS, tymczasem dostali $2.54.

Sam się dość zdziwiłem. Dopiero później zrozumiałem, że mieli ponad 0,7mld jednorazowych wydatków, których nie będzie już w przyszłych kwartałach (tylko 50mln podajrze - ostatnia transza Elona).

To sztucznie zaniżyło EPS z tego kwartału, więc następny
@gonzo91 no nie wiem.... Słuchałem całości i Elon wyraźnie powiedział, że będzie bardzo zdziwiony jeśli w tym roku nie osiągną superhuman FSD. Mówili też że już w tym kwartale modele Y z Teksasu wyjadą z 4680 w structural packu. Cybertruck miał być pod koniec 2022 i to się pewnie nie zmieni co do 25k modelu pewnie go ogłoszą kiedy też ogłoszą lokalizację nowej fabryki czyli też pod koniec roku.