Wpis z mikrobloga

#bialystok #rzeszow #lublin #pytanie

Witam
Macie jakieś swoje własne zwroty słówka jak na przykład Kraków iść "na pole", w opolu masz "rycht" czyli racje lub Poznań "pyry" na ziemniaki?

Pytam nie zlosliwie bo od dziadka uslyszalem kilka zwrotow jak; ubierz ten "ancug" lub "kaj" czyli gdzie.

Pozdrawiam
  • 62
@Kemoi: może nie do końca związane ze słownictwem, ale jak przyjechałem na studia do Rzeszowa, wiele osób mi wypominało że przeciągam słowa podczas rozmowy - podobno to urok osób z Zamojszczyzny (albo tylko u mojej rodziny xD). Do tej pory mi to zostało.

Ze słówek np. "jarmolić" oznacza "grzechotać, hasłować", np. "puste puszki jarmolą"

Na Podkarpaciu za to na obuwie domowe mówią "pantofle", gdzie dla mnie były to zawsze "kapcie", a
@Kemoi: Na podlasiu mówi się wiszczeć czyli wrzask połączony z piskiem i na przeklinanie rugać się (to z rosyjskiego).

@trollik wiszczec to jeszcze znam (choć rzadko się używa), ale rugac? Pierwsze słyszę, a 25 lat mieszkam na Podlasiu ( ͡º ͜ʖ͡º)
Nie wiem, Południowe Podlasie (Siedlce, Biała) mówią raczej w miarę czystą polszczyzną, rzadko używa się regionalizmów