Wpis z mikrobloga

Siema Mirki, mam poważną rozkmine

Otóż mam rezerwacje na mieszkanie od dewelopera, zrobiłem ją jescze rok temu, w międzyczasie wywaliło stopy i wiadomo co się dzieje
Szczerze mówiąc nie wiem co mam zrobić, obecnie rata malejąca na stałej stopie to okolo 3k, gdybym chciał je zabrać ( w sierpniu termin oddania)
Koszt rezerwacji był naprawdę śmieszny więc chciałem porzucić marzenie o własnym kącie do czasu aż sytuacją sie uspokoi.
Warto pakować się w kredyt? Już nawet nie chodzi mi o to czy mieszkania stanieją, ale kiedy realnie możliwe będzie obniżenie stóp procentowych? 5 lat? 10?
Gdzieś mieszkać trzeba a rocznie wydaje 25k na najem
#nieruchomosci
  • 14
@pastibox koszty rezerwacji do dosłownie kilka k.
Korzystałem z Twojego kalkulatora, na racie malejącej 1.1 k to część kapitałowa a 2k to część odsetkowa, oczywiście proporcje zmieniają się w czasie.
25 k to koszty obecnego mieszkania, w sumie trochę więcej bo place 2.5k miesięcznie.
Zarobkowo uciągne taki wydatek, pytanie czy warto poczekać, a jeśli tak to na co
@WhiGuy: Nikt Ci nie powie czy i kiedy ceny/stopy zaczną spadać. Nikt też nie zna Twojej sytuacji lepiej niż Ty sam. Pamiętaj tylko, jeśli miałbyś tu atak spadkowiczów;), że to mieszkanie ma być dla Ciebie, a nie pod inwestycje, więc o ile jest to mieszkanie spełniające Twoje potrzeby i masz spory zapas na wzrost raty w związku ze wzrostem przyszłego wiboru, to nad czym się tu zastanawiać? Kupowac i płacić :).
@WhiGuy: szczerze - jak kupujesz dla siebie, masz bezpieczna sytuacje (stabilny zawod), to decyzji nie odkladaj, bo dojdziesz do takiego wniosku, ze nigdy nie jest dobry moment.

Osobiscie uwazam, ze nieruchomosci spadna, stopy dojda do 4,25% referencyjnej - skala spadkow bedzie rownoznaczna powrotowi cen do 2019 r sprzed tej gorki (choc w negatywnym wariancie dla gospodarki nie wykluczam gorszych wynikow).

Ale jezeli kupujesz dla siebie - to i tak zaoszczedzisz na
@WhiGuy: Stopy nie spadną do poziomów sprzed października 2021, nie ma na to praktycznie żadnych szans. Może kiedyś spadną do tego 1,75-1,5 ale to jest max. Jeżeli jesteś w stanie udźwignąć te ratę to bierz, jeśli nie to nie bierz, nie spadnie w najbliższym czasie
@kaaban: zeby stopy spadly do takiego poziomu to w UE musialyby byc nadal stopy ujemne a w USA zerowe. Jedyna taka mozliwosc widze w wariancie mocnego kryzysu i recesji, cos jak w 2008. Wydaje mi sie, ze ponizej 2% nie zejdziemy juz dlugo. A pokusilbym sie o stwierdzenie, ze w perspektywie kilku lat to nawet 2,5-3% bedzie odpowiednie.