Wpis z mikrobloga

Próbował ktoś przejść z UoP na B2B w tej samej firmie? Załatwiłem sobie kredyt hipoteczny (na UoP jest łatwiej dostać niż na B2B w sensie że nie trzeba 1-2 lata prowadzić DG) i chciałbym teraz przejść na B2B nie tracąc tych wszystkich korzyści czyli małego ZUS itd. U mnie w firmie mi powiedzieli na początku że to jest raczej niemożliwe, ale może zapytam czy ktoś tutaj próbował coś takiego zrobić? Czy tylko w grę wchodzi zmiana pracy i potem ewentualnie powrót? Trochę za dużo kombinowania.

#it #programowanie #programista15k #hr #pracbaza #b2b #prawopracy
  • 11
@card_man:

Pewnie zalezy od zapisów umowy, ale raczej jak masz b2b to firma ma w dupie co robisz w wolnym czasie. Czasami jest cos o zakazie konkurencji albo o tym ze musisz poinformowac o tym ze świadczysz usługi dla koos innego
@card_man: a co do przejścia w firmie na B2B, ja sam to przerabiałem ostatnio. Tracisz przywileje do małego ZUS, ulgi dla start (miałem wcześniej JDG już z dużym ZUS, którą zawiesiłem na niecały rok więc mi to nie robiło), urlop, chorobowe, odpowiadasz formalnie całym majątkiem za fuckupy.

No i też rozliczanie ryczałtem 12% będziesz mógł wybrać dopiero za 2 lata, o ile będziesz dalej współpracował z byłym pracodawcą. A tak to
@card_man: Z tego co pamiętam, to jeżeli będziesz chciał pracować dla starej firmy na UOP a Twoja działalność będzie oferować usługi "o tym samym charakterze" (np. programowanie, nawet jeżeli dla innych podmiotów) to poprawną forma do rozliczania z poprzednią firmą jest faktura a nie UOP (zakres obowiązków się pokrywa). Z tego co mi wiadomo (bez pośredników, ale CI z kolei nie mogą być firmami powiązanymi z tą firmą (np. firmy córki))
@matwes: sorry za odkop ale natrafiłem na twój komentarz i muszę dopytać
Gdy przeliczasz 15k brutto na uop odliczasz urlop i choroby aby wyliczyć netto na b2b
Pytanie dlaczego?
Jak jestem na UoPie to średnio mam 2 dni wolnego w miesiącu, wiec z 21 dni roboczych pracuje 19 a 2 biorę wolne i pracodawca płaci jakieś 18k brutto brutto
Na b2b jest tak samo tylko urlop jest bezpłatny ale to inna
Gdy przeliczasz 15k brutto na uop odliczasz urlop i choroby aby wyliczyć netto na b2b. Pytanie dlaczego?

@JI_Gorki: przeliczam w skali roku. Sprawdzam ile jest dni roboczych / godzin roboczych. Założyłem, że każdy miesiąc ma inną liczbę dni roboczych, a co za tym idzie w każdym miesiącu wystawiasz inną kwotę, w zależności od tego ile dni/godzin przepracowałeś.

Więc weźmiesz sobie w danym miesiącu 2 dni wolnego no to za te 2