Wpis z mikrobloga

#raportpokustnika <- tag do obserwowania, czarnolistowania.

Dla osób które pierwszy raz natrafiają na mój wpis:


Raporty będą pojawiać się codziennie w okolicach godziny 20:00-20:30 i będą dotyczyć 24h do godziny 19:00 dnia wrzucenia wpisu.

Dzień 8 (01.03 19:00 - 02.03 19:00)
Strona z potwierdzonymi stratami sprzętu obu stron {klik}
[Dzisiaj dalej będziemy analizować mapę Davida Batashviliego{klik}.](https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1lscRK6ehG0l2V-XvJ16nsyblMsQ≪=46.961330082132505%2C34.26493624587843&z=8&fbclid=IwAR3gdF7AIT2Eiegy8X4HfwNGtjIPGXwcRxt5fJOGgeGxxG7XOTi3hFZrneg&entry=yt)

W weryfikacji i pozyskiwaniu informacji znów pomógł dzisiaj @Thorkill, wielkie dzięki dla niego!

Informacje ogólne:
Ukraińskie SZ kontratakują! W czasie, gdy większość analityków zaczęła już mówić o powolnym końcu, to Ukraińcy uruchomili świeże jeszcze rezerwy i uderzyli silnym kontratakiem pod Kijowem dokonując poważnego przełamania, o którym więcej w opisie sytuacji na froncie. Niektórzy spekulują, że kontruderzenie to zostało zaplanowane w związku z toczącymi się rozmowami pokojowymi (wczoraj się jednak one nie odbyły), aby zapewnić stronie ukraińskiej lepsze karty przetargowe i udowodnić rosyjskiej delegacji, że armia Ukrainy wciąż zachowuje zdolności ofensywne i nie jest pokonana. Ma to być ich zdaniem rozpaczliwy zryw, niejako śpiew łabędzi. Czy rzeczywiście tak jest? Być może, jednakże Ukraińcy już niejednokrotnie zaskoczyli nas w tej wojnie swoją przemyślaną taktyką i ogromną walecznością. Równie prawdopodobnym może być to, że trzymali pewne siły w rezerwach właśnie do przeprowadzenia tak niespodziewanego kontrataku.

Kontynuowany był ostrzał wszystkich ukraińskich dużych miast. Dzisiaj potwierdzono kilkukrotne uderzenia Iskanderów. Aktywne było rosyjskie lotnictwo. Strona ukraińska donosi o strąceniu jednego SU-27, jednakże nie przedstawiono na to dowodów (tzn. nagranie które opublikowano pokazuje jedynie atak lotniczy, a nie strącenie samolotu). Ponadto Ukraińcy opublikowali dzisiaj atak ich SU-24 na kolumny rosyjskie, nie zostało jednak opisane z jakiego dnia pochodzi ten film.
Pojawiło się nagranie z rosyjskimi żołnierzami, prawdopodobnie wykonane na północ od Kijowa, w którym narzekają oni, że od kilku dni nic nie jedli, nie mają namiotów i są przemęczeni. Źródła prorosyjskie twierdzą, że to fake. Jakby nie było, to ciężka sytuacja zaopatrzeniowa Rosjan na północy jest powszechnie znana.
Ciekawą informacją jest opublikowany komunikat, jakoby siły specjalne Ukrainy działały na tyłach Rosjan, gdzie dokonują ataków na linie zaopatrzeniowe.

Delegacji ukraińskiej udało się dzisiaj wynegocjować utworzenie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej z oblężonych miast. Nie osiągnięto jednak żadnego porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Stało się więc dokładnie tak jak przypuszczałem.
Uprzedzając pytania - nic nie wiadomo o dostawie MIG-29 dla Ukrainy. Wciąż jednakże przybywa inny sprzęt od państw NATO.

Pojawiają się kolejne dowody na zbrodnie wojenne Rosjan. Putin w dzisiejszej rozmowie z prezydentem Francji, Emanuelem Macronem, zaprzeczył jednakże temu. Wyraził też ogromną determinację do kontynuowania ofensywy. Jakiekolwiek rozwiązania pokojowe nie wydaję się być więc możliwe w najbliższym czasie.
Niemniej śledztwo w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych wszczęło Amnesty International.

#ukraina #rosja #wojna
pokustnik - #raportpokustnika <- tag do obserwowania, czarnolistowania.

Dla osób k...

źródło: comment_1646335265rpWTWCgPUBVyvSqR7btj2A.jpg

Pobierz
  • 69
Front południowy:
(zaznaczenie okrążenia Mariupola na mapie jest moje)
W zasadzie od początku wojny jest to najtrudniejszy dla Ukraińców front. Rosjanie działają tutaj nawet kompetentnie i powoli osiągają kolejne sukcesy.
W okolicach Krymu nagrano flotyllę okrętów marynarki wojennej Rosji, pojawiają się przypuszczenia, że mają one wysadzić desant morski w pobliżu Odessy. Brak jednakże na to jakichkolwiek potwierdzeń. Mieszkańcy miasta mimo tego przygotowują barykady i kopią okopy dla ukraińskich sił w mieście.

W
pokustnik - Front południowy:
(zaznaczenie okrążenia Mariupola na mapie jest moje)
...

źródło: comment_1646336057EUGdB8xqsZScdF4RxzkZUf.jpg

Pobierz
Front wschodni:
Rosyjska ofensywa utknęła na tym froncie w miejscu. Nie odnotowano żadnych większych postępów już drugi dzień.
Chociaż ciężko w to uwierzyć, to obrońcy Sumów i Charkowa wciąż posiadają zdolności do prowadzenia ograniczonych kontrofensyw! Ukraińcy opublikowali zdjęcia zniszczonych rosyjskich pojazdów i kolumn zaopatrzeniowych. Trwa intensywny ostrzał obu miejscowości, jednakże nie wygląda na to, aby wyniszczył on obrońców - upadek obu wymienionych miast w najbliższych dniach wydaje się być wciąż mało prawdopodobny,
pokustnik - Front wschodni:
Rosyjska ofensywa utknęła na tym froncie w miejscu. Nie ...

źródło: comment_1646336086KpdssAGVuxssuk3gu6M2CQ.jpg

Pobierz
Front północny:
Zaskakująca, znacząca ukraińska kontrofensywa w regionie! Doniesienia o niej pojawiły się już wczoraj, teraz mamy fotograficzne potwierdzenia. Z regionu ostrzeliwanego Żytomierza Ukraińcy aktywowali świeże rezerwy i zaatakowali flankę nacierających na zachód od Kijowa sił rosyjskich. Kontruderzenie jest bardzo głębokie i dosięgnęło aż Iwankowa o który trwały dzisiaj cały dzień walki. W okolicach miasta uciekający Rosjanie porzucili ciężki sprzęt wojskowy. Najprawdopodobniej jednak Ukraińcy zdobili miasto, co oznacza przecięcie głównej linii zaopatrzeniowej
pokustnik - Front północny:
Zaskakująca, znacząca ukraińska kontrofensywa w regionie...

źródło: comment_1646336106dR8tVZyKpz0ZNnGQkJCPDL.jpg

Pobierz
Im więcej oglądam zniszczenia w Ukraińskich miastach i śmierć cywilów, tym trudniej jest mi zachowywać surowe oceny faktów, dlatego też w tym tekście mogły się czasem mocniej niż zwykle przebić moje emocje i sympatie. Mam nadzieję, że nie zaburzy to ogólnego obiektywizmu tekstu.
Daj + raportowi, jeżeli doceniasz moją robotę. Niech dotrze do jak największej liczby ludzi.

Piszcie proszę jeżeli wyłapiecie jakieś błędy. Staram się dostarczać maksymalnie rzetelnych informacji, jednakże nikt nie