Wpis z mikrobloga

Tesla -35% od ATH
XPeng: -52% od ATH
Lucid: -60% od ATH
Nio: -72% od ATH
Rivian: -76% od ATH
Nikola: -93% od ATH

Dla porównania, wpis z 27 stycznia::

Tymczasem na rynku akcji firm robiących elektryki, wygląda to tak:


Tesla -33% od ATH

XPeng: -43% od ATH

Lucid: -55% od ATH

Nio: -67% od ATH

Rivian: -70% od ATH

Nikola: -90% od ATH


#tesla #xpeng #lucid #luciddream #nio #rivian #nikola #samochodyelektryczne #samochody #gielda
  • 20
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: akcje Tesli już mam, zastanawiam się, żeby wskoczyć w Lucida i Riviana, ich produkty wyglądają obiecująco, obserwuję od jakiegoś czasu ich akcje i zastanawia mnie skąd nieustanny ich spadek.

Jakieś przemyślenia może masz? Były aż tak przewartościowane?

Sądzę, że długoterminowo mogą dać dobry zysk, ale równie dobrze mogę za rok ubiegać się o certyfikat wypokowego inwestora :D
  • Odpowiedz
@elzevir: poczytaj co w ostatnim raporcie napisał Lucid. Uciął prognozy na 2022 z 20k samochodów do 13k. Problemy na produkcji, braki części. Ogółem jest słabo. W na prawdę wielki long term to może i warto (sam mam), ale do jakiejś szybkiej spekulacji to ja nie wiem.
  • Odpowiedz
@gonzo91: czytałem o Lucid, to było do przewidzenia, każdy samochodowy "tech" ma zbyt optymistyczne założenia (vide Tesla parę lat temu), produkcja samochodu to jednak ciężki temat.

Mimo wszystko myślałem, że jeżeli wyszli z etapu konceptów, do produkcji masowej, to akcje będą szły w górę.

To samo Rivian, na YT pojawiają się pierwsze recenzje ich pickupa, sądziłem że to wspomoże ruch na akcjach.

No trudno, może teraz dobry moment żeby wsiąść w
  • Odpowiedz
@mepps: z polestarem to bym uważał. oni rzucają z 5% akcji jak będą wchodzić. mają mnóstwo akcji jeszcze, żeby puścić do obiegu po ipo (co zrobią, bo motoryzacyjne starupy, nawet jeśli są w rękach większego koncernu, to spalarnie pieniędzy)
  • Odpowiedz
@hocuspocus: mój pierwotny wpis ze stycznia odnosił się do porównania tychże akcji i do analogicznej sytuacji jaka miała w świecie krypto z bitcoinem i altcoinami.

Wiele altcoinów popłyneło... gdzie bitcoin się wybronił i nawet potem pobił kolejne rekordy. Myślę, że tutaj sytuacja będzie bardzo podobna.

Bardzo się zdziwię, jeżeli jakakolwiek z tych akcji będzie lepszą inwestycją niż Tesla w ujęciu powiedzmy 10-letnim.
  • Odpowiedz
Mimo wszystko myślałem, że jeżeli wyszli z etapu konceptów, do produkcji masowej, to akcje będą szły w górę.


@elzevir: oni są bardzo daleko od produkcji masowej. 13000 aut na rok, to 36 na dzień, a obecnie jeszcze nie są na tym etapie. To zdecydowanie nie jest produkcja masowa.

Przy zwiększaniu prędkości produkcji pojawiają się nowe problemy. To nie jest tak, że produkują, więc już problemy mają za sobą. Wręcz przeciwnie.

Ponadto...
  • Odpowiedz
@anonimowy_programista: "masowa" miałem na myśli, że zaczęli je w ogóle produkować, a nie pozostali na etapie konceptów, czy manufaktury rzędu 500-1000 sztuk ;)

Tak, z procesów produkcji doskonale sobie zdaję sprawę (jestem inżynierem produkcji :D), stąd doskonale znam etapy każdego przeskoku ilościowego, dlatego też sądziłem, że pierwszy taki krok: prototyp -> 13k sztuk to spory krok milowy.

Widać dla inwestorów zbyt mały :P Niepokojące są filmy na YT, gdzie w dużym
  • Odpowiedz
@gysnde: o widzisz, takich informacji mi brakowało - dzięki!

Nie no, Nikola była od początku wałkiem (polecam materiał na YT od ColdFusion, który ładnie ich wyjaśnił), ale faktycznie, Lucid i Rivian są na początku swojej drogi. Dzięki raz jeszcze za rzeczową dyskusję ;)
  • Odpowiedz