Wpis z mikrobloga

#!$%@? odbijam się między dwoma telewizorami już od kilku tygodni i wciąż nie mogę się zdecydować, bo mam dwie nękające mnie kwestie.

Może zacznijmy od tego jakie modele wchodzą w grę:

1. LG OLED C1 55"
2. SAMSUNG QLED QN95A 55"

Mieszkam na Islandii, cena aż tak nie gra roli. Od dłuższego czasu byłem zdecydowany na LG, bo C1 jest polecany wszędzie. Problem polega jednak na tym, że niedawno kupiłem mieszkanie, w którym okna mam na południe a na Islandii oznacza to, że od kwietnia do września będę miał słońce w mieszkaniu w stronę telewizora od rana do wieczora (w ładne dni). Z kolei od września-października do lutego ciemno cały dzień :D Podobno C1 nie radzi sobie zbyt dobrze z nasłonecznionymi pomieszczeniami. Jak to ostatecznie z tym jest?

Telewizor byłby używany głównie do gier i Netflixa, powiedzmy że tak 75% gry, 25% Netflix (wieczorami). Boję się wypalenia przy grach, bo zwykle gram w tylko jedną grę, ale zawsze można wyłączyć HUD. Czy wypalenie to dalej duży problem?

Nie jestem jakimś kinofilem, do tej pory jechałem na starych używanych plazmach maksymalnie 42 calowych, jeszcze cztery lata temu jak kończyłem studia miałem przez kilka lat 28 calowego CRTka firmy Trilux, więc podjerzewam, że nawet przy Samsungu spadły by mi majty z wrażenia. Jednak mam Xboxa Series X i chciałbym z niego wycisnąć wsyzstko co można i jednocześnie nie #!$%@?ć się że #!$%@? widzę i kupiłem mieszkanie z oknami na południe by mieć słońce w salonie i teraz muszę zasłaniać okna by widzieć coś w telewizorze. Pomóżcie Mirasy, bo sam już nie wiem. Czy Samsung jest warty uwagi?

#telewizory #tv #oled #qled #lg #samsung #kiciochpyta #pytanie #konsole #xbox #xboxseriesx
  • 26
  • Odpowiedz
@nivenerr: Problem wypaleń w nowych modelach praktycznie nie istnieje, mam od półtora roku 65CX, telewizor chodzi całymi dniami czy to telewizja, netlix czy konsole i nie ma problemu. Na oledzie zobaczysz różnice w obrazie, którą na led-ach nie doświadczysz. Bierz śmiało oleda
  • Odpowiedz
@mxhugo: chyba nie wiesz co piszesz ;) Samsung jakościowo bardzo podupadł, swojego czasu miałem w pracy dużą styczność w tv - powidoki, linie, wypalone pixele, po 3-4 latach koniec wsparcia aplikacji.
  • Odpowiedz
  • 0
@DESiGNER86 Jak daleko masz tv od miejsca oglądania? Będę miał kanapę z 2.20 m od telewizora i zastanawiałem się czy 65 cali to nie za dużo na taką odległość
  • Odpowiedz
ok 2,20-2,50 mam i jest idealnie. Sam byłem przed wyborem TV w tamtym roku, miałem jeszcze do wyboru w tym budżecie 75 calowy Q80 - ale jak zobaczyłem te powidoki i ogólną jakość obrazu to wolałem iść w jakość. Jak dla mnie rozmiar idealny.
  • Odpowiedz
@nivenerr:

Podobno C1 nie radzi sobie zbyt dobrze z nasłonecznionymi pomieszczeniami. Jak to ostatecznie z tym jest?


W nasłonecznionych pomieszczeniach radzi sobie całkowicie normalnie. Jednakże poprawnie skalibrowany ekran może się wydawać zbyt ciemny przy filmach z HDRem (odpowiednio skonfigurowany tryb kinowy), ponieważ jest on zaprojektowany pod całkowicie ciemne pomieszczenia (brak jakiegokolwiek źródła światła). Gier i TV ogółem to nie dotyczy, bo nie korzystają one z trybu kinowego. Oczywiście można spokojnie ustawić
  • Odpowiedz
@nivenerr: Ja jestem #teamoled ( ͡° ͜ʖ ͡°) IMO jeśli martwisz się o nasłonecznienie i cena nie gra aż takiej roli, to opcji masz kilka:
1. Kupujesz teraz LG G1, które mają matrycę "evo" i jest trochę jaśniejsza od tej w C1,
2. Czekasz na LG C2, które też będzie miało matrycę "evo", a powinno być kapkę tańsze od G1,
3. #!$%@? biedę, czekasz na premierę Sony
  • Odpowiedz
  • 0
@Drmscape2 : Dziękuję ci za tak obszerną odpowiedź (ʘʘ)

Nie no, mówiąc że cena nie gra roli nie miałem na myśli że WCALE nie gra roli, tylko że chciałbym mimo wszystko zmieścić się w tym segmencie cenowym LG C1 55"/65" i Samsunga QN90A/95A. Tak jak mówiłem, maniakiem telewizyjnym nie jestem, nie miałem do czynienia z konkretnymi telewizorami do tej pory, więc nie potrzebuję aż tak kosmicznych osiągów. Tym
  • Odpowiedz
@nivenerr: mam oleda LG 65bx (xsx + Netflix) już rok śmiga. Rodzice mają oleda B8 i wszystko zapierda a u nich tv chodzi po 6-8h dziennie. Wypalenia sprawdzalem u nich i nic nie ma. Jakość obrazu bije wszystko jasność jest wystarczająca.
  • Odpowiedz
@nivenerr: też miałem taki dylemat, wziąłem qleda i jestem w pełni zadowolony. Nie po to kupuje tv żeby się martwić czy granie przez 8h w tę samą grę czegoś nie wypali. Na reddicie można też poczytać jak oledy sprawdzają się w niektórych ciemnych grach - w skrócie nic nie widać (black crush)
  • Odpowiedz
@rol89: W nowym oledzie nic mu się nie wypali. Rzekomy black crush to jakiś absurd, przecież oled ma nieskończony kontrast, więc jeśli jakikolwiek piksel ma mieć kolor inny niż czarny, to się po prostu zaświeci i go będzie widać. W zwykłym qledzie może ci się wydawać, że więcej w ciemnościach widać bo czerń nie jest czarna, tylko szara, ale to zwykłe złudzenie i negatywna cecha technologii.
  • Odpowiedz
@nivenerr: mam OLED od prawie roku i jedyne co żałuje, to że nie kupiłem 65 cali, bo 55 przy 2metrach jest trochę mały. Co do oglądania "w słońcu" to mam okno na południe i zachód, wiec cały dzień słonce, trochę się odbija przy ciemniejszych scenach, ale wystarczy ze zaslonie okno i jest zajebiscie :D Tez rzadko kiedy cos ogladam w dzien, wiec aż tak mi to nie przeszkadza.
Mam porównanie do
  • Odpowiedz
  • 0
@DESiGNER86
@dumbas
@Makurise
@Drmscape2
@Happy_Aye

Bardzo dziękuję wam za odpowiedzi. Mam jeszcze jedną kwestię, czytam sobie trochę na necie i ludzie często narzekają, że OLEDom często #!$%@? się ekran i pojawiają się znaki jak przy wypaleniu kiedy na telewizor bezpośrednio świeci słońce. Przyznam, że jest to dla mnie dość duży strach, bo widoczność obrazu to jedno, bo do tego można się przyzwyczaić lub poprzestawiać ustawienia, ale już strach o nieuszkodzenie ekranu to
  • Odpowiedz
czytam sobie trochę na necie i ludzie często narzekają, że OLEDom często #!$%@? się ekran i pojawiają się znaki jak przy wypaleniu kiedy na telewizor bezpośrednio świeci słońce.


@nivenerr: podrzuć jakimś linkiem bo nie uwierzę dopóki nie przeczytam xD
  • Odpowiedz