Wpis z mikrobloga

@Hieronim_Berelek: Eh te wykopowe teorie ekonomiczne. Inflacja bierze się właśnie ze zwiększonej ilości pieniędzy na rynku, wymieniają gaz za dolary, dolary na ruble = mają więcej rubli + zachodnie sankcje sprawiają że muszą hajs wydawać w kraju = rosną pensje innych ludzi.
@Hieronim_Berelek: Przecież właśnie zachód zablokował ogromną część swojego eksportu do Rosji. Nie rozdają bezpośrednio, ale pośrednio ona też do nich trafia.
Nie wzrosną 2x, ale wzrosną kilkadziesiąt %, a towary z zachodu też są dostosowane do siły nabywczej Rosjan. Oczywiście nie ma przełożenia 1:1, ale ceny są troszkę niższe. To samo jest np. z grami na steamie, dla Amerykanów cena 100$, dla Polaków 60$ a dla Rosjan 40$.
@CzaryMarek: Nie nie są nie wiem jak możesz porównywać dobra cyfrowe, których zwielokrotnienie to podmiana wartości w excelu, do np. procesorów. A wiesz że pralka w Niemczech i w Polsce będzie praktycznie tyle samo kosztować? Ba taka pralka w USA będzie jeszcze tańsza. Magia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak myślisz jak firma sprzedaję swój sprzęt za 500$ dolarów i znajduje na niego kupców na cały świecie to
@Hieronim_Berelek: Nie wiem gdzie ty żyłeś przez te lata, ale tak to wszędzie wygląda, że zarobki tych na dole są ciągnięte przez zarobki / zyski tych u góry. Nie ma żadnego powodu, żeby fryzjer w Polsce zarabiał 5 razy mniej niż ten w Szwajcarii, jedyny powód dla którego się tak dzieje, to to, że fryzjer w Szwajcarii ma bogatych klientów którzy zarabiają dużo i to ciągnie mu pensje w górę.

Co
@Hieronim_Berelek: Iphone to akurat nie jest zwykły produkt, w przypadku dóbr luksusowych nie działa ta zasada, bo ludzie kupują tego typu rzeczy nie ze względu na ich użyteczność, tylko prestiż społeczny i właśnie dlatego że są drogie.
@Hieronim_Berelek: 30 czy 40% ich PKB to eksport ropy gazu i innych surowców


@CzaryMarek: chciałem się włączyć do dyskusji, ale to przeczytałem i mam tylko jedno pytanie: co ty #!$%@? #!$%@? xD? I skąd wziąłeś te dane? Znaczy wiem, ze z dupy, ale skad wziąłeś pomysł, ze ktos to potraktuje powaznie?