Wpis z mikrobloga

czy jak zaloze fotowoltaike to jak ona oddaje prad do sieci ?, w stronę transformatora czy w przeciwną stronę ?, mój dom jest ostatni na wsi. Znajomy mi mowil ze prad z fotowoltaiki jest wysylany nie do transformatora tylko od , no ale za mna nie ma domow czyli ze co ? , nikomo nie wyśle wyprodukowanej energii?. za mna nie ma domow i urywa się linia napięcia
#fotowoltaika
#prad
#panelesloneczne
  • 16
via Android
  • 0
@michalcho mieszkam na malel wsi, za transformatorem jest okolo 10 domow i zamną jeden sasiad co ma fotowoltaike i koniec lini energetycznej, przedemna tez sąsiad ma fotowoltaike. Czy to nie za dozo na tak mala ilosc domow ?
@matkuma: im mniej osób na jednej stacji tym lepiej, zresztą te wyłączenia zdarzają się rzadko i tylko w okolicach południa. U mnie na jednej stacji jest około 80 budynków z czego u około 10 ma fotowoltaikę i jeszcze nie zauważyłem żeby mi odcinało.
via Android
  • 0
@michalcho no a jak wlasnie mowie u mnie 10 domow i 2 sąsiad ma fotowoltaike to to sie im oplaca ? , znajomy mi mówił ze nie będą w stanie tego wpompować w sieć
@matkuma: u nas na wsi co chwilę się instalacje wyłączają. Ci blisko transformatora jeszcze jakoś oddają energię do sieci. Jednak im dalej na linii tym gorszej. W Polsce jest teraz taki burdel z fotowoltaiką że osoby które robiły inwestycje w ostatnim czasie nigdy tego nie odrobią. Tak się kończy jak niekompetentni ludzie w rządzie narzucają obowiązek przyłączenia każdego. A potem Tauron się musi bujać z prosumentami. Na reklamacje odpisują że nie
via Android
  • 0
@Pabloos czyli jak mam to rozumiec. ja jestem przed ostatnim na lini zasilania, czyli bym najmniej wysylal do sieci ?. u mnie na wsi jest 10 domow za transformatorem i 10 przed. czyli ja bym zasilal tylko te 10 domow czy 20 domow ?
@matkuma: Jeżeli do jednego transformatora masz podłączone 20 domów to w jednej sieci masz 20. Do transformatora dochodzi napięcie 400V i dopiero on obniża na 230V. Nie ma znaczenia czy mieszkasz przed czy za z twojej nadprodukcji czyli odliczając autokonsumpcję będzie mogło skorzystać 20 domów.
@matkuma: czyli jak jesteś na końcu linii a transformator ma ustawione napięcie na 248v to musiał byś praktycznie po granicy 253v podbić by oddać energię do sieci na średnim napięciu. A jak po drodze będzie ktoś z instalacją i on podbije napięcie do 250v by oddać swoją produkcję to twoja instalacją się wyłączy bo musiała by przekroczyć 253v by coś oddać. Na 20 domów nie licz że ludzie będą odbierać twój