Wpis z mikrobloga

Jak to jest w Polsce z długami po śmierci jakiegoś członka rodziny? Umiera brat, ojciec, babcia i dług przechodzi automatycznie na rodzinę? Nic z tym nie można zrobić? Co jak ktoś samotny weźnie pożyczkę czy inny kredyt i umrze? Szuka się wtedy jakichkolwiek krewnych do spłaty? Coś się poprawiło w tej kwestii? #dlugi #banki #kredythipoteczny #polska #oszukujo #zycie
  • 24
@DarthKenobi: Albo bierzesz z długami i spłacasz (jeżeli majątku jest więcej niż długu i zmarły nie był znany z brania nowych chwilówek co chwilę, które ukrywał) albo odrzucasz i jesteś czysty, ale wtedy długi przechodzą na twoje dzieci i trzeba się bawić przed sądem, żeby mieć prawo odrzucić za nie. Jak one odrzucą to zaczyna się w rodzinie festiwal gorącego ziemniaka kto ma to przejąć i jeżeli wszyscy odrzucą skutecznie to
@DarthKenobi: ludzie ci dobrze napisali, ale zapomnieli o jednej rzeczy. Dziedziczysz z dobrodzejstwem inwentarza, czyli bierzesz i to co na plus jak i to co na minus (dlugi) ALE. ALE od niedawna (2-3lata?) zmienilo sie prawo na tyle, ze w spadku dostaniesz dlugi tylko i wylacznie w wysokosci przyjetego dobra.
Czyli jak dostaniesz w spadku auto warte 50k, a ale osoba miala 100k dlugu, to bedziesz musial splacic tylko 50k. Wartosc
@Wynoszony: wyboldowalem to co cie interesuje

https://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1484503,zstepni-i-wstepni-pojecie-prawo-spadkowe-podatki.html

Kodeks cywilny w artykułach 931 – 935 zalicza do spadkobierców ustawowych: zstępnych, małżonka, rodziców, rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy, dziadków, pasierbów, gminę oraz Skarb Państwa.

Zstępni to pojęcie prawa cywilnego [...] na określenie potomków (osób spokrewnionych ze sobą w linii prostej, pochodzących od wspólnego przodka), czyli dzieci, wnuków, prawnuków itd.


Czyli z polskiego na nasze.
Jesli nie bedzie innych spadkobiercow po wujku (zona,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@DarthKenobi:
Są trzy opcje przyjęcia spadku:
- przyjęcie w całości, czyli zarówno aktywa jak i długi
- odrzucenie spadku w całości
- przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza, czyli przyjmujesz aktywa w całości a długi do wysokości aktywów

Ten trzeci rodzaj jest domyślny w przypadku nieletnich.
@DarthKenobi: Więc jak nie wiesz czy ktoś ma długi czy nie, to najlepiej odrzucić całość. A jak wiesz jakie ma i co ma na plus to przyjmujesz domyślnie czyli nie musisz robić nic.
To już nie działa jak kiedyś że po 6 msc budziłeś się z ręką w nocniku i setkami długów lub zajętym kontem.
@DarthKenobi: bierzesz, ale spłacasz do wysokości aktywów otrzymanych w spadku, tak więc realnie nic poza kłopotem z tego nie masz.
Jak nikt nie weźmie to to idzie bodajże do gminy w której ostatnio był zameldowany zmarły i oni się z tymi długami bujają.
więc generalnie ja sugeruję odrzucac jak jest podejrzenie, lub pewnośc długów większych niż aktywa