Wpis z mikrobloga

Od tygodnia średnio raz dziennie freezuje mi się komputer. Dosłownie freezuje - staje kursor, obraz robi się statyczny, nie ma bluescreena.
Pomaga tylko twardy restart.
Czy dobrze myślę, że najbardziej prawdopodobnym komponentem, który zaczyna się sypać to RAM?
Komputer pracuje u mnie 24/7 od kilku lat i wcześniej problemów nie miewałem.

Co sprawdzić, od czego zacząć? Zasilacz raczej nie jest z "czarnej listy" #pdk, bo to jakiś BeQuiet albo Tagan, nie pamiętam.

Co dotychczas zrobiłem? Pozbyłem się wszystkich nieznanych lub niepotrzebnych aplikacji z autostartu, przepuściłem CCleanerem, zaktualizowałem nim sterowniki do najnowszych, Windows 10 aktualny.

W Podglądzie Zdarzeń z dzisiaj mam kilka pozycji z różnymi błędami, a mianowicie:



!Zgodnie z ustawieniami uprawnienia właściwe dla aplikacji nie jest udzielane uprawnienie Lokalny Aktywacja do aplikacji serwera COM z identyfikatorem klasy CLSID {2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54} i identyfikatorem aplikacji APPID {15C20B67-12E7-4BB6-92BB-7AFF07997402} użytkownikowi ARTDOM\artek o identyfikatorze zabezpieczeń SID (S-1-5-21-2504901074-4129866949-427587133-1001) z adresu LocalHost (użycie LRPC) działającemu w kontenerze aplikacji o identyfikatorze SID Niedostępny (Niedostępny). To uprawnienie zabezpieczeń można modyfikować przy użyciu narzędzia administracyjnego Usługi składowe.



! Zgodnie z ustawieniami uprawnienia właściwe dla aplikacji nie jest udzielane uprawnienie Lokalny Aktywacja do aplikacji serwera COM z identyfikatorem klasy CLSID {2593F8B9-4EAF-457C-B68A-50F6B8EA6B54} i identyfikatorem aplikacji APPID {15C20B67-12E7-4BB6-92BB-7AFF07997402} użytkownikowi ARTDOM\artek o identyfikatorze zabezpieczeń SID (S-1-5-21-2504901074-4129866949-427587133-1001) z adresu LocalHost (użycie LRPC) działającemu w kontenerze aplikacji o identyfikatorze SID Niedostępny (Niedostępny). To uprawnienie zabezpieczeń można modyfikować przy użyciu narzędzia administracyjnego Usługi składowe.

! Poprzednie zamknięcie systemu przy 14:11:25 na 17.03.2022 było nieoczekiwane.


Wołam też użytkowników, którzy mocno udzielali się w bliźniaczym wątku, ale nie chciałem tam śmiecić, może coś doradzicie:
@idzii @l-l-l-l @strusmig @kazdyorzechtakjakmoze

#komputery #bluescreen #informatyka
  • 7
  • Odpowiedz
Od tygodnia średnio raz dziennie freezuje mi się komputer. Dosłownie freezuje - staje kursor, obraz robi się statyczny, nie ma bluescreena.


@Smartek: dzieje się to przy jakiejś charakterystycznej operacji na komputerze? Oglądasz wtedy filmik na YouTube lub używasz jakiegoś konkretnego programu w tym danym momencie?

Czy dobrze myślę, że najbardziej prawdopodobnym komponentem, który zaczyna się sypać to RAM?


@Smartek: to akurat można sprawdzić przez MemTest86. Przygotuj sobie czystego pendrive, a
  • Odpowiedz
  • 0
@Smartek Nie wiem po co zgadywać to o co pytają koledzy wyżej - temperatury można monitorować, a pamięć przelecieć memtestem. Ale raczej błąd pamięci skutkowałby BSOD-em. Zapuść OCCT żeby sprawdzić stabilność proca, choć tu też raczej leciałby reset. Sprawdź, czy połączenie SATA się nie poluzowało przy dysku - u mnie takie zupełne zwiechy zawsze były związane z niestabilnym dyskiem.
  • Odpowiedz
@strusmig: Zacząłem od dysków. CrystalDiskInfo pokazuje wszędzie status DOBRY, nie mogę znaleźć opcji skanowania -> pomożesz? Mam do przepuszczenia dwa HDD. scf w wierszu poleceń uruchomionym jako admin wyskakuje mi przy postępie 74% (próbowałem dwa razy): "Windows Resource Protection could not perform the requested operation."?
  • Odpowiedz