Wpis z mikrobloga

110 lat temu, 23 marca 1912 roku w Wirsitz (obecnie Wyrzysk w woj. wielkopolskim) urodził się Wernher von Braun. Był on konstruktorem rakiet, mającym olbrzymi wkład w rozwój XX-wiecznej techniki rakietowej.

Jego zainteresowania badawcze już od studiów skupiały się na opracowywaniu i udoskonalaniu rakiet. W 1934 roku, w wieku 22 lat obronił doktorat na Uniwersytecie Berlińskim, a już w 1937 roku został dyrektorem technicznym ośrodka badawczego w Peenemünde. W międzyczasie uzyskał licencję pilota. Podczas II wojny światowej wstąpił do SS. Miał istotną rolę w stworzeniu rakiet V2.

Cieniem na karierze von Brauna, oprócz członkostwa w SS, kładzie się wykorzystywanie pracy robotników przymusowych do budowy rakiet. W produkujących m. in. rakiety dla von Brauna zakładach Mittelwerk życie straciło około 25 000 więźniów obozu KL Mittelbau-Dora.

Trudna jest jednoznaczna ocena roli von Brauna w organizacji pracy przymusowej. Z jednej strony był on architektem niemieckiego programu rakietowego, osobiście nadzorującym również produkcję rakiet i wizytującym obozy koncentracyjne w celu pozyskania więźniów do pracy.

Z drugiej strony z zachowanych dokumentów wynika, że von Braun wstąpił do SS na wyraźną prośbę władz Rzeszy z 1939 roku, a sam pomysł włączenia produkcji rakiet do systemu wykorzystujących pracę więźniów ukrytych fabryk pochodził od Himmlera i Speera. Wizyty von Brauna w obozach sprowadzały się zaś do odbywania osobistych spotkań z więzionymi tam specjalistami, mogącymi pomóc w rozwoju prac nad rakietami, których próbował skłonić do współpracy (bez negatywnych konsekwencji w przypadku odmowy). Jednocześnie nie mógł on nie wiedzieć o tragicznych warunkach pracy więźniów, których w Mittelbau-Dora ginęło co najmniej kilkunastu dziennie. Zachowały się również relacje zlecania przez von Brauna kar cielesnych czy nawet osobistego bicia więźniów, których podejrzewał o sabotaż produkcji. Jednocześnie przez pewien czas von Braun był więziony przez Gestapo, aresztowanie było wynikiem defetystycznej wypowiedzi pod wpływem alkoholu.

Naukowiec został po wojnie przejęty przez Amerykanów i przewieziony do USA w ramach operacji Paperclip, która polegała na pozyskaniu i ewakuacji do Stanów Zjednoczonych czołowych niemieckich specjalistów. W Ameryce Wernher von Braun pracował przy stworzeniu rakiety Redstone, która to była zarówno pociskiem balistycznym, jak i nośnikiem satelitów. Największym dziełem von Brauna była rakieta Saturn V, która wyniosła człowieka na Księżyc. Po wieloletniej pracy dla NASA, Wernher von Braun zmarł w 1977 roku w USA.

Szczegółową ocenę postawy von Brauna w aparacie terroru III Rzeszy przedstawił w artykule "Wernher von Braun, the SS, and Concentration Camp Labor: Questions of Moral, Political, and Criminal Responsibility" Michael J. Neufeld ze Smithsonian National Air and Space Museum, m. in. na podstawie którego powstał niniejszy wpis.

Więcej o pierwszym lądowaniu na Księżycu:
https://wiekdwudziesty.pl/pierwsze-ladowanie-na-ksiezycu/

Na zdjęciu: Dr Werner Von Braun i Dr Kurt Debus, dyrektor Centrum Lotów Kosmicznych im. J. F. Kennedy’ego. W tle rakieta Saturn V. Źródło: NASA, domena publiczna.

Chcesz być wołany/wołana? Zaplusuj wpis z linku:
https://www.wykop.pl/wpis/49848163/σ-ʖσ-taktyczny-wpis-do-wolania-zainteresowanych
____________________________________________________
www: https://wiekdwudziesty.pl
FB: https://www.facebook.com/wiekdwudziestypl/

#historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #kosmos #astronomia #wiekdwudziesty #lotnictwo #iiwojnaswiatowa #fotohistoria #gruparatowaniapoziomu #nasa
wiekdwudziestypl - 110 lat temu, 23 marca 1912 roku w Wirsitz (obecnie Wyrzysk w woj....

źródło: comment_1648069749gdEMGIq63KTeHy1xSetpOH.jpg

Pobierz
  • 23
@nutka-instrumentalnews: tak bardzo bezużyteczne, że jego praca doktorska pt. "Construction, Theoretical, and Experimental Solution to the Problem of the Liquid Propellant Rocket" była ściśle tajna do 1960 roku, a została napisana w ramach grantu sił zbrojnych III Rzeszy. Praca została napisana pod kierunkiem Ericha Schumanna, fizyka, oficera oraz szefa nazistowskiego programu nuklearnego w latach 1939-1942. Von Braun już od studiów był częścią programu broni rakietowej i jądrowej.

@nosacz_ninja: 23 marca
@wiekdwudziesty_pl Jednak bym nie porównywał tych dwóch rzeczy ¯_(ツ)_/¯

Nie chodzi o samą Uchwałę, ale może być wstępem do jakiejś historii stosunków dwóch państw itp. itd., a ty mi tu z jakimś konkursem piosenki wyskakujesz (°°
@komentarze: Co ciekawe jak najbardziej. Bezpośrednio w obszarze techniki rakietowej nie, ale do połowy lat 30' mieliśmy nieźle rozwinięty przemysł lotniczy wraz z zapleczem badawczo-rozwojowym (płat Puławskiego, niezły PZL P.24), później świat trochę odjechał. W zakresie fizyki mieliśmy bardzo dobrą szkołę warszawską, zresztą Józef Rotblat, laureat pokojowej nagrody Nobla, był fizykiem jądrowym pracującym przy projekcie Manhattan.
110 lat temu, 23 marca 1912 roku w Wirsitz (obecnie Wyrzysk w woj. wielkopolskim) urodził się Wernher von Braun


@wiekdwudziesty_pl: Mieszkam w Pile, czyli dość blisko Wyrzyska i nigdy o tym nie słyszałem, co ciekawe na stronie Wyrzyska na wiki też nie ma o tym wzmianki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyrzysk ale już w wersji niemieckiej owszem ( ͡° ͜ʖ ͡°) https://de.wikipedia.org/wiki/Wyrzysk#Pers%C3%B6nlichkeiten Przypadek?
@pogop: po 1945 roku nastała praktyka odcinania się od niemieckich mieszkańców danych trenów, szczególnie na tzw. ziemiach odzyskanych. Ostatnio się to zmienia, np. Gdańsk stara się doceniać dorobek niemieckojęzycznych obywateli z okresu nowożytnego. Są patornami ulic i tramwajów.