Wpis z mikrobloga

Jest tu dużo mądrych ludzi, więc może ktoś wytłumaczy:

Jakie są wady wprowadzenia bardzo wysokiego podatku katastralnego od drugiego i kolejnego mieszkania na osobę?

Czyli singiel kupuje jedno, ubogie małżeństwo jedno, zamożne dwa (po jednym na każdego małżonka) a cała reszta to własność państwa na wynajem (jak w Berlinie). Oczywiście wszelkie fundusze, firmy krzaki i inne również musiałby by odpowiednio wysoko opodatkowane, aby im tym bardziej nie opłacało się kupować.

Ktoś wymieni wady/zalety itp?

  • 20
Jakie są wady wprowadzenia bardzo wysokiego podatku katastralnego od drugiego i kolejnego mieszkania na osobę?


@wqeqwfsafasdfasd: Takie że to jest odzieranie ludzi z prawa własności, odbieranie szans na budowanie wielopokoleniowego bezpieczeństwa nawet nie bogactwa.


Jeśli ktoś narzeka że ludzie lokują (owszem w polsce ślepo i owczym pędem) kapitał w 20 mieszkań to wystarczy pomyśleć w drugą strone - przynajniej to wszystko wybudowano i jest na rynku, prędzej czy później będzie uwalniane
@wqeqwfsafasdfasd: no i przyjmijmy, że mam z żoną dwa mieszkania i nasi rodzice umierają. I nagle z dnia na dzień musimy sprzedać dwa mieszkania, na które nie ma kupców, bo nikt nie chce płacić katastratu albo płacić podatek. Cudowne rozwiązanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Ogau: Ale właśnie tego teraz potrzebujemy - aby ludzie na siłę sprzedawali te "dodatkowe" mieszkania po kosztach najlepiej do Kapitana Państwo ew młodych rodzin. Bez tego serio za 5 lat przy średniej 5k netto kawalerka w dużym mieście będzie zaczynała się od 1mln złotych.....
kawalerka w dużym mieście


@wqeqwfsafasdfasd: i tu jest twój problem. Nie stać cię na kawalerkę w dużym mieście to kup w małym ¯\_(ツ)_/¯

Mieszkanie prawem, nie towarem. Ale tylko mieszkanie w centrum Warszawy! XD

aby ludzie na siłę sprzedawali te "dodatkowe" mieszkania po kosztach najlepiej do Kapitana Państw


@wqeqwfsafasdfasd: taaa, zabrać bogatym, rozdać biednym. To się zawsze dobrze kończy xD Tak czy siak skończy się na tym, że koszty podatku
@wqeqwfsafasdfasd: bo zbyt łatwo rozbijać to tak aby nie płacić takowego podatku. Dodatkowo państwo nie ma powodu aby coś takiego organizować, koszt obsługi byłby droższy niż zysk finansowy. Jak kiedyś by wprowadzili to będzie od pierwszego (patrz inne kraje EU).
@Ogau: Tylko że małe miasta (poniżej 10k) nie oferują absolutnie nic (1 kościół, 2 sklepy i 3 zakłady pracy) a w średnich (10-50k) ceny wcale zbytnio się nie różnią od dużych i wojewódzkich...

Ogólnie jeśli nie przestaniemy pozwalać na zakup mieszkań do trzymania oszczędności i zarabiania, to tylko pogłębimy rozwarstwienie społeczne

Nie chodzi o zabieranie i dawnie - po prostu zakup dużej ilości nieruchomości powinien być nieopłacalny, dzięki czemu ich ceny
a w średnich (10-50k) ceny wcale zbytnio się nie różnią od dużych i wojewódzkich...


@wqeqwfsafasdfasd: bzdura. 30% taniej to jest najmniej w Polsce powiatowej. Wystarczy wejść na otodom i sobie porównać

dziś na mieszkanie za 350k w górę może pozwolić sobie jakieś 5% rodzin


@wqeqwfsafasdfasd: źródło tej statystyki?
@wqeqwfsafasdfasd:

w średnich (10-50k) ceny wcale zbytnio się nie różnią od dużych i wojewódzkich.

W dobrej lokalizacji w mieście 50k rok temu mieszkanie 50m kosztowało 150k. To jest mniejsza kwota niż ta, którą trzeba mieć na wkład własny na mieszkanie w Warszawie więc skoro ktoś chociażby myślał kiedykolwiek o kredycie na mieszkanie w dużym mieście to stać go na mieszkanie w Polsce ale niekoniecznie w centrum Warszawy tylko w mniejszym mieście.
Zobaczysz w środę jak podniosą stopy i nagle się okaże że każdy jest za biedny na kredyt (rób skrina) ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@wqeqwfsafasdfasd: stopy wzrosną jeszcze 2x tyle co do tej pory, a moja rata i tak nie wzrośnie bardziej, niż podwyżki, które dostałem w pracy. I to właśnie na mieszkanie za niewiele ponad 350k ¯\_(ツ)_/¯

No i tak jak myślałem - żadnych statystyk nie ma
stopy wzrosną jeszcze 2x tyle co do tej pory, a moja rata i tak nie wzrośnie bardziej


@Ogau: absolutnie wszyscy w 2008 (w tym ja) myśleli że co roku będą zarabiać +20% więcej, a pracę można zmieniać na zawołanie. Niestety potem wszystko na kilka lat się zamroziło, nie mówiąc o bezrobociu dobitnym do 14%. To zawsze jest niebezpieczne myślenie.
@magicznyfred: nie zrozumiałeś. Te podwyżki wypłaty już miały miejsce. Wiadomo, że lepiej wydawać na siebie czy chować do skarpety, niż płacić do banku, ale takie życie. Pokazuję tylko wykopkowi, że do zesrania się kredytobiorców jeszcze daleko ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wqeqwfsafasdfasd: Taki że katastralny od drugiego i trzeciego mieszkani gówno da. Na dzień dobry rozdzielność majątkowa i małżeństwo może mieć 2 mieszkania bez podatku. Mieszkają z babcią? No to 3 mieszkania. Córka kończy 18-lat, cyk zapisujemy jej jedno. Finalnie ten podatek płaciłaby tak mała liczba ludzi że nie przynosiłby on sensownych dochodów.
Po za tym, jedna nieruchomość? Czyli jak ktoś ma jeden pałac to podatku nie płaci, a jak dwie kawalerki
@wqeqwfsafasdfasd: no i przyjmijmy, że mam z żoną dwa mieszkania i nasi rodzice umierają. I nagle z dnia na dzień musimy sprzedać dwa mieszkania, na które nie ma kupców, bo nikt nie chce płacić katastratu albo płacić podatek. Cudowne rozwiązanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@Ogau: Dałbyś odpowiednio niską cenę to ktoś by kupił. I o to chodzi, taki podatek mógłby REALNIE obniżyć ceny nieruchomości.
Teraz jest
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wqeqwfsafasdfasd: ten podatek ma tyle samo sensu co dekret pod tytułem "nie wolno mieć więcej niż 1 mieszkanie". Gigantyczne problemy z egzekucją i planowaniem czyli to co pisał @Cierniostwor a dodatkowo:
Co z fabrykami i halami? Jak dowalisz za bardzo firmom to nie będzie sensownych inwestycji.
Co z ludźmi którzy mają puste mieszkanie w Polsce a sami mieszkają w innym kraju.
A poza tym ograniczenie zjawiska mieszkania-jako-inwestycji to tylko jedna i
@wqeqwfsafasdfasd: Takie są wady ze mało mieszkań będzie powstawać bo dla wielu potencjalnych nabywców będzie to mało opłacalne (zawęzi sie popyt). Tym samym zasób mieszkaniowy będzie niższy (będzie mniej mieszkań na wynajem np.) niż gdyby takiej regulacji nie było.