Wpis z mikrobloga

Mirki, czy ktos z Was przerabiał migracje do USA poprzez rekrutacje wewnetrzna w swoim korpo? Chciałbym wyemigrować do stanów i popracować tam parę lat. Obecnie pracuje jako project menago w amerykańskiej korporacji, która ma w Polsce oddział.

Jak chodzi o oferty pracy to tam gdzie celuje, jest ich dosyc sporo dla ludzi z moim expem, natomiast zastanawiam sie jak temat ugryzc od strony legalnosci pracy tam. Opcje, ktore przychodza mi do głowy to:
1) Probowac przekonac moja firme, zeby zasponsorowała mi wize i przeniesc sie w ramach rekrutacji wewnetrznej?
2) Starac sie wylosowac zielona karte, ale wtedy dopiero 2024 byłoby możliwe przenieść sie do USA (losowanie w 2023 w maju)
3) Pojechac tam w ciemno na ruchu bezwizowym (90 dni), na miejscu szukac pracy i sponsora wizy pracowniczej?

Jak chodzi o opcje 1 to pewnie wszystko zajmie minimum 6 miesiecy i troche bede uwiazany do jednej firmy, ale to najpewniejsza opcja o ile w ogole moja firma bedzie chetna.
Opcja 2 to raczej malo realny scenariusz, ze akurat wylosuje zielona karte a nawet jesli tak to jest najbardziej odlegly termin.
Opcja 3 - zastanawiam sie czy w ogole ktos rozwazy moja aplikacje na ruchu bezwizowym.

#korposwiat #emigracja #usa #stanyzjednoczone
  • 6
@NajsrozszyTrzpien: Dzięki, im więcej czytam, tym widzę, że legalna emigracja do USA to trudny i biurokratyczny temat. Opcja nr 1 ma dla mnie ta wade, ze nie bede mogl zmienic pracodawcy po roku/dwoch z tego co czytam.
Co do opcji nr 3 - to odpada ze wzgledu to, ze zadna firma nie spojrzy nawet na mnie, bedac na miejscu, bez zielonej karty czy o cos innego?
@tofu2: bez wizy pracowniczej mozesz sobie zbierac owoce, pracowac na budowie i tym podobne. Zapomnij o jakiejkolwiek rozsadnej pracy. I duzo problemow dnia codziennego pewnie tez (SSN, prawo jazdy, itp).

Opcja numer 1 jest jedyna tak naprawde o ile nie jestes swiatowej klasy specjalista (wiza O-1). Wiza H1 to tez jest loteria i losowanie jest raz do roku. Nikt nie bedzie tyle czekal na Ciebie.
@tofu2: Sponsorowanie wizy przez firmę to nie jest tani temat, musiałbyś czymś się wyróżniać. Chyba, że masz po prostu w porządku szefa.
2). Jest to najbardziej obiecujący sposób, ja wziąłem udział dla beki i wygrałem za pierwszym razem.
3). Da się ale nie będziesz mógł pracować w swojej branży będąc w USA nielegalnie.