Wpis z mikrobloga

strasznie smutne jest to, że tak słabo zarabiacie, że przejmujecie się podwyżka o 800zl, jednak te statystyki biku były prawdziwe, Polacy to biedny narod

@muadib pokaż swojemu tacie to co napisałeś, może jeszcze jest czas aby pogodził się z tym że ma syna debilną który #!$%@? mu biznes.
Spytaj się Amerykanina czy Niemca czy 200 euro/USD to mało czy dużo. Czy wolałby mieć czy ich nie mieć.
Każdy normalny człowiek wolałby mieć
to głupio robią, bo powinni spłacać kredyt asap...


@Nieszkodnik: a niby dlaczego? Nie sztuką jest spłacić kredyt i się wyzerować z oszczędności. Trzeba mieć poduszkę finansową.

Poza tym życie nie polega tylko na spłacaniu rat i liczeniu czy aby za dużo się nie straciło na odsetkach. Jeśli będę miał do wyboru np. przeznaczyć 5k na nadpłatę lub na jakąś podróż to przeznaczę to na podróż mimo, iż ekonomicznie nie będzie mi
@vorio: Ale wiesz że można w każdym momencie to zrobić?
Ja tak zrobiłem. Miałem pół roku na zmiennych i zatrzymałem na stałe po pół roku.
Minus że dodają ci około +1% więc jest taki hazard o ile podniosą. Teraz raczej się średnio opłaca.
@vorio: Ale niskie stopy były i po pierwszych podwyżkach, trzeba było zmienić na stałą. Ja zmieniłem zbyt późno i jestem trochę stratny bo zamiast 4 lub 4,5% mam 5,7% (w sumie mogło być 5.1% ale nieporozumienie). I mi rybka, a stopy w okolicy 10% raczej prędzej czy później zobaczymy.

Przemyśl zmianę na stały, zawsze potem możesz refinansować kredyt, a przynajmniej oszczędzisz sobie problemów teraz.
@vorio: ja rozumiem, że nie da rady odlozyl pol bańki na fajne mieszkanie natomiast miec w oszczednosciach 5 tysiecy i brac kredyt na półmilionowe mieszkanie to czysta glupota. Znam ludzi którzy przy 0 stopach brali pożyczki zeby miec na wklad wlasny. Teraz maja do spłacenia dwa kredyty z czego jeden podwojnie.
Niestety, ale nikt tych podwyzek nie zapowiadal, a juz na pewno nie w momencie jak bralem kredo


@vorio: wykop już od września huczał że zaraz będą musieli podnieść stopy, trzeba było wtedy zmieniać. Do tego co najmniej od roku były ogłoszenia społeczne w radiu i telewizji ostrzegające przed kredytami.
a co jak stopy spadna? Bank glupi nie jest i pewnie policzy mi z hipoteza kolejnych wzrostow stop, dryfuje z falą ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@vorio: No jakbyś wziął przy zerze to być miał 99% szans że ci tak mocno nie spadną.
Teraz to loteria.
A stałe da się zmienić na zmienne w dowolnym momencie zmieniając np bank ale trzeba nową umowę podpisywać upierdliwe.
@markhausen: ty juz wiesz co bedzie za 30 lat mordo? ;p mając te pieniądze tu i teraz mozesz inmi zarządzać i masz duzo większe mozliwosci. Majac kredyt na 30 lat jestes #!$%@? przez 30 lat jak niewolnik ktory musi odpracować Pana. Ktoś kto brał kredyt np. w 2011 roku. ledwo 11 lat temu, spokojne super czasy. A dzis co? Pandemia, wojna, wszystko w góre a pis robi socjalizm. A to 1/3
@Kruper: @maczeta31: oba poszły w górę
Ogólnie nie wiem czy to była wina banków czy państwa. Znam ludzi, którzy pracując w Lidlu wzięli 500k. Na tą chwilę ciągną jakos, wydając lwia część na kredyt. Ciekaw jestem kiedy ludzie zaczną się poddawać, bo na tą chwilę większość walczy. Jakoś dziwnie mi się zdaje, że będziemy mieli Szwecję u siebie i te kredyty zostaną rozłożone na 60 lat
@vorio: mi weszło z początkowych 2.5k na prawie 3.5k, kredyt na 20 lat, WIBOR 3m. Na razie bufor jest spory (zdolność mam taką że dostałbym kredyt na 5k miesięcznie), ale w portfelu smutno. Jeżeli dojdzie do tych 5k to trzeba będzie się zastanowić nad zamianą na 30 lat, tylko to też nie jest jakieś super rozwiązanie.
@sarvel: ja też :D ale puki co to tylko około 22 % zarobków puki co. Gorzej będzie jak wejdzie na 50% lub wincyj to wtedy #!$%@? ale wydaje mi się, że to jednak nie tylko ja będę miał problem i w sumie to wtedy chyba będą zamieszki. Bo jak mi skoczy jeszcze o 130% to takiemu tobie z 2200 na 4400 to wtedy będzie kiepsko.

U mnie :20% i 5k to