Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 28
Mirki mam problem. Z nowej instancji (ma niecały miesiąc) , w domu jednorodzinnym, z zimnej wody po nocy przez 3 sekundy mam strzały żółtej wody. Potem leci normalna czysta woda. Na moje oko gdzieś w układzie dochodzi do reakcji i odkłada się rdza.
Na cieplej wodzie jest jeszcze gorzej bo żeby poleciała w miarę czysta woda trzeba zlać z wiadro wody.

Hydraulik na razie radzi przepłukać zbiornik na ciepłą wodę. Z zimna nie wie, szuka przyczyny bo oczywiście nigdy się z tym nie spotkał a niby 20 lat w zawodzie ( _)

Woda jest z wodociągów.
Schemat instalacji:
Wodociąg -> 3x filtry sznurkowe > stacja uzdatniania -> rozdzielacz -> kran

W instalacji mam stosowane kształtki ocynkowane, miedziane oraz rury pe.

#budujzwykopem #hydraulika #instalacjesanitarne
Pobierz
źródło: comment_1649312578ywdMoS2XEXYYXRRZ3E2dfn.jpg
  • 74
Tak jak wcześniej pisali na ciepłej wodzie użytkowej nie może być stalowych kształtek i to zarówno ocynkowanych jak i czarnych. Kształtek czarnych stalowych używa się np. do wody ciepłej technologicznej między piecem a wymiennikiem . Ocynk tylko do wody zimnej się nadaje
@losbaltica tutaj chodzi o podlaczenie. Jezeli rury sa niedawno polozone to bardzo czesto podczas instalacji zlega się w nich piach, ktory był podczas kopania. W przypadku nowych odnog podobnie. Jezeli natomiast nie ingerowaly koparki, to prawdopodobnie w nieuzywanych wczesniej fragmentach byla rdza i woda wyplukuje :)
@losbaltica: #!$%@? złączki ocynkowane. W filmiku zapodanym powyżej masz przykład kształtek, które najprawdopodobniej żadnej normy nie spełniają w praktyce. Oczywiście to hipoteza, ale sądząc po tym ile różnych materiałów zastosował na instalacji to albo leciał po taniości co miał pod ręką w hurtowni najtaniej albo to co mu zostało po rozebranych poprzednich instalacjach. Cholera też wie czy nie poszedł po bandzie i nie dał gdzieś również miedzi, nie wiadomo co siedzi
@losbaltica nie wiem jaka tam jest instalacja. W teorii jeżeli jest lekka rdza to biezaca woda powinna ja usunac. Na razie warto przeplukiwac i zobaczyc jak to wygladac bedzie tak mnoej wiecej po 5 lub6 tygodniach
tutaj chodzi o podlaczenie. Jezeli rury sa niedawno polozone to bardzo czesto podczas instalacji zlega się w nich piach, ktory był podczas kopania. W przypadku nowych odnog podobnie. Jezeli natomiast nie ingerowaly koparki, to prawdopodobnie w nieuzywanych wczesniej fragmentach byla rdza i woda wyplukuje :)


@Dariel: No ale OP zapodał foto gdzie spuścił wodę bezpośrednio z przyłącza i leciała przejrzysta. Poza tym to przed oddaniem się ją płucze i robi test
@losbaltica: Według mnie jedyna całkowita wymiana wszystkich elementów ocynkowanych na mosiężne pomoże, bo niedługo będziesz miał większy problem -> zalanie. Aczkolwiek najlepiej wynająć innego instalatora żeby na to spojrzał okiem na miejscu :) Możesz dla testu sprawdzić te elementy jak wyglądają w środku.

A tak poza tym to w warunkach technicznych masz w takich sytuacjach zapis: https://architektura.info/prawo/warunki_techniczne_budynki

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1 z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych,