Wpis z mikrobloga

Mirasy, potrzebuję zrobić stalowy stół roboczy z blatem MDF, 180x180cm. Obciążenie stołu do 300kg. Dolny blat na podręczne narzędzia. Jakie profile i kątowniki będą optymalne (wolę z zapasem, ale bez przesady też, bo szkoda kasy).

Aktualnie:
- ramy: 30x30x3
- poprzeczki 30x30x3
- nogi: 60x60x6

Wystarczy, przesadziłem? Wiem, że nie ma czegoś takiego jak zbyt masywny stół roboczy, tutaj mam 65kg stali + blaty. Zastanawiam się czy ta dolna półka nie mogłaby być np. z 30x30x2, zawsze to kilka zł w kieszeni. Wolałbym uniknąć 5 nogi po środku.

#spawanie #spawalnictwo #diy #stolarstwo #pytaniedoeksperta #pytanie
GryzeKisiel - Mirasy, potrzebuję zrobić stalowy stół roboczy z blatem MDF, 180x180cm....

źródło: comment_1649326313JcbBlmZDrekWw1r5ltkeRM.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: Nogi to ja bym zrobił z jakiejś grubościennej rury fi 60 np, albo jakiś ceownik hutniczy 65, rama góra i dół jakiś kątownik hutniczy np. ten 60x60x6, reszta wg. uznania. Na blat to najlepiej grube dechy i na to cienka blacha, bo jak przymocujesz imadło, albo jak przywalisz młotkiem?
  • Odpowiedz
@speedygonzales1: to jest stół na frezarkę, nie będę tam walił niczym :D Obok kawałek miejsca na położenie czegoś itp.

Mówisz że na ramy lepszy będzie kątownik niż profil zamknięty?

Nogi chciałbym mieć kwadratowe, kwestia wizualna tylko i wyłącznie xD
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: Jak to ma być stół pod frezarkę to ja robiłbym z czegokolwiek co mam pod ręką + złom. Główną ramę zrób masywniejszą, a półkę pod narzędzia z czegokolwiek. Kątownik też tańszy jest od kształtownika, a taki 60x60x6 to już kawał grubej stali. Wytrzyma spokojnie.
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel jedź na duży skup złomu i kup co będą mieć. Duże oszczędności i często fajne materiały. Ja ostatnio wielki wózek lakierniczy uspawalem ze złomu za 200zł.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@GryzeKisiel: jak frezarka waży tylko 60kg to nogi w tym przekroju mozesz spokojnie wykonać z profila o ściance 2mm, jak wymagasz większej sztywności to 3, maks 4mm. Serio, nie musisz aż tak szaleć
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: Na nogach z blachy 6 mm to Ty bedziesz mógł lokomotywę postawić. W regałach magazynowych, na które wchodzi po 3-4 tony stosuje sie blache 1,5 - 2 mm dla nóg z profilu zamkniętego. W przypadku kątowników 1,5 mm można wrzucić 1,5 t. Dla Twoich potrzeb to będzie lekki stoliczek, całą konstrukcję możesz spokojnie zrobić z blachy 2 mm, profil zamknięty dla lepszej sztywności, ale z kątowników też może być na
  • Odpowiedz