Wpis z mikrobloga

Mirasy, czy ktoś jest w stanie polecić lepszy (w podobnych pieniądzach) statyw z głowicą kulową niż ten poniższy?

https://www.cyfrowe.pl/statyw-gitzo-gitzo-zestaw-traveler-gt1545tigh1382tqd-p.html

Szukam czegoś do astrofotografii, fotografii krajobrazowej i ew. okolicznościowej typu śluby, wesela, bankiety (ale póki co nacisk na dwa pierwsze tematy).

#fotografia #foto #astrofoto #astrofotografia #statyw #statywy wołam też #aparat #aparaty oraz #sonyalpha bo pod A7IV szukam
  • 13
@kuta_senator: jeśli coś z zakresu 200-600 mm to już lepiej inwestować w montaż, niż w statyw, do krajobrazu wystarczy dobry statyw za 1000-1500 (nawet Polskiej firmy Genesis Gear C3 polecam, korzystam i się spisuje). Powyżej 100 mm wychodzi Ci mało czasu na ekspozycję. Pamiętaj o zasadzie 600, podziel 600 przez długość ogniskowej i osiągniesz bezpieczny czas naświetlania, aby gwiazdy nie wyszły poruszone (przez naturalny obrót Ziemi). Okaże się, że przy 600mm
@iErdo: ok, to mi dużo wyjaśnia :) dziękuję :) Tak naprawdę astro to bardziej mnie ciekawi, a jeśli chodzi o zarabianie (a do tego przede wszystkim chce kupić statyw - powinienem to zaznaczyć w 1. poście) to właśnie fotografia okolicznościowa przede wszystkim a także krajobrazy i portrety.
@kuta_senator: do portretów tak naprawdę nie potrzebujesz statywu, i tak trzeba zawsze robić fikołki z aparatem, no chyba, że portrety studyjne, to wtedy jak najbardziej. Natomiast do krajobrazów szukasz dobrze, pamiętaj, aby był lekki i mobilny, zwłaszcza w górach to ważne ;p Coś co na płaskim jest lekkie przez godzinę w górach jest ciężkie w pół godziny xd
@iErdo: tak tak, o portretach to wspomniałem w kontekście tego w co celuje zarobkowo gdzieś tam ;) Wiadomo, że to się z ręki głównie robi lub ew. właśnie studyjnie, jak wspomniałeś :) Tak, kryterium wagi jest jednym z ważniejszych, obok stabilności ;) Rozważałem jeszcze właśnie Peak Design wspomniany wyżej przez Ciebie, jednak przegrał kilkoma cechami w suchych matematycznych porównaniach.
@kuta_senator: Do astrofoto Berlebach Report 112 albo 212, wrzucasz na niego jakiś lekki montaż i spokojnie focisz na ogniskowych do 200-300 mm. Do krajobrazów i zdjęć okolicznościowych Manfrotto MT055XPRO3 z głowicą kulową BHQ3, do tego jakaś fajna głowica z podziałką do panoram/mozaik (np. Sirui L-20S). Cały ten sprzęt razem wzięty kosztuje mniej, niż ten statyw od Gitzo, który zalinkowałeś.
@namrab: miałeś może okazję jakoś porównać stabilność i ogólną jakość statywu MT055XPRO3 względem tego co ja zalinkowałem? Dodatkowo, głowica kulowa jaką znajduję do niego to BHQ2 a nie 3, chyba, że źle szukam albo miałeś właśnie na myśli wersję 2?