Wpis z mikrobloga

@nowy_ja czemu skasowałeś ten komentarz, w którym napisałeś, że banki centralne są w dupie?

To był bardzo wartościowy komentarz, więc spróbuję go odtworzyć:
Aktualnie banki centralne są w dupie - koszt obsługi długu znacznie wzrasta.
Z drugiej strony bardzo wysoka inflacja, która może bardzo łatwo przerodzić się w skokową w stylu 10% -> 12% -> 15% -> 20% -> 30% (w sumie to już się dzieje).

Banki centralne doprowadziły się za pomocą swojej idiotycznej polityki monetarnej w ślepy zaułek - nie mogą już się ratować obniżając stopy i drukując na potęgę (bo hiperinflacja). Do tego rządy państw mają coraz to droższą i droższą obsługę długu - w Polsce jest to już 6.2%!!! Link

Takie są konsekwencje beztroskiego odpalania drukarek - bo kto mógł przewidzieć, że stworzenie kilkuset miliardów dolarów/euro/złotych bez żadnego pokrycia w towarach odbije się na inflacji? xD

Wystarczyło podczas pandemii pozwolić na kryzys.
Pandemię zadrukowano.
Teraz też będzie kryzys, tylko o wiele wiele gorszy. Ekonomii nie da się oszukać. Można co najwyżej na kilka lat zadrukować problem.

#nieruchomosci #ekonomia #gielda #gospodarka #inflacja #stopyprocentowe
  • 9
@haha123:

Aktualnie banki centralne są w dupie - koszt obsługi długu znacznie wzrasta.


Po części dlatego bo banki centralne przestają ten dług skupywać

Teraz też będzie kryzys


pomijając płaską krzywą rentowności w wielu krajach nie wiem co cię skłania do stwierdzenia, że ten kryzys już będzie teraz

Ekonomii nie da się oszukać. Można co najwyżej na kilka lat zadrukować problem.


Dobra ale co spowoduje tą recesje, jaki faktyczny problem został zadrukowany?
@WarolKajtyla: https://www.wykop.pl/link/6606239/deutsche-bank-przewiduje-recesje-w-usa-w-2023/

Jak chcesz niby zatrzymać dwucyfrową inflację bez recesji?

Jeszcze się pytasz co zadrukowano? xD a chodziłeś do roboty podczas pandemii czy nie? xD

Bo mi i moim znajomym przez wiele długich miesięcy płacono za nic. Mam rodzinę w Niemczech - to samo, kilkumiesięczne wakacje za wydrukowane puste pieniądze. Powiedz mi - ile w tym czasie powstało produktów, aby pokryć świeżo wydrukowane papierki?
Wystarczyło podczas pandemii pozwolić na kryzys.


@haha123: w 2015 już było słabo, paru normalnych ludzi nie wyobrażało sobie UJEMNYCH stóp. A jednak wprowadzono ten absurd, żeby to dalej dryfowało.

Na całym świecie szambo wybija.
Wystarczyło podczas pandemii pozwolić na kryzys.

Pandemię zadrukowano.

Teraz też będzie kryzys, tylko o wiele wiele gorszy.


@haha123: czy ja wiem czy będzie gorszy? Kryzys podczas pandemii byłby gwałtowny i cholernie głęboki bo byłby sterowany paniką i zwijaniem gospodarki, ludzie żyjący w strachu przestaliby kupować, konsumpcja poleciała by na pysk ogólnie to armageddon porównywalny z paniką w 2008 gdy gospodarka się zwijała i nikt nie wiedział gdzie jest tego koniec.

A
@haha123: wzrost inflacji był skutkiem nałożenia się niskiej bazy i głupiej polityki komunikacyjnej. "Szkolny błąd", "transitory" i "German VAT" będą w podręcznikach. Kryzys będzie mniejszy niż byłby pandemiczny, tutaj zgadzam się generalnie z @gatineau. Tak, oczywistym błędem było niepodnoszenie stóp w Europie w 2019, oraz na prawie całym świecie wiosną 2021. Wejdzie wysoka baza, inflacja spowolni do jednocyfrowych poziomów. W USA już nie tylko biedni ograniczają konsumpcję, bogaci też, więc