Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery

Jako że ostatnio prawdopodobnie mój wiatraczek z CPU dokonał żywota, to chciałem go wymienić. Zdejmowanie chłodziarki (Wraith Prism) skończyło się zdjęciem jej razem z procesorem.

Ale prawdziwy problem był później - jak żyje nie widziałem tak zapieczonej pasty, na zdjęciu jest widoczny efekt już po tym jak próbowałem ja rozpuszczać izopropanolem, próbowałem też rozgrzewać suszarką i odcinać pastę nożem do tapet - nicholery. Idzie zarysować krawędź pasty i nic więcej.

Są na to jeszcze jakieś magiczne sposoby na to, czy zostaje mi serwis?
źródło: comment_1650190243OvXzpbjEzZvDEyGElrQoaM.jpg
  • 88
@Khaine: Miałem kiedyś podobną sytuację w bardzo starym sprzęcie.
Procesor nie chciał się odkleić od chłodzenia, a że to jakiś szrot był to nic się nie stanie jak uszkodzę.

Poradziłem sobie młotkiem i śrubokrętem - procesor został trochę uszkodzony IHS - dało się przeżyć,
Ale za to chłodzenie miało tak masakryczne rysy, że nie użyłbym go ponownie.

To był jakiś złom z 2000 roku, także ten.

Moja rada na następny taki
@Migfirefox: od nowości nie wymieniana, z 3-4 lata max. Czyli teoretycznie bez mega tragedii, już wymieniałem po takim czasie i nigdy nie było aż tak.

Wraith ma chyba strasznie mocny docisk.
od nowości nie wymieniana, z 3-4 lata max


@Khaine: oryginalna pasta na fabrycznych chłodzeniach AMD jest dramatycznie kiepska i już po roku (!) nadaje się tylko do wymiany.

Podgrzej solidnie cooler (nie będzie przesadą do 60-80 stopni), tak żeby stara pasta chociaż trochę się zmiękczyła i próbuj kręcić prockiem lewo-prawo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Khaine: Miałem lata temu taka przygodę z amd. Procek przeżył demontaż, straty nieodwracalne to przecięte ścięgno w palcu wskazującym. Użyłem noża :/
@ciasteczkowy_otwur: To już nie te czasy kiedy filmy HD były mocno prądożerne, jak ktoś już wspomniał - lepiej Prime95, chociaż według mnie to i dłuższe podgrzewanie suszarką na maksymalnej prędkości powinno z czasem pomóc, ale do tego trzeba być cierpliwym i dosyć delikatnym(próbować kręcić prockiem we wszystkie strony i z czasem puści)
@Heheherbatniki: Tak tak, a potem krzyk i płacz, bo mi się gra przycina bo procesor osiąga 90*C w kilkanaście minut.

Wszędzie zalecane przez serwisy i prywatnych ludzi jest wymiana pasty raz na rok, półtorej.
Randomowa zielonka z łykopu
- Yyyy yebać raz na 5 lat bedzie gites
@Heheherbatniki: mówisz o intelu, który produkuje procesory, które wyginają całe MOBO albo same procesory po zamontowaniu chłodzenia.

O tym samym intelu, który nie widzi problemu w tym, że płyta główna wygląda jak banan po ich produkcie?
Nie rób z nich bożków wszechwiedzących już i usuń konto zielonko ()
@Heheherbatniki: dodajmy że intele się mocniej grzeją. Tam bodaj pod spodem miałem Gelid GC Extreme. Wraith Prism to niezły cooler jak na stocka, ale fabrycznej paście to nie ufałem xD

Nigdy nie miałem problemów z temperaturami, nawet jak pasta zmieniła się w zaprawę murarską xD
@Heheherbatniki: oddam #!$%@? do serwisu, #!$%@? z tym. Będzie na następne minimum 4 lata znowu. Pewnie mają tam narzędzia specjalne do tego już.

Chociaż może da się na allegro kupić takie rozpuszczalniki?
@Uprzedzenie: sam składałem, mówię że tam Gelid jest pod spodem. Izopropanol to rozpuszcza, ale nie mogę się dostać w tę szczelinę pomiędzy radiatorem a CPU o szerokości 4 atomów.