Wpis z mikrobloga

#oze #majsterkowanie #budujzwykopem

Ci którzy obserwują moje wysrywy na moi tagu #konstruktorelektrykamator to wiedzą że kombinuję z nietypowym układem podłączenia #pompaciepla. A mianowicie chodzi o te 800mb PEXa na dachu .
Udało mi się wszystko spiąć do kupy i uruchomić to. Mimo niezbyt przychylnej pogody (16stC odczuwalnej i takie sobie słońce) efekty już są całkiem ciekawe. Wszystko wytłumaczę w dalszych postach.
Tak prezentuje się kolektor z podpiętymi rurkami, przepływ glikolu na poziomie 2-2,5l/min na pętlę.
bambus94 - #oze #majsterkowanie #budujzwykopem

Ci którzy obserwują moje wysrywy na...

źródło: comment_1650216467JT74pi2YlvdomOZbY3UAbX.jpg

Pobierz
  • 39
@bambus94: Glikol jest rozrobiony na ok -27stC, wg moich danych przy 10stC taki glikol ma ok 1055kg/m3, 3445J/kgK czyli przy 8 sekcjach po 2l/min daje to 0,266l/s (rotametr może oszukiwać) czyli ok 0,281kg. Uwzględniając dT i ciepło właściwe daje to 4,55kJ/s czyli 4,55kW mocy grzewczej. Gdy słońce troszeczkę wychylało się z za chmur potrafiło dobić z dT do ok 10K czyli blisko 10kW mocy cieplnej.
COP PC znacząco skoczy przy takim
@bambus94: To co robisz wydaje się mieć sens. Szanuję jak #!$%@?, takich ludzi właśnie nam potrzeba, myślących niestandardowo :-)

Przyszło mi do głowy pewno usprawnienie - bufor 1000l robiący za dolne źródło, bufor grzany kolektorami słonecznymi :) Podejrzewam z że dzięki temu udałoby się więcej ciepła odebrać ze słońca i zmagazynować niż bezpośrednio z kolektora
@robertx: Jest to jakiś pomysł, ale wymaga zbiornika 1000l i miejsca na niego. Już teraz jest 300l CWU, 500l CO, PC, 200l hydrofor i jeszcze zmiękczać i mało miejsca się robi.
Ale twój pomysł może uda się zrealizować. Bo lustro wody jest na ok 14-15m więc te pierwsze 15m ziemi które jest stosunkowo suche będą w lato nagrzewane przez ciepły glikol z dachu. Później na początku sezonu grzewczego (jesień) będzie można
@bambus94: A tak czysto teoretycznie jakby nie robić w ogóle dolnego źródła tylko sam bufor ogrzewany kolektorami/drewnem albo nawet na bezczelnego prądem w drugiej taryfie i podłączysz to go jako dolne źródło? Do pompy wpływa woda w temperaturze powiedzmy 45 stopni.

Miałoby szansę coś takiego w ogóle działać?
@robertx: Na #!$%@? grzać bufor prądem żeby potem zasilić tą wodą PC? Bez sensu. Sensem PC jest to że bierze ciepło z otoczenia, a nie z prądu. Dlatego minimum to powietrzna żeby to miało sens. Te rurki na dachu kosztowały wraz z rozdzielaczem i izolacją ok 2,5tys PLN. Ale wymusiły też glikol o większym stężeniu.

Narysowałem schemat tej instalacji.
bambus94 - @robertx: Na #!$%@? grzać bufor prądem żeby potem zasilić tą wodą PC? Bez ...

źródło: comment_1650221503yC7cHzDUZ125VyucgIH2Vt.jpg

Pobierz
Przyszło mi do głowy pewno usprawnienie - bufor 1000l robiący za dolne źródło, bufor grzany kolektorami słonecznymi :) Podejrzewam z że dzięki temu udałoby się więcej ciepła odebrać ze słońca i zmagazynować niż bezpośrednio z kolektora


@robertx: znowu skala Ci się kłania

"projekt einstein drewnica"

google pomoże rozszyfrować hasło
@robertx: @Bad_Wolf: Zrobiłem sobie kiedyś kalkulator bufora w postaci ogromnego zbiornika pod budynkiem. I trzeba by zrobić ok 300m3 zbiornik, zaizolować ściany i górną przegrodę izolacją 30cm. Trzeba by w lato nagrzać taki zbiornik za pomocą PC albo kolektorów do 85stC żeby przez kolejne pół roku jedynym pracującym elementem w instalacji były pompki obiegowe i siłowniki zaworów.
@bambus94: Masz bardzo fajny pomysł i fajnie, że go realizujesz :-) Też kombinowałem na papierze z "buforem" pod ziemią i grzaniem go w lato kolektorami ale wyszło na to, że potrzebowałbym kupić izolowaną cysternę i przerobić ją na bufor ( ͡º ͜ʖ͡º)

A w moim teoretycznym zapytaniu załóżmy, że bufor dogrzejmy drewnem do tych 45 stopni. Jeśli podłączymy go do pc jako dolne źródło to co
@robertx: Ale po co używać PC do tego? Skoro masz wodę 45stC to wystarczy tylko pompka obiegowa i zawór 3D mieszający i już masz gotowy układ. PC dołoży wtedy tylko tyle mocy cieplnej co sama weźmie elektrycznej.
AAA, i najważniejsze. żeby PC działała to musi być jakaś różnica temperatur. Bo jak będziesz miał w DZ 45stC (bufor) a w GZ 35stC (podłogówka) to będziesz miał całkiem odwrotny obieg czyli będzie to
@bambus94: No bo mając 45 stopni w dolnym źródle (buforze) chciałbym mieć 55 stopni w drugim źródle (np drugim buforze).
Dobrze ogarniam, że w takiej sytuacji cop poszybuje w kosmos?

Pompy ciepła to zajebiście ciekawe urządzenia, jeszcze nie zgłębiłem w 100% jak one działają stąd też moje pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@robertx: Wtedy tak, COP poszybuje w kosmos. Wzór masz wyżej. Ale gdzie jest sens? Bo te dodatkowe dT 10K to i tak będzie pochodziło z energii elektrycznej pobranej przez PC. Czyli równie dobrze można dać grzałkę. Będzie prosto i niezawodnie.
COP liczone na szybko 15,9, ale realnie ciężko przekroczyć 10.
@bambus94: Rurki pod ciemną blachą zamiast typowego kolektora do grzania wody to świetne rozwiązanie, ale nie bardzo rozumiem jaki sens miałoby łączenie tego z pompą ciepła, nawet gruntową, gdy mając tak wysokotemperaturowe źródło możesz je bezpośrednio pompować w podłogę lub płaszcz wodny zbiornika na CWU.