Wpis z mikrobloga

Tego dnia w Rzymie

Tego dnia, 753 p.n.e. – Romulus i Remus założyli Rzym. Był to także początek rachuby kalendarza rzymskiego Ab Urbe Condita (data tradycyjna).

https://imperiumromanum.pl/tego-dnia-w-rzymie/#21-4

#antycznyrzym #imperiumromanum #tegodniawrzymie #wydarzenia #gruparatowaniapoziomu #historia #tegodnia #tegodniawrzymie #ancientrome #rzym #ciekawostki #venividivici #liganauki
  • 19
@IMPERIUMROMANUM Masz może jakieś informacje odnośnie tego jak mogły wyglądać tereny Rzymu (miasta) przed tradycyjną data założenia miasta? Według poniższego filmu w 760 pne Rzym miał już około 13 000 mieszkańców, w komentarzach wywiązała się dyskusja, że według jakichś nowych odkryć archeologicznych, miasto jest starsze o jakieś 300 lat niż tradycyjnie się uczy.

https://youtu.be/FJi5LcWpznw
@bn1776:
więc tak - jest całkowicie pewne, że osada na miejscu Rzymu istniała już odpowiednio wcześniej tj. przed 753 r pne. Raczej nie odbiegała początkowo od innych tego typu osiedli w środkowej italii. Nie jestem jednak przekonany (bez zaglądnięcia do litaratury) co do 13 k mieskańców. Ogólnie do pewnego momentu w samym osiedlu Latynów (z którego potem powstał rzym) nie było nic nadzwyczajnego.
@eaxene
Wydaje mi się właśnie to 13k mieszkańców dosyć sporą liczbą, tym bardziej z filmu wynika, że to 3 największe miasto w tym okresie,

Poza tym wydaje mi się, że miasto które mogloby się pochwalić dłuższym istnieniem przed oficjalnym założeniem przez Romulusa też nie wymazaloby ot tak kilkuset lat historii, dlatego dziwne mi się wydawało na tym filmie, że Rzym pojawił się tam znacznie wcześniej i jest już dużym miastem w 760pne,
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: @IMPERIUMROMANUM: Badania archeologiczne dowiodły, że na Palatynie 730-720 p.n.e (dokładne datowanie jest możliwe dzięki znalezionej greckiej ceramice) powstała ogrodzona murem osada, której kontynuację stanowi Rzym. Szczególnie interesujący jest ten mur. Z obronnego punktu widzenia nie miał on żadnego sensu, musiał odgrywać więc rolę symboliczną - stanowić rytualną granicę (pomerium), oddzielająca społeczność od świata zewnętrznego. Potwierdza to rzymską tradycję, która za początek Rzymu, uznawała wytoczenie jego pomerium na Palatyni przez
@Agathokles dzięki, za tak dodane wyjaśnienie,
Zaskoczyło mnie to, że sabinowie byli osadą zamieszkującą inne wzgórze rzymskie, do tej pory wyobrażałem sobie to jako dwie oddalone od siebie osady,

Jeśli tradycyjna data założenia miałaby się pokrywać z wytyczeniem tego muru na palatynie, a sama osada na palatynie istniała już wcześniej to może ta informacja o 13k mieszkańców terenu Rzymu w około 760pne nie była tak przesadzona jeśli na innych wzgórzach istniały podobne
@bn1776:

Zaskoczyło mnie to, że sabinowie byli osadą zamieszkującą inne wzgórze rzymskie, do tej pory wyobrażałem sobie to jako dwie oddalone od siebie osady,


Pewnie zmyliło Cię to, że Sabinowie zamieszkiwali też Apeniny. Natomiast tradycja rzymska mówi o synojkizmie między osadą na Palatynie, a sabińskim osiedlem na Kwirynale. Cała legenda idzie mniej więcej tak, że założona przez Romulusa osada na Palatynie nie posiadała wystarczającej liczby kobiet. Postanowiono je więc porwać z