Wpis z mikrobloga

siema, tak się zastanawiam, czy jest już jakiś tool który pozwoli mi zautomatyzować cały proces instalacji+konfiguracji distro? Przykładowo wpinam USB Sticka do lapka, odpalam skrypt i za godzinę wracam i widzę ekran logowania, wszystkie dotfiles są na swoim miejscu i jest skonfigurowany LUKS na partycji /home. Czytam o #nixos NixOS, ale nie wiem, czy to jest właśnie to rozwiązanie. Kojarzy ktoś coś takiego?
Próbowałem prosty skrypt napisać do instalacji archa, ale niestety mam problem z chrootowaniem się i pomyślałem, że poszukam czegoś gotowego.

#linux #archlinux
  • 6
Czytam o #nixos NixOS, ale nie wiem, czy to jest właśnie to rozwiązanie. Kojarzy ktoś coś takiego?


@TMBRK: NixOS to całe distro które jest konfigurowane tak jak je zadeklarujesz ale to się liczy bardziej instalacji pakietów i konfiguracji systemu niż np ruszania katalogu użytkownika.

A ak ogólnie to różne distra mają różne rozwiązania. Debian ma debbostrap. Fedorka ma tam jakieś swoje cuda, której nazwy zapomniałem.

Możesz też ogarnąć czy to czego
@TMBRK: W nixosie możesz napisać plik konfiguracyjny, który zainstaluje i skonfiguruje wszystkie programy, doda użytkowników, itd.

Ale sama instalacja przypomina trochę instalację Archa - trzeba sobie ręcznie spartycjonować dysk, pomontować co trzeba, skonfigurować gruba i potem odpalić odpowiednią komendę instalacji systemu.

Da się też chyba tą drugą część zautomatyzować, ale to nie jest bezpośrednio część NixOS-a, a jakichś zewnętrznych tooli takich jak NixOps.

Zanim się będziesz bawił w automatyzację to poleciłbym
@TMBRK: dystrybucje zwykle coś mają - cumpel wyżej pisał o Debianie, w redhatowych masz Anacondę. A jeżeli coś było kłopotliwe do zrobienia Anacondą albo chciałem mieć możliwość uszczegółowienia konfiguracji już po zainstalowaniu środowiska, to rola w Ansiblu.