Wpis z mikrobloga

#gimboateizm #ateizm #antyteizm #jezus

Znalazłem to na bardzo stronniczej stronie ale w sumie samo w sobie jest ciekawe jeśli jest prawdziwe.

Jezusa w „Kazaniu na Górze” (Mt 5,3-7,27), rozpoczynającym jego publiczną działalność:


słowo „ja” - występuje 5 razy


słowa „mnie”, „mną” - występują 1 raz


zwrot „Ojciec wasz” z odmianami - występuje 10 razy


zwrot „Ojciec twój” z odmianami - występuje 5 razy


zwrot „Ojciec nasz” z odmianami -występuje 1 raz


zwrot „Ojciec mój” z odmianami - występuje 1 raz





Jezusa w tzw. „Mowie pożegnalnej” oraz „Modlitwie arcykapłańskiej” (J 13,31-17,26) kończących tę działalność:


słowo „ja” - występuje 46 razy


słowa „mnie”, „mną” - występują 72 razy


zwrot „Ojciec wasz” z odmianami - występuje 0 razy


zwrot „Ojciec twój” z odmianami - występuje 0 razy


zwrot „Ojciec nasz” z odmianami - występuje 0 razy


zwrot „Ojciec mój” z odmianami - występuje 11 razy Źródło
  • 7
@michalkosecki: (#)

Ja nie bronie autora, bo to manipulant do potęgi ale powołuje się na Biblię Tysiąclecia i nawet jeśli jest procent wynikły z przekładu na język polski to nadal widać, że jakaś relacja istnieje.

1 Wszystkie słowa „ja”, „mnie”, „mną”, „mój”, przytaczane na tej podstronie Jezus odnosi do siebie.


2 Wszystkie słowa „Ojciec”, przytaczane na tej podstronie, w mowach Jezusa odnoszą się do boga. Dla podkreślenia tego faktu za „Biblią
@Deykun: Biblia Tysiąclecia to jeden z gorszych przekładów, serio. :) Przydałby się nowy przekład Pisma Świętego - kolumna tekstu oryginalnego, kolumna tłumaczenia, dwie kolumny omówienia. Miałoby to jako taki sens. :)
@Deykun: cytat z dr house-a lubię, oryginałów biblii nigdy nie mieliśmy a takie wyliczanie czy przekonywanie to chyba najgorszy sposób na przekonanie wierzącego.
@Vanr_: (#)

Wedle autora to jest chyba wynik i dowód zarazem tego, że Jezus pod koniec życia popadł w samouwielbienie.

Ja na pewno bym nie rzucał tak daleko idących wniosków (szczególnie na podstawie tej strony www), ale jeżeli to prawda to uważam to za dość ciekawy fakt zmiany polityki Jezusa.

@nawon: (#)

Trafiłem na tę stronę ze znaleziska o "Buzi w tęczu" i zwyczajnie sobie przeglądałem. :)
@michalkosecki: z oryginalnością "oryginału" też są spore problemy. No ale ogólnie zdecydowanie się zgadzam że bez znajomości mniej lub bardziej źródłowych materiałów (przynajmniej w oryginalnym języku) ciężko mówić o szczegółowej interpretacji jakiegokolwiek tekstu literackiego.