Wpis z mikrobloga

Witajcie!!!
Ostatnio pisałem o śląskiej historiografii - dzisiaj kontynuuje temat historii nauki o Śląsku. Niewiele jest jednostek badawczych w całości i do tego interdyscyplinarnie poświęconych Śląskowi. Jedną z nich jest Instytut Śląski mieszczący się w Opolu. Powstał on 9 maja 1957 roku z inicjatywy Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Sama tradycja Instytutu Śląskiego jest niezwykle bogata. Istniał on już od 1933 roku, ale w Katowicach. Jego założycielem był między innymi dobrze znany Górnoślązakom Michał Grażyński. Instytut miał wiele filii - w Kłodzku, Wrocławiu czy w Wałbrzychu. W 1948 roku placówka ta przeniosła się całkowicie do Wrocławia, a następnie w 1953 roku na fali stalinowskich zmian naukowych została zamknięta.
Instytut Śląski po reaktywacji w Opolu skupia historyków, geografów, politologów, prawników i naukowców innych dziedzin. W jej szeregach byli m.in. Józef Chałasiński, Franciszek Hawranek czy Bartosz Kuświk. Głównym celem badaczy Instytutu jest eksplorowanie śląskiej historii, dziedzictwa kulturowego oraz pamięci historycznej.
Szkoda, że nie ma więcej tego typu instytucji. Na myśl przychodzi mi jedynie Instytut Zachodni w Poznaniu, ale on swoim zasięgiem obejmuje o wiele większą część Polski. Podczas pobytu w Opolu polecam zwiedzić również sam budynek Instytutu, który skrywa kilka ciekawych smaczków architektonicznych, a wewnątrz i artystycznych.

Tradycyjnie zachęcam do obserwacji tagu #slaskprzezwieki po więcej cotygodniowych ciekawostek historycznych na temat Śląska.

#slaskprzezwieki #historia #nauka #opole #katowice #wroclaw #slask
źródło: comment_1652006213fi0NSkjpWj7KAywX8PU4WU.jpg
  • 2