Wpis z mikrobloga

@Pecunianonolet: Szczerze polecam. Każdy chłopak powinien to przeczytać mając te kilkanaście lat, bo to odczarowuje płeć piękną, a w młodym wieku ma się o niej różne wyobrażenia. Żałuję, że przeczytałem ją dopiero po studiach właściwie.
  • Odpowiedz
Pamiętam jak na polskim w szkole femoidy gadały, że Łęcka się bała Wokulskiego xDDDD


@Masterpolska94: bo się bała, było to nawet napisane w książce wprost, jak krowie na rowie, ale wypopki widać nie czytają xd

Narracja jest więc nastawiona w jedną stronę. Z polskiego zapamiętałem głównie, że Wokulski jest wszystkiemu winny. Niby coś mówiono, że postać tragiczna, ale zawsze wychodziło, że to Łęcka była pokrzywdzona. Bo ona się urodziła w szlacheckiej
  • Odpowiedz
@Masterpolska94: Zgadzam się, ale problem polega na tym ze chlopaki w wieku liceum jak sie to czyta nie rozumieja sami przeslania a ktora polonistka powie prawde? Zadna. Sam nie rozumialem redpilla i balckpilla do dobrych kilku lat po maturze. Wtedy to ja sobie myslalem jaki ten wolski super a lecka niewdzieczna.
  • Odpowiedz
@Masterpolska94

Narracja jest więc nastawiona w jedną stronę. Z polskiego zapamiętałem głównie, że Wokulski jest wszystkiemu winny. Niby coś mówiono, że postać tragiczna, ale zawsze wychodziło, że to Łęcka była pokrzywdzona. Bo ona się urodziła w szlacheckiej rodzinie, nie znała innego świata, nie umiała zaakceptować innych stanów społecznych itd.

Nigdy jednak nie wspomniano, że jest ona po prostu głupią #!$%@?ą, która jest w siebie zapatrzona i jak każda baba szuka bogatego chada.
  • Odpowiedz
@Masterpolska94: u mnie na polskim 20 lat temu polonistka (starsza kobieta, ale bardzo wykształcona i postępowa niż typowa nauczycielka) na komentarze uczniów, że Łęcka była brzydko mówiąc 'szmatą' usprawiedliwiała ją tłumacząc, że Izabela była "kochliwa" xD
  • Odpowiedz
@Masterpolska94: wyborne streszczenie na język współczesny :) W liceum olałem tą lekturę i zabrałem się za nią dopiero po latach. Wtedy gdy nikt mnie nie poganiał i nikt nie wymagał ode mnie kluczowych informacji jakiego koloru oczu miał główny bohater i jak na nazwisko miał trzeciorzędny bohater, jak to zwykle bywało podczas sprawdzianów ze znajomości lektury. Książka wspaniała. Serial z Kamasem też. Kamas właściwie nie grał Wokulwskiego. On był Wokulskim. Tak
  • Odpowiedz
był zesłany na Syberię, pracował za jakieś grosze, ożenił się ze wdową po gościu,w którego sklepie pracował i następnie ten sklep przejął. Potem dokonał ogromnego statusmaxxingu


@Masterpolska94: tam przypadkiem nie bylo napisane wprost ze on sie ozenil tylko dla hajsu i nawet jak stara zyla to go wiecej w kraju nie bylo niz byl? pozniej tez robil fajne interesy na wojnie typu handel bronia czy inne przemyty xD
  • Odpowiedz
to jest niesamowite, że książka sprzed 130 lat idealnie obrazuje rynek matrymonialny, który znamy dziś na wykopie. Widzę, że przez ten cały czas kobiety są takie same xD


@Stulejman_Beznadziejny: Mężczyźni też...

Ludzie się nie zmieniają, tylko czasy się zmieniają.
  • Odpowiedz
@Masterpolska94: no to u mnie np było właśnie na odwrót, mimo że nauczycielką była kobieta
narracja była taka że Łęcka była wydmuszką i szkoda chłopa
chociaż ja miałem szczęście i wszystkie moje 3 nauczycielki polaka od wczesnego gimnazjum były absolutnie bazowane
( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Ippofly: a wiesz dlaczego Prus był tak wysoko oceniany i dlaczego lalka jest lekturą szkolną? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
bo są dwa rodzaje fikcji literackiej
Fikcja literacka która jest napisana przez dzieci jako fanfici, stricte są to bajki w których postaci zachowują się nierealistycznie, relacje są czarnobiałe, a świat jest wygięty pod światopogląd autora. Nie ma w nich nic ciekawego i jedyne co pokazują to poglądy i
  • Odpowiedz
@Papieszpolak6996: "Lalka" to jedna z moich ulubionych lektur szkolnych. Większości relacji międzyludzkich tam opisanych jako nastolatek nie byłem w stanie wyłapać. Ale pewni autorzy, w pewnych książkach, mają pewnego rodzaju "flow". Ich się nie czyta. Je się przeżywa bo warstwa tekstowa jest tak dobra że zapomina się że się trzyma książkę w ręce. Coś jakby głowa sama zaczęła wciągać literki. Zwrócę uwagę że książka o której mowa jest jedną z dwóch
  • Odpowiedz
co ciekawe, ten aspekt lektury jest przy interpretacji na zajęciach polskiego całkowicie pomijany


@ez_4_ence: zależy od nauczyciela. Za w czasach licbazy za napisanie "lecka byla #!$%@?" dostałem tylko uwagę. "no fakt etycznie jej postawa budzi wątpliwości, ale pamietajmy jednak o języku"
  • Odpowiedz
@Masterpolska94: Łęcką wystawił na sprzedaż jej stary, a Wokulski zamiast korzystać to czaił się z kwiatami. Ale tak serio to myśle ze morał jest taki że nie da się zmusić drugiego człowieka do miłości i czasem najlepsze wyjście to odpuścić i zająć się sobą. Jeśli dobrze pamiętam to w Lalce była postać jakiejś ładnej wdowy której Wokulski wpadł w oko ale on uganiał się za Łęcka, lepsze jest wrogiem dobrego. Dobrze
  • Odpowiedz
@Pecunianonolet: Ludzie, których jedyny morał wyciagniety z Lalki to to, że Łęcka była wyrachowana (mozna nazwac tutaj gorzej) chyba przespali lekcje języka polskiego albo nic innego w tej książce nie chcieli widzieć. To jest powieść przede wszystkim o pieniądzach.
  • Odpowiedz
@Pecunianonolet: Gdyby ministerstwo antykultury było zainteresowane promocją naszej kultury i historii w świecie to poprzez agencje PR'owe, za którymi stoi skomplikowana sieć fundacji przesączyliby do anglosfery wystarczającą ilość memów abałt polisz autor hu diskawerd blakpil and redpil teory and wrołt a nowel abałt it 130 jers egoł oraz o feminist postapo-dystopy muwi koled seksmiszyn. Nie wspominając o zainicjowaniu produkcji serii immersive sim'ów w stylu serii Metro przedstawiających z turbo realizmem losy
  • Odpowiedz
@Masterpolska94: Nigdy nie lubiłam Lalki, właśnie przez postać Łęckiej, za to samego Prusa uwielbiam i (jako różowa) uważam za absolutnego znawcę natury kobiecej. Gdybym miała zabrać jedną książkę na bezludną wyspę, to byłby to Faraon i tam też w kilku miejsca uderza mnie to, jak rozpracował kobiece rozumowanie czy potrzeby. Zgadzam się z tym, że każdy chłopiec powinien Lalkę przeczytać i przeanalizować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz