Wpis z mikrobloga

Dlaczego na opakowaniach nie może być znaczka mówiącego do jakiej frakcji wyrzucić opakowanie? Potem masz różne opakowania i robisz doktorat z odpadów, bo coś wygląda jak plastik ale jest specjalnym bioplastikiem z kału amazońskiego nietoperza i wyrzuca się do zmieszanych. Potrafią tworzyć tyle gównianych wymogów, a coś co ułatwiłoby segregację nadal zostawiają na barkach konsumenta. Jak opakowanie składa się z kilku elementów to na każdym powinien być inny znaczek. No i niech w końcu zrobią tak żeby w całym kraju były jednolite wymogi, a nie tak że jadę do rodziców i muszę o wszystko pytać, bo u nich są inne wymogi i coś co u mnie ląduje w plastiku, u nich ląduje w papierze. No jobla idzie dostać. #niechktos #ekologia #segregacjaodpadow #smieci
GryzeKisiel - Dlaczego na opakowaniach nie może być znaczka mówiącego do jakiej frakc...

źródło: comment_1653557845hADiT7XztjUlgKnAuJBHi9.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: Paanie najgorsze to są te opakowania, co to pudełko kartonowe, ale musieli wstawić z plastiku okienko, no bo żeby produkt było widać. Teraz oddzielaj to i segreguj. Albo zrobione z nie wiadomo czego, czy to już plastik, czy jeszcze papier. Tak jak piszesz to ja się z tym zgadzam - obowiązek oznaczania powinien być, albo w ogóle jakaś standaryzacja opakowań.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 30
@GryzeKisiel: bo dali dupy od strony UX, nazwy kontenerów też są idiotyczne

"papier" - a nie wrzucasz tam brudnych husteczek, tylko kartony

"Plastik" - wrzucasz tam karton po mleku i soku xD

"Szkło" - nie wrzucasz tam potłuczonej szklanki ani szyby

No #!$%@? xD
  • Odpowiedz
@Peleryna: Dałem taki przykład, wiadomo że mogłyby być np. 3-4 frakcje tak jak teraz. Wtedy oznaczenia na opakowaniach szczegółowe, ale np. na koszu miałbyś, że do tego kosza wrzucasz "karton + papier", drugi kosz np. "metal + plastic".

@elf_pszeniczny: U mnie jest "tworzywa sztuczne" do których nie wyrzucasz np. styropianu. Albo papier, do którego nie wyrzucasz kartonów po pizzy. Panie, ja podstawówkę kończyłem a nie materiałoznawstwo
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: Najlepsze jest to że to do jakich kubłów ładują niektóre śmieci zależy od firmy która je obsługuje i tym sposobem coś co w jednym mieście trzeba wrzucić do kubła A w innym ląduje w kuble B
  • Odpowiedz
"papier" - a nie wrzucasz tam brudnych husteczek, tylko kartony


@elf_pszeniczny: to akurat ma sens, chcesz żeby wszystko tam zgniło? Wrzuca się tylko suchy papier. Tak samo nie wrzuca się papierku po maśle ani zatłuszczonego kartonu po pizzy

"Plastik" - wrzucasz tam karton po mleku i soku xD


A próbowałeś sprawdzić z czego jest karton po mleku albo soku? (Materiał ten sprawia, że nie przecieka)
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: Standaryzacja i uproszczenie opakowań (a także ich minimalizacja) było by wspaniałe! Własna siatka, rynek, mięso pakowane w papier (to nie dla wszystkich...) Chciałbym też zwrócić uwagę na przenoszenie odpowiedzialności i kosztów producentów/korpo na konsumenta - my produkujemy gówno w nieprzetwarzalnym opakowaniu a ty konsumencie martw się jak opakowanie wyrzucić i jeszcze za to płać a po roku kup nowe. Nie wiem czy podobny trend nie pojawia się w energetyce -
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: Ja od zawsze mam to w dupie, place 64zl za nie sortowane i ładuje wszystko do jednego worka, który codziennie wywalam jak idę sobie rano po bułeczki na śniadanie. W życiu nie będę się bawił w kilka kubłów jakieś rozdzielanie śmieci i zastanawianie się gdzie coś wyrzucić. Nawet jakbym miał 300zl miesięcznie płacić to i tak wolę tyle niż sortować a jakiś bogacz nie jestem. Dlatego też olewam jak coś
  • Odpowiedz
@GryzeKisiel: ostatnio dyskonty zaczęły dodawać takie oznaczenia. Niektóre produkty zamawiają ze swoim nadrukiem na etykiecie, tzw. "marki własne", tam takie oznaczenia można zauważyć. Jednak nie wszystkie były poprawne.

Standaryzacja materiałów opakowań byłaby dobra.

U mnie jest "tworzywa sztuczne" do których nie wyrzucasz np. styropianu. Albo papier, do którego nie wyrzucasz kartonów po pizzy.


@GryzeKisiel: zwykle jest "tworzywa sztuczne oraz metale", różnice w segregacji niestety są, jednak zwykle niewielkie np. butelki
  • Odpowiedz